plasma_applet_fuzzy_clock - en to pt translation catalogue (171 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
pt: Aparência

[ctx: @title:group]
en: Font:
pt: Tipo de Letra:

[ctx: @option:check]
en: Bold text
pt: Texto em negrito

[ctx: @option:check]
en: Italic text
pt: Texto em itálico

[ctx: @title:group]
en: Fuzzyness:
pt: Difusão:

[ctx: @item:inrange]
en: Accurate
pt: Preciso

[ctx: @item:inrange]
en: Fuzzy
pt: Difuso

en: One o’clock
pt: Uma hora

en: Five past one
pt: Uma e cinco

en: Ten past one
pt: Uma e dez

en: Quarter past one
pt: Uma e um-quarto

en: Twenty past one
pt: Uma e vinte

en: Twenty-five past one
pt: Uma e vinte-e-cinco

en: Half past one
pt: Uma e meia

en: Twenty-five to two
pt: Vinte-cinco para as duas

en: Twenty to two
pt: Vinte para as duas

en: Quarter to two
pt: Um-quarto para as duas

en: Ten to two
pt: Dez para as duas

en: Five to two
pt: Cinco para as duas

en: Two o’clock
pt: Duas horas

en: Five past two
pt: Duas e cinco

en: Ten past two
pt: Duas e dez

en: Quarter past two
pt: Duas e um-quarto

en: Twenty past two
pt: Duas e vinte

en: Twenty-five past two
pt: Duas e vinte-e-cinco

en: Half past two
pt: Duas e meia

en: Twenty-five to three
pt: Vinte-e-cinco para as três

en: Twenty to three
pt: Vinte para as três

en: Quarter to three
pt: Um-quarto para as três

en: Ten to three
pt: Dez para as três

en: Five to three
pt: Cinco para as três

en: Three o’clock
pt: Três horas

en: Five past three
pt: Três e cinco

en: Ten past three
pt: Três e dez

en: Quarter past three
pt: Três e um-quarto

en: Twenty past three
pt: Três e vinte

en: Twenty-five past three
pt: Três e vinte-e-cinco

en: Half past three
pt: Três e meia

en: Twenty-five to four
pt: Vinte-e-cinco para as quatro

en: Twenty to four
pt: Vinte para as quatro

en: Quarter to four
pt: Um-quarto para as quatro

en: Ten to four
pt: Dez para as quatro

en: Five to four
pt: Cinco para as quatro

en: Four o’clock
pt: Quatro horas

en: Five past four
pt: Quatro e cinco

en: Ten past four
pt: Quatro e dez

en: Quarter past four
pt: Quatro e um-quarto

en: Twenty past four
pt: Quatro e vinte

en: Twenty-five past four
pt: Quatro e vinte-e-cinco

en: Half past four
pt: Quatro e meia

en: Twenty-five to five
pt: Vinte-e-cinco para as cinco

en: Twenty to five
pt: Vinte para as cinco

en: Quarter to five
pt: Um-quarto para as cinco

en: Ten to five
pt: Dez para as cinco

en: Five to five
pt: Cinco para as cinco

en: Five o’clock
pt: Cinco horas

en: Five past five
pt: Cinco e cinco

en: Ten past five
pt: Cinco e dez

en: Quarter past five
pt: Cinco e um-quarto

en: Twenty past five
pt: Cinco e vinte

en: Twenty-five past five
pt: Cinco e vinte-e-cinco

en: Half past five
pt: Cinco e meia

en: Twenty-five to six
pt: Vinte-e-cinco para as seis

en: Twenty to six
pt: Vinte para as seis

en: Quarter to six
pt: Um-quarto para as seis

en: Ten to six
pt: Dez para as seis

en: Five to six
pt: Cinco para as seis

en: Six o’clock
pt: Seis horas

en: Five past six
pt: Seis e cinco

en: Ten past six
pt: Seis e dez

en: Quarter past six
pt: Seis e um-quarto

en: Twenty past six
pt: Seis e vinte

en: Twenty-five past six
pt: Seis e vinte-e-cinco

en: Half past six
pt: Seis e meia

en: Twenty-five to seven
pt: Vinte-e-cinco para as sete

en: Twenty to seven
pt: Vinte para as sete

en: Quarter to seven
pt: Um-quarto para as sete

en: Ten to seven
pt: Dez para as sete

en: Five to seven
pt: Cinco para as sete

en: Seven o’clock
pt: Sete horas

en: Five past seven
pt: Sete e cinco

en: Ten past seven
