kdeplasma-addons - en to pl translation catalogue (13 entries)

[ctx: @item:inlist]
en: Julian
pl: Juliański

[ctx: @item:inlist]
en: The Solar Hijri Calendar (Persian)
pl: Słoneczny kalendarz Hijri (perski)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Astronomical)
pl: Islamski kalendarz (astronomiczny)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: The Islamic Civil Calendar (Tabular)
pl: Islamski kalendarz urzędowy (tabelaryczny)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Umm al-Qura)
pl: Islamski kalendarz (Umm al-Qura)

[ctx: @item:inlist]
en: Chinese Lunar Calendar
pl: Chiński kalendarz księżycowy

[ctx: @item:inlist]
en: Indian National Calendar
pl: Indyjski kalendarz narodowy

[ctx: @item:inlist]
en: Hebrew Calendar
pl: Kalendarz hebrajski

[ctx: @label:listbox]
en: Calendar system:
pl: Układ kalendarza:

[ctx: @info:tooltip]
en: This calendar is based on pure astronomical calculation. It doesn't consider any crescent visibility criteria.
pl: Ten kalendarz opiera się w całości na obliczeniach astronomicznych. Nie uwzględnia kryterium widoczności żadnych szczytów.

[ctx: @label:spinbox]
en: Date offset:
pl: Przesunięcie daty:

en: %1 day | %1 days
pl[0]: %1 dzień
pl[1]: %1 dni
pl[2]: %1 dni

[ctx: @info:tooltip]
en: A positive offset signifies a later date, while a negative offset signifies an earlier date.
pl: Dodatnie przesunięcie oznacza późniejszą datę, a ujemne wcześniejszą.
