kdeplasma-addons - en to ro translation catalogue (31 entries)

[ctx: @title]
en: General
ro: Generale

[ctx: @title]
en: Paths
ro: Căi

en: Change picture every:
ro: Schimbă poza la fiecare:

en: Hours
ro: ore

en: Minutes
ro: minute

en: Seconds
ro: secunde

[ctx: @label:listbox]
en: Image fill mode:
ro: Regim de umplere imagini:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Stretch
ro: Întinde

[ctx: @info]
en: The image is scaled to fit the frame
ro: Imaginea e scalată să se încadreze

[ctx: @item:inlistbox]
en: Preserve aspect fit
ro: Potrivește păstrând aspectul

[ctx: @info]
en: The image is scaled uniformly to fit without cropping
ro: Imaginea e scalată uniform să se încadreze fără decupare

[ctx: @item:inlistbox]
en: Preserve aspect crop
ro: Decupează păstrând aspectul

[ctx: @info]
en: The image is scaled uniformly to fill, cropping if necessary
ro: Imaginea e scalată uniform să umple, decupând dacă trebuie

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tile
ro: Mozaic

[ctx: @info]
en: The image is duplicated horizontally and vertically
ro: Imaginea e duplicată orizontal și vertical

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tile vertically
ro: Mozaichează vertical

[ctx: @info]
en: The image is stretched horizontally and tiled vertically
ro: Imaginea e întinsă orizontal și mozaicată vertical

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tile horizontally
ro: Mozaichează orizontal

[ctx: @info]
en: The image is stretched vertically and tiled horizontally
ro: Imaginea e întinsă vertical și mozaicată orizontal

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pad
ro: Căptușește

[ctx: @info]
en: The image is not transformed
ro: Imaginea nu e transformată

[ctx: @label:checkbox]
en: General:
ro: Generale:

[ctx: @option:check]
en: Randomize order
ro: Amestecă ordinea

[ctx: @option:check]
en: Pause slideshow when cursor is over image
ro: Întrerupe diaporama când cursorul e deasupra imaginii

[ctx: @option:check]
en: Click on image to open in external application
ro: Apăsați pe imagine pentru a o deschide în aplicația externă

[ctx: @title:window]
en: Choose Files
ro: Alege fișiere

[ctx: @title:window]
en: Choose a Folder
ro: Alege un dosar

en: Remove path
ro: Elimină calea

[ctx: @action:button]
en: Add Folder…
ro: Adaugă dosar…

[ctx: @action:button]
en: Add Files…
ro: Adaugă fișiere…

[ctx: @action:button]
en: Configure…
ro: Configurează…
