plasma_applet_notes - en to pt translation catalogue (34 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
pt: Aparência

en: Text font size:
pt: Tamanho do texto:

en: A white sticky note
pt: Uma nota autocolante branca

en: A black sticky note
pt: Uma nota autocolante preta

en: A red sticky note
pt: Uma nota autocolante vermelha

en: An orange sticky note
pt: Uma nota autocolante laranja

en: A yellow sticky note
pt: Uma nota autocolante amarela

en: A green sticky note
pt: Uma nota autocolante verde

en: A blue sticky note
pt: Uma nota autocolante azul

en: A pink sticky note
pt: Uma nota autocolante rosa

en: Undo
pt: Desfazer

en: Redo
pt: Refazer

en: Cut
pt: Cortar

en: Copy
pt: Copiar

en: Paste
pt: Colar

en: Paste with Full Formatting
pt: Colar sem Nenhuma Formatação

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Formatting
pt: Remover a Formatação

en: Delete
pt: Apagar

en: Clear
pt: Limpar

en: Select All
pt: Seleccionar Tudo

[ctx: @info:tooltip]
en: Bold
pt: Negrito

[ctx: @info:tooltip]
en: Italic
pt: Itálico

[ctx: @info:tooltip]
en: Underline
pt: Sublinhado

[ctx: @info:tooltip]
en: Strikethrough
pt: Traçado

en: Discard this note?
pt: Eliminar esta nota?

en: Are you sure you want to discard this note?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar esta nota?

[ctx: @item:inmenu]
en: White
pt: Branco

[ctx: @item:inmenu]
en: Black
pt: Preto

[ctx: @item:inmenu]
en: Red
pt: Vermelho

[ctx: @item:inmenu]
en: Orange
pt: Laranja

[ctx: @item:inmenu]
en: Yellow
pt: Amarelo

[ctx: @item:inmenu]
en: Green
pt: Verde

[ctx: @item:inmenu]
en: Blue
pt: Azul

[ctx: @item:inmenu]
en: Pink
pt: Rosa
