kdeplasma-addons - en to pt_BR translation catalogue (16 entries)

en: Toggle Cube
pt_BR: Alternar cubo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Cube face displacement:
pt_BR: Deslocamento da face do cubo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_less)
en: Less
pt_BR: Menos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_more)
en: More
pt_BR: Mais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Distance:
pt_BR: Distância:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_closer)
en: Closer
pt_BR: Mais perto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_farther)
en: Farther
pt_BR: Mais distante

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MouseInvertedX)
en: Invert X
pt_BR: Inverter X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MouseInvertedY)
en: Invert Y
pt_BR: Inverter Y

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Background:
pt_BR: Plano de fundo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, button_Color)
en: Plain color:
pt_BR: Cor simples:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, button_SkyBox)
en: Skybox:
pt_BR: Caixa celeste:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_SkyBox)
en: Type path or URL...
pt_BR: Digite o caminho ou URL...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, button_SelectSkyBox)
en: Select...
pt_BR: Selecionar...

[ctx: @info:placeholder]
en: At least 3 virtual desktops are required to display the Cube, but only %1 is present | At least 3 virtual desktops are required to display the Cube, but only %1 are present
pt_BR[0]: São necessárias pelo menos 3 áreas de trabalho virtuais para exibir o cubo, mas apenas %1 está presente
pt_BR[1]: São necessárias pelo menos 3 áreas de trabalho virtuais para exibir o cubo, mas apenas %1 estão presentes

[ctx: @action:button]
en: Add Virtual Desktop
pt_BR: Adicionar área de trabalho virtual
