kdeplasma-addons - en to ro translation catalogue (13 entries)

[ctx: @item:inlist]
en: Julian
ro: Iulian

[ctx: @item:inlist]
en: The Solar Hijri Calendar (Persian)
ro: Calendarul solar Hijri (persan)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Astronomical)
ro: Calendar islamic (astronomic)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: The Islamic Civil Calendar (Tabular)
ro: Calendarul civil islamic (tabular)

[ctx: @item:inlist See https://cldr.unicode.org/development/development-process/design-proposals/islamic-calendar-types for more details]
en: Islamic Calendar (Umm al-Qura)
ro: Calendarul civil islamic (Umm al-Qura)

[ctx: @item:inlist]
en: Chinese Lunar Calendar
ro: Calendarul lunar chinezesc

[ctx: @item:inlist]
en: Indian National Calendar
ro: Calendarul național indian

[ctx: @item:inlist]
en: Hebrew Calendar
ro: Calendar evreiesc

[ctx: @label:listbox]
en: Calendar system:
ro: Sistem calendaristic:

[ctx: @info:tooltip]
en: This calendar is based on pure astronomical calculation. It doesn't consider any crescent visibility criteria.
ro: Acest calendar e bazat doar pe calcule astronomice. Acesta nu ia în calcul criteriile de vizibilitate a pătrarelor.

[ctx: @label:spinbox]
en: Date offset:
ro: Decalaj dată:

en: %1 day | %1 days
ro[0]: %1 zi
ro[1]: %1 zile
ro[2]: %1 de zile

[ctx: @info:tooltip]
en: A positive offset signifies a later date, while a negative offset signifies an earlier date.
ro: Un decalaj pozitiv semnifică o dată ulterioară, pe când un decalaj negativ semnifică o dată anterioară.
