plasma_applet_notes - en to ro translation catalogue (39 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
ro: Aspect

en: Text font size:
ro: Dimensiune font text:

en: Background color
ro: Culoare de fundal

en: A white sticky note
ro: Notă lipicioasă albă

en: A black sticky note
ro: Notă lipicioasă neagră

en: A red sticky note
ro: Notă lipicioasă roșie

en: An orange sticky note
ro: Notă lipicioasă portocalie

en: A yellow sticky note
ro: Notă lipicioasă galbenă

en: A green sticky note
ro: Notă lipicioasă verde

en: A blue sticky note
ro: Notă lipicioasă albastră

en: A pink sticky note
ro: Notă lipicioasă roză

en: A translucent sticky note
ro: Notă lipicioasă translucidă

en: A translucent sticky note with light text
ro: Notă lipicioasă translucidă cu text luminos

en: Undo
ro: Desfă

en: Redo
ro: Refă

en: Cut
ro: Taie

en: Copy
ro: Copiază

en: Paste
ro: Lipește

en: Paste with Full Formatting
ro: Lipește cu formatare deplină

[ctx: @action:inmenu]
en: Remove Formatting
ro: Elimină formatarea

en: Delete
ro: Șterge

en: Clear
ro: Curăță

en: Select All
ro: Selectează tot

[ctx: @info:tooltip]
en: Bold
ro: Aldin

[ctx: @info:tooltip]
en: Italic
ro: Cursiv

[ctx: @info:tooltip]
en: Underline
ro: Subliniat

[ctx: @info:tooltip]
en: Strikethrough
ro: Tăiat

en: Discard this note?
ro: Aruncați această notă?

en: Are you sure you want to discard this note?
ro: Sigur doriți să aruncați această notă?

[ctx: @item:inmenu]
en: White
ro: Alb

[ctx: @item:inmenu]
en: Black
ro: Negru

[ctx: @item:inmenu]
en: Red
ro: Roșu

[ctx: @item:inmenu]
en: Orange
ro: Portocaliu

[ctx: @item:inmenu]
en: Yellow
ro: Galben

[ctx: @item:inmenu]
en: Green
ro: Verde

[ctx: @item:inmenu]
en: Blue
ro: Albastru

[ctx: @item:inmenu]
en: Pink
ro: Roz

[ctx: @item:inmenu]
en: Translucent
ro: Translucid

[ctx: @item:inmenu]
en: Translucent Light
ro: Translucid luminos
