kdeplasma-addons - en to pt translation catalogue (16 entries)

[ctx: @item:inlist]
en: Julian
pt: Juliano

[ctx: @item:inlist]
en: The Solar Hijri Calendar (Persian)
pt: O Calendário Solar Hijri (Persa)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Astronomical)
pt: Calendário Islâmico (Astronómico)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: The Islamic Civil Calendar (Tabular)
pt: O Calendário Civil Islâmico (Tabular)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Umm al-Qura)
pt: Calendário Islâmico (Umm al-Qura)

[ctx: @item:inlist]
en: Chinese Lunar Calendar
pt: Calendário Lunar Chinês

[ctx: @item:inlist]
en: Indian National Calendar
pt: Calendário Nacional Indiano

[ctx: @item:inlist]
en: Hebrew Calendar
pt: Calendário Hebraico

[ctx: @label:listbox]
en: Calendar system:
pt: Sistema de calendário:

[ctx: @info:tooltip]
en: This calendar is based on pure astronomical calculation. It doesn't consider any crescent visibility criteria.
pt: Este calendário baseia-se em cálculos astronómicos puros. Não tem em consideração qualquer critério de visibilidade do crescente.

[ctx: @label:spinbox]
en: Date offset:
pt: Deslocamento da data:

en: %1 day | %1 days
pt[0]: %1 dia
pt[1]: %1 dias

[ctx: %1 Day number %2 Translated month name in Hebrew/Jewish calendar %3 Year number %4 Full date in Hebrew]
en: %1 %2, %3 (%4)
pt: %1 de %2 de %3 (%4)

[ctx: @label %1 day %2 month name in India National Calendar %3 year]
en: %1 %2, %3
pt: %1 de %2, %3

[ctx: @label %1 Day number %2 Month name in Islamic Calendar %3 Year number %4 Islamic calendar date in Arabic]
en: %1 %2, %3 (%4)
pt: %1 de %2 de %3 (%4)

[ctx: @label %1 day %2 month name %3 year]
en: %1 %2, %3
pt: %1 de %2, %3
