plasma_applet_weather - en to pa translation catalogue (66 entries)

[ctx: wind direction]
en: N
pa: ਉੱ

[ctx: wind direction]
en: NNE
pa: ਉੱ-ਉੱ-ਪੂ

[ctx: wind direction]
en: NE
pa: ਉੱ-ਪੂ

[ctx: wind direction]
en: ENE
pa: ਪੂ-ਉੱ-ਪੂ

[ctx: wind direction]
en: E
pa: ਪੂ

[ctx: wind direction]
en: SSE
pa: ਦੱ-ਦੱ-ਪੂ

[ctx: wind direction]
en: SE
pa: ਦੱ-ਪੂ

[ctx: wind direction]
en: ESE
pa: ਪੂ-ਦੱ-ਪੂ

[ctx: wind direction]
en: S
pa: ਦੱ

[ctx: wind direction]
en: NNW
pa: ਉੱ-ਉੱ-ਪੱ

[ctx: wind direction]
en: NW
pa: ਉੱ-ਪੱ

[ctx: wind direction]
en: WNW
pa: ਪੱ-ਉੱ-ਪੱ

[ctx: wind direction]
en: W
pa: ਪੱ

[ctx: wind direction]
en: SSW
pa: ਦੱ-ਦੱ-ਪੱ

[ctx: wind direction]
en: SW
pa: ਦੱ-ਪੱ

[ctx: wind direction]
en: WSW
pa: ਪੱ-ਦੱ-ਪੱ

[ctx: wind speed]
en: Calm
pa: ਸਥਿਰ

[ctx: @title]
en: Weather Station
pa: ਮੌਸਮ ਸਟੇਸ਼ਨ

[ctx: @title]
en: Appearance
pa: ਦਿੱਖ

[ctx: @title]
en: Units
pa: ਯੂਨਿਟਾਂ

[ctx: @title:group]
en: Compact Mode
pa: ਸੰਖੇਪ ਢੰਗ

[ctx: @label]
en: Show temperature:
pa: ਤਾਪਮਾਨ ਵੇਖੋ:

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Over the widget icon
pa: ਵਿਜੈੱਟ ਆਈਕਾਨ ਉੱਤੇ

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Beside the widget icon
pa: ਵਿਜੈਟ ਆਈਕਾਨ ਦੇ ਨਾਲ

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Do not show
pa: ਨਾ ਵੇਖਾਓ

[ctx: @label]
en: Show in tooltip:
pa: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਵਿੱਚ ਵੇਖਾਓ:

[ctx: @option:check]
en: Temperature
pa: ਤਾਪਮਾਨ

[ctx: @option:check Show in tooltip: wind]
en: Wind
pa: ਹਵਾ

[ctx: @option:check Show in tooltip: pressure]
en: Pressure
pa: ਦਬਾਓ

[ctx: @option:check Show in tooltip: humidity]
en: Humidity
pa: ਨਮੀ

[ctx: @label:listbox]
en: Temperature:
pa: ਤਾਮਮਾਨ:

[ctx: @label:listbox]
en: Pressure:
pa: ਦਬਾਓ:

[ctx: @label:listbox]
en: Wind speed:
pa: ਹਵਾ ਦੀ ਗਤੀ:

[ctx: @label:listbox]
en: Visibility:
pa: ਦਿੱਖ:

[ctx: @label:spinbox]
en: Update every:
pa: ਅੱਪਡੇਟ ਕਰੋ ਹਰ:

en: %1 minute | %1 minutes
pa[0]: %1 ਮਿੰਟ
pa[1]: %1 ਮਿੰਟ

[ctx: @label]
en: Location:
pa: ਟਿਕਾਣਾ:

[ctx: No location is currently selected]
en: None selected
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ ਚੁਣੇ

[ctx: @label]
en: Provider:
pa: ਪੂਰਕ:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter new location
pa: ਨਵਾਂ ਟਿਕਾਣਾ ਦਿਓ

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter location
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਦਿਓ

[ctx: @info]
en: No weather stations found for '%1'
pa: '%1' ਲਈ ਕੋਈ ਮੌਸਮੀ ਸਟੇਸ਼ਨ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to change your location
pa: ਆਪਣੇ ਟਿਕਾਣੇ ਨੂੰ ਬਦਲਣ ਲਈ ਮੌਸਮੀ ਸਟੇਸ਼ਨ ਲਈ ਖੋਜ ਕਰੋ

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to set your location
pa: ਆਪਣੇ ਟਿਕਾਣਾ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਮੌਸਮੀ ਸਟੇਸ਼ਨ ਲਈ ਖੋਜ ਕਰੋ

[ctx: Time of the day (from the duple Day/Night)]
en: Day
pa: ਦਿਨ

[ctx: Time of the day (from the duple Day/Night)]
en: Night
pa: ਰਾਤ

en: Please set your location
pa: ਆਪਣਾ ਟਿਕਾਣਾ ਸੈੱਟ ਕਰੋ

en: Set location…
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਦਿਓ…

[ctx: pressure tendency]
en: Rising
pa: ਵੱਧ ਰਿਹਾ

[ctx: pressure tendency]
en: Falling
pa: ਘੱਟ ਰਿਹਾ

[ctx: pressure tendency]
en: Steady
pa: ਟਿਕਵਾਂ

[ctx: Wind condition]
en: Calm
pa: ਸਥਿਰ

[ctx: Forecast period timeframe]
en: 1 Day | %1 Days
pa[0]: 1 ਦਿਨ
pa[1]: %1 ਦਿਨ

[ctx: @label ground temperature]
en: Dewpoint:
pa: ਤਰੇਲ-ਦਰਜਾ:

[ctx: @label]
en: Pressure:
pa: ਦਬਾਓ:

[ctx: @label pressure tendency, rising/falling/steady]
en: Pressure Tendency:
pa: ਦਬਾਉ ਰੁਝਾਨ:

[ctx: @label]
en: Visibility:
pa: ਦਿੱਖ:

[ctx: @label]
en: Humidity:
pa: ਨਮੀਂ:

[ctx: @label]
en: Wind Gust:
pa: ਝੱਖੜ:

[ctx: @info:tooltip %1 is the translated plasmoid name]
en: Click to configure %1
pa: %1 ਸੰਰਚਨਾ ਲਈ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ

en: Humidity: %1
pa: ਨਮੀਂ: %1

[ctx: @action:button]
en: Show more information
pa: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਾਓ

[ctx: @title:tab]
en: Details
pa: ਵੇਰਵੇ

[ctx: @title:tab %1 is the number of weather notices (alerts, warnings, watches, ...) issued]
en: %1 Notice | %1 Notices
pa[0]: %1 ਨੋਟਿਸ
pa[1]: %1 ਨੋਟਿਸ

en: Cannot find '%1' using %2.
pa: '%1' '%2' ਦੀ ਵਰਤੋਂ ਨਾਲ ਲੱਭਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ।

en: Connection to %1 weather server timed out.
pa: %1 ਮੌਸਮ ਸਰਵਰ ਨਾਲ ਕੁਨੈਕਸ਼ਨ ਦੌਰਾਨ ਸਮਾਂ ਸਮਾਪਤ।
