plasma_applet_weather - en to pt translation catalogue (61 entries)

[ctx: wind direction]
en: NNW
pt: NNO

[ctx: wind direction]
en: NW
pt: NO

[ctx: wind direction]
en: WNW
pt: ONO

[ctx: wind direction]
en: W
pt: O

[ctx: wind direction]
en: SSW
pt: SSO

[ctx: wind direction]
en: SW
pt: SO

[ctx: wind direction]
en: WSW
pt: OSO

[ctx: wind speed]
en: Calm
pt: Calmo

[ctx: @title]
en: Weather Station
pt: Estação Meteorológica

[ctx: @title]
en: Appearance
pt: Aparência

[ctx: @title]
en: Units
pt: Unidades

[ctx: @title:group]
en: Compact Mode
pt: Modo Compacto

[ctx: @label]
en: Show temperature:
pt: Mostrar a temperatura:

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Over the widget icon
pt: Sobre o ícone do elemento

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Beside the widget icon
pt: Ao lado do ícone do elemento

[ctx: @option:radio Show temperature:]
en: Do not show
pt: Não mostrar

[ctx: @label]
en: Show in tooltip:
pt: Mostrar na dica:

[ctx: @option:check]
en: Temperature
pt: Temperatura

[ctx: @option:check Show in tooltip: wind]
en: Wind
pt: Vento

[ctx: @option:check Show in tooltip: pressure]
en: Pressure
pt: Pressão

[ctx: @option:check Show in tooltip: humidity]
en: Humidity
pt: Humidade

[ctx: @label:listbox]
en: Temperature:
pt: Temperatura:

[ctx: @label:listbox]
en: Pressure:
pt: Pressão:

[ctx: @label:listbox]
en: Wind speed:
pt: Velocidade do vento:

[ctx: @label:listbox]
en: Visibility:
pt: Visibilidade:

[ctx: @label:spinbox]
en: Update every:
pt: Actualizar a cada:

en: %1 minute | %1 minutes
pt[0]: %1 minuto
pt[1]: %1 minutos

[ctx: @label]
en: Location:
pt: Localização:

[ctx: No location is currently selected]
en: None selected
pt: Nenhuma seleccionada

[ctx: @label]
en: Provider:
pt: Fornecedor:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter new location
pt: Indique a nova localização

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter location
pt: Indique a localização

[ctx: @info]
en: No weather stations found for '%1'
pt: Sem estações meteorológicas para '%1'

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to change your location
pt: Procurar por uma estação meteorológica para mudar a sua localização

[ctx: @info]
en: Search for a weather station to set your location
pt: Procurar por uma estação meteorológica para definir a sua localização

en: Please set your location
pt: Defina por favor a sua localização

en: Set location…
pt: Definir a localização…

en: Weather information retrieval for %1 timed out.
pt: A obtenção da informação meteorológica de %1 expirou o tempo-limite.

[ctx: pressure tendency]
en: Rising
pt: A aumentar

[ctx: pressure tendency]
en: Falling
pt: A diminuir

[ctx: pressure tendency]
en: Steady
pt: Estável

[ctx: Wind condition]
en: Calm
pt: Calmo

[ctx: Forecast period timeframe]
en: 1 Day | %1 Days
pt[0]: 1 Dia
pt[1]: %1 Dias

[ctx: @label]
en: Windchill:
pt: Sensação térmica:

[ctx: @label]
en: Humidex:
pt: Índice de calor Humidex:

[ctx: @label ground temperature]
en: Dewpoint:
pt: Ponto de orvalho:

[ctx: @label]
en: Pressure:
pt: Pressão:

[ctx: @label pressure tendency, rising/falling/steady]
en: Pressure Tendency:
pt: Tendência da Pressão:

[ctx: @label]
en: Visibility:
pt: Visibilidade:

[ctx: @label]
en: Humidity:
pt: Humidade:

[ctx: @label]
en: Wind Gust:
pt: Rajada de Vento:

[ctx: Time of the day (from the duple Day/Night)]
en: Day
pt: Dia

[ctx: Time of the day (from the duple Day/Night)]
en: Night
pt: Noite

[ctx: @info:tooltip %1 is the translated plasmoid name]
en: Click to configure %1
pt: Carregue para configurar o %1

en: Humidity: %1
pt: Humidade: %1

[ctx: @title:column weather warnings]
en: Warnings Issued
pt: Alertas Emitidos

[ctx: @title:column weather watches]
en: Watches Issued
pt: Vigias Emitidas

[ctx: @title:tab]
en: Details
pt: Detalhes

[ctx: @title:tab]
en: Notices
pt: Avisos

en: Cannot find '%1' using %2.
pt: Não é possível encontrar o '%1'; a usar o %2.

en: Connection to %1 weather server timed out.
pt: A ligação com o servidor meteorológico %1 expirou o tempo-limite.
