plasma_applet_notes - en to pl translation catalogue (39 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
pl: Wygląd

en: Text font size:
pl: Rozmiar czcionki tekstu:

en: Background color
pl: Kolor tła

en: A white sticky note
pl: Biała karteczka

en: A black sticky note
pl: Czarna karteczka

en: A red sticky note
pl: Czerwona karteczka

en: An orange sticky note
pl: Pomarańczowa karteczka

en: A yellow sticky note
pl: Żółta karteczka

en: A green sticky note
pl: Zielona karteczka

en: A blue sticky note
pl: Niebieska karteczka

en: A pink sticky note
pl: Różowa karteczka

en: A translucent sticky note
pl: Przezroczysta karteczka

en: A translucent sticky note with light text
pl: Przezroczysta karteczka z jasnym tekstem

en: Undo
pl: Cofnij

en: Redo
pl: Przywróć

en: Cut
pl: Wytnij

en: Copy
pl: Skopiuj

en: Paste
pl: Wklej

en: Paste with Full Formatting
pl: Wklej z pełnym formatowaniem

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Formatting
pl: Usuń formatowanie

en: Delete
pl: Usuń

en: Clear
pl: Wyczyść

en: Select All
pl: Zaznacz wszystko

[ctx: @info:tooltip]
en: Bold
pl: Pogrubienie

[ctx: @info:tooltip]
en: Italic
pl: Pochylenie

[ctx: @info:tooltip]
en: Underline
pl: Podkreślenie

[ctx: @info:tooltip]
en: Strikethrough
pl: Przekreślenie

en: Discard this note?
pl: Porzucić tę uwagę?

en: Are you sure you want to discard this note?
pl: Czy na pewno porzucić tę uwagę?

[ctx: @item:inmenu]
en: White
pl: Biała

[ctx: @item:inmenu]
en: Black
pl: Czarna

[ctx: @item:inmenu]
en: Red
pl: Czerwona

[ctx: @item:inmenu]
en: Orange
pl: Pomarańczowa

[ctx: @item:inmenu]
en: Yellow
pl: Żółta

[ctx: @item:inmenu]
en: Green
pl: Zielona

[ctx: @item:inmenu]
en: Blue
pl: Niebieska

[ctx: @item:inmenu]
en: Pink
pl: Różowa

[ctx: @item:inmenu]
en: Translucent
pl: Przezroczysta

[ctx: @item:inmenu]
en: Translucent Light
pl: Przezroczysta lekka
