plasma_applet_weather - en to ro translation catalogue (46 entries)

[ctx: wind direction]
en: NNW
ro: NNV

[ctx: wind direction]
en: NW
ro: NV

[ctx: wind direction]
en: WNW
ro: VNV

[ctx: wind direction]
en: W
ro: V

[ctx: wind direction]
en: SSW
ro: SSV

[ctx: wind direction]
en: SW
ro: SV

[ctx: wind direction]
en: WSW
ro: VSV

[ctx: @title]
en: Weather Station
ro: Stație meteorologică

[ctx: @title]
en: Appearance
ro: Aspect

[ctx: @title]
en: Units
ro: Unități

[ctx: @title:group]
en: Compact Mode
ro: Regim compact

[ctx: @label]
en: Show in tooltip:
ro: Arată în indiciu:

[ctx: @option:check]
en: Temperature
ro: Temperatură

[ctx: @option:check Show in tooltip: wind]
en: Wind
ro: Vânt

[ctx: @option:check Show in tooltip: pressure]
en: Pressure
ro: Presiune

[ctx: @option:check Show in tooltip: humidity]
en: Humidity
ro: Umiditate

[ctx: @label:listbox]
en: Temperature:
ro: Temperatură:

[ctx: @label:listbox]
en: Pressure:
ro: Presiune:

[ctx: @label:listbox]
en: Wind speed:
ro: Viteza vântului:

[ctx: @label:listbox]
en: Visibility:
ro: Vizibilitate:

[ctx: @label:spinbox]
en: Update every:
ro: Actualizare la fiecare:

en: %1 minute | %1 minutes
ro[0]: %1 minut
ro[1]: %1 minute
ro[2]: %1 de minute

[ctx: @label]
en: Location:
ro: Amplasare:

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter location
ro: Introduceți locul

[ctx: @info]
en: No weather stations found for '%1'
ro: Nicio stație meteorologică găsită pentru „%1”

en: Please set your location
ro: Stabiliți amplasarea

en: Set location…
ro: Stabilește amplasarea…

[ctx: pressure tendency]
en: Rising
ro: În creștere

[ctx: pressure tendency]
en: Falling
ro: În scădere

[ctx: pressure tendency]
en: Steady
ro: Stabilă

[ctx: Forecast period timeframe]
en: 1 Day | %1 Days
ro[0]: 1 zi
ro[1]: %1 zile
ro[2]: %1 de zile

[ctx: @label]
en: Windchill:
ro: Răcoare:

[ctx: @label]
en: Humidex:
ro: Umidex:

[ctx: @label ground temperature]
en: Dewpoint:
ro: Punct de condensare:

[ctx: @label]
en: Pressure:
ro: Presiune:

[ctx: @label pressure tendency, rising/falling/steady]
en: Pressure Tendency:
ro: Tendință presiune:

[ctx: @label]
en: Visibility:
ro: Vizibilitate:

[ctx: @label]
en: Humidity:
ro: Umiditate:

[ctx: @info:tooltip %1 is the translated plasmoid name]
en: Click to configure %1
ro: Apăsați pentru a configura %1

en: Humidity: %1
ro: Umiditate: %1

[ctx: @title:column weather warnings]
en: Warnings Issued
ro: Avertizări emise

[ctx: @title:column weather watches]
en: Watches Issued
ro: Prognoze emise

[ctx: @title:tab]
en: Details
ro: Detalii

[ctx: @title:tab]
en: Notices
ro: Notificări

en: Cannot find '%1' using %2.
ro: Nu se poate găsi „%1” folosind %2.

en: Connection to %1 weather server timed out.
ro: Conexiunea la serverul meteorologic %1 a expirat.