pt: Sete e dez

en: Quarter past seven
pt: Sete e um-quarto

en: Twenty past seven
pt: Sete e vinte

en: Twenty-five past seven
pt: Sete e vinte-e-cinco

en: Half past seven
pt: Sete e meia

en: Twenty-five to eight
pt: Vinte-e-cinco para as oito

en: Twenty to eight
pt: Vinte para as oito

en: Quarter to eight
pt: Um-quarto para as oito

en: Ten to eight
pt: Dez para as oito

en: Five to eight
pt: Cinco para as oito

en: Eight o’clock
pt: Oito horas

en: Five past eight
pt: Oito e cinco

en: Ten past eight
pt: Oito e dez

en: Quarter past eight
pt: Oito e um-quarto

en: Twenty past eight
pt: Oito e vinte

en: Twenty-five past eight
pt: Oito e vinte-e-cinco

en: Half past eight
pt: Oito e meia

en: Twenty-five to nine
pt: Vinte-e-cinco para as nove

en: Twenty to nine
pt: Vinte para as nove

en: Quarter to nine
pt: Um-quarto para as nove

en: Ten to nine
pt: Dez para as nove

en: Five to nine
pt: Cinco para as nove

en: Nine o’clock
pt: Nove horas

en: Five past nine
pt: Nove e cinco

en: Ten past nine
pt: Nove e dez

en: Quarter past nine
pt: Nove e um-quarto

en: Twenty past nine
pt: Nove e vinte

en: Twenty-five past nine
pt: Nove e vinte-e-cinco

en: Half past nine
pt: Nove e meia

en: Twenty-five to ten
pt: Vinte-e-cinco para as dez

en: Twenty to ten
pt: Vinte para as dez

en: Quarter to ten
pt: Um-quarto para as dez

en: Ten to ten
pt: Dez para as dez

en: Five to ten
pt: Cinco para as dez

en: Ten o’clock
pt: Dez horas

en: Five past ten
pt: Dez e cinco

en: Ten past ten
pt: Dez e dez

en: Quarter past ten
pt: Dez e um-quarto

en: Twenty past ten
pt: Dez e vinte

en: Twenty-five past ten
pt: Dez e vinte-e-cinco

en: Half past ten
pt: Dez e meia

en: Twenty-five to eleven
pt: Vinte-e-cinco para as onze

en: Twenty to eleven
pt: Vinte para as onze

en: Quarter to eleven
pt: Um-quarto para as onze

en: Ten to eleven
pt: Dez para as onze

en: Five to eleven
pt: Cinco para as onze

en: Eleven o’clock
pt: Onze horas

en: Five past eleven
pt: Onze e cinco

en: Ten past eleven
pt: Onze e dez

en: Quarter past eleven
pt: Onze e um-quarto

en: Twenty past eleven
pt: Onze e vinte

en: Twenty-five past eleven
pt: Onze e vinte-e-cinco

en: Half past eleven
pt: Onze e meia

en: Twenty-five to twelve
pt: Vinte-e-cinco para as doze

en: Twenty to twelve
pt: Vinte para as doze

en: Quarter to twelve
pt: Um-quarto para as doze

en: Ten to twelve
pt: Dez para as doze

en: Five to twelve
pt: Cinco para as doze

en: Twelve o’clock
pt: Doze horas

en: Five past twelve
pt: Doze e cinco

en: Ten past twelve
pt: Doze e dez

en: Quarter past twelve
pt: Doze e um-quarto

en: Twenty past twelve
pt: Doze e vinte

en: Twenty-five past twelve
pt: Doze e vinte-e-cinco

en: Half past twelve
pt: Doze e meia

en: Twenty-five to one
pt: Vinte-e-cinco para a uma

en: Twenty to one
pt: Vinte para a uma

en: Quarter to one
pt: Um-quarto para a uma

en: Ten to one
pt: Dez para a uma

en: Five to one
pt: Cinco para a uma

en: Sleep
pt: Dormir

en: Breakfast
pt: Pequeno-Almoço

en: Second Breakfast
pt: Segundo-Almoço

en: Elevenses
pt: Almoço das 11

en: Lunch
pt: Almoço

en: Afternoon tea
pt: Lanche

en: Dinner
pt: Jantar

en: Supper
pt: Ceia

en: Night
pt: Noite

en: Early morning
pt: Madrugada

en: Morning
pt: Manhã

en: Almost noon
pt: Quase meio-dia

en: Noon
pt: Meio-dia

en: Afternoon
pt: Tarde

en: Evening
pt: Fim de tarde

en: Late evening
pt: Noite fora

en: Start of week
pt: Início da semana

en: Middle of week
pt: Meio da semana

en: End of week
pt: Final da semana

en: Weekend!
pt: Fim-de-semana!
