plasma_applet_comic - en to ro translation catalogue (25 entries)

[ctx: @action comic strip]
en: &Next Tab with a New Strip
ro: Fila următoare cu bandă &nouă

[ctx: @action]
en: Jump to &First Strip
ro: Salt la prima &bandă

[ctx: @action]
en: Jump to &Current Strip
ro: Salt la banda a&ctuală

[ctx: @action]
en: Jump to Strip…
ro: Salt la banda…

[ctx: @action]
en: Visit the Website
ro: Vizitează saitul

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of a web browser]
en: View in %1
ro: Vezi în %1

[ctx: @action]
en: Visit the Shop &Website
ro: &Vizitează saitul magazinului

[ctx: @action]
en: &Save Comic As…
ro: &Salvează banda ca…

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: &Actual Size
ro: Dimensiune re&ală

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: Store Current &Position
ro: Stochează &poziția actuală

[ctx: @title]
en: General
ro: Generale

[ctx: @title]
en: Appearance
ro: Aspect

[ctx: @title]
en: Advanced
ro: Avansate

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to strip…
ro: Salt la banda…

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit the comic website
ro: Vizitează saitul benzii desenate

[ctx: Heading for showing various elements of a comic]
en: Show:
ro: Arată:

[ctx: @option:check]
en: Comic title
ro: Titlul benzii

[ctx: @option:check]
en: Comic identifier
ro: Identificatorul benzii

[ctx: @option:check]
en: Comic author
ro: Autorul benzii

[ctx: @option:check]
en: Comic URL
ro: URL-ul benzii

en: Show navigation buttons:
ro: Arată butoane de navigare:

[ctx: @option:check]
en: Always
ro: Întotdeauna

[ctx: @option:check]
en: Only on hover
ro: Numai la planare

[ctx: @title:group]
en: Comics:
ro: Benzi desenate:

[ctx: @action:button]
en: Get New Comics…
ro: Obține benzi noi…
