plasma_applet_comic - en to pl translation catalogue (36 entries)

[ctx: @action comic strip]
en: &Next Tab with a New Strip
pl: &Następna karta z nowym paskiem

[ctx: @action]
en: Jump to &First Strip
pl: Przejdź do &pierwszego paska

[ctx: @action]
en: Jump to &Current Strip
pl: Przejdź do bieżą&cego paska

[ctx: @action]
en: Jump to Strip…
pl: Przejdź do paska...

[ctx: @action]
en: Visit the Website
pl: Odwiedź stronę sieciową

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of a web browser]
en: View in %1
pl: Obejrzyj w %1

[ctx: @action]
en: Visit the Shop &Website
pl: Odwiedź &witrynę sklepu

[ctx: @action]
en: &Save Comic As…
pl: Zapi&sz komiks jako...

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: &Actual Size
pl: Rzeczywisty rozmi&ar

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: Store Current &Position
pl: Zapisz bieżące &położenie

[ctx: @title]
en: General
pl: Ogólne

[ctx: @title]
en: Appearance
pl: Wygląd

[ctx: @title]
en: Advanced
pl: Rozszerzone

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to strip…
pl: Przejdź do paska...

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit the comic website
pl: Odwiedź witrynę komiksu

[ctx: @label:spinbox]
en: Comic cache:
pl: Pamięć podręczna komiksu:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: strip per comic | strips per comic
pl[0]: pasek na komiks
pl[1]: paski na komiks
pl[2]: pasków na komiks

[ctx: @option:check]
en: Display error when downloading comic fails
pl: Wyświetl błąd po nieudanym pobieraniu komiksu

[ctx: Heading for showing various elements of a comic]
en: Show:
pl: Pokaż:

[ctx: @option:check]
en: Comic title
pl: Tytuł komiksu

[ctx: @option:check]
en: Comic identifier
pl: Identyfikator komiksu

[ctx: @option:check]
en: Comic author
pl: Autor komiksu

[ctx: @option:check]
en: Comic URL
pl: Adres URL komiksu

en: Show navigation buttons:
pl: Pokaż przyciski poruszania się:

[ctx: @option:check]
en: Always
pl: Zawsze

[ctx: @option:check]
en: Only on hover
pl: Tylko po najechaniu

[ctx: @title:group]
en: Comics:
pl: Komiksy:

[ctx: @action:button]
en: Get New Comics…
pl: Pobierz nowe komiksy...

[ctx: @option:check]
en: Middle-click on comic to display at original size
pl: Naciśnij środkowym przyciskiem myszy na komiks, aby wyświetlić go w pierwotnym rozmiarze

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new plugins every:
pl: Sprawdzaj nowe wtyczki co:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: day | days
pl[0]: dzień
pl[1]: dni
pl[2]: dni

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new comics every:
pl: Sprawdzaj nowe komiksy co:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit (minutes)]
en: minute | minutes
pl[0]: minutę
pl[1]: minuty
pl[2]: minut

[ctx: @title:window]
en: Go to Strip
pl: Przejdź do paska

[ctx: @label:spinbox]
en: &Strip number:
pl: &Numer paska:

[ctx: @label:textbox]
en: Strip identifier:
pl: Identyfikator paska:
