kdeplasma-addons - en to ro translation catalogue (31 entries)

[ctx: @label:listbox]
en: Positioning:
ro: Poziționare:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled and cropped
ro: Scalat și decupat

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled
ro: Scalat

[ctx: @item:inlistbox]
en: Scaled, keep proportions
ro: Scalat, păstrare proporții

[ctx: @item:inlistbox]
en: Centered
ro: Centrat

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tiled
ro: Dale

[ctx: @label:chooser]
en: Background color:
ro: Culoarea de fundal:

[ctx: @title:window]
en: Select Background Color
ro: Alege culoarea de fundal

[ctx: @label:listbox]
en: Provider:
ro: Furnizor:

[ctx: @info:tooltip]
en: This wallpaper provider does not filter out images that may be sensitive or objectionable. Use caution if these images will be displayed in public.
ro: Acest furnizor de tapete nu filtrează imaginile ce pot fi delicate sau provocatoare. Dați dovadă de prudență dacă veți afișa aceste imagini în public.

[ctx: @option:check]
en: Update when using metered network connection
ro: Actualizează la folosirea unei conexiuni de rețea contorizate

[ctx: @label]
en: Today's picture:
ro: Imaginea zilei:

[ctx: @label]
en: Title:
ro: Titlu:

[ctx: @label]
en: Author:
ro: Autor:

[ctx: @action:button]
en: Open Containing Folder
ro: Deschide dosarul conținător

[ctx: @info:whatsthis for a button]
en: Open the destination folder where the wallpaper image was saved.
ro: Deschide dosarul-destinație în care a fost salvată imaginea tapetului.

en: Open Wallpaper Image
ro: Deschide imagine cu tapet

[ctx: @info:whatsthis]
en: Today's picture
ro: Imaginea zilei

[ctx: @info:whatsthis]
en: Loading
ro: Se încarcă

[ctx: @info:whatsthis]
en: Unavailable
ro: Indisponibil

[ctx: @info:whatsthis for an image %1 title %2 author]
en: %1 Author: %2. Right-click on the image to see more actions.
ro: %1 Autor: %2. Faceți clic-dreapta pe imagine pentru acțiuni suplimentare.

[ctx: @info:whatsthis]
en: The wallpaper is being fetched from the Internet.
ro: Tapetul se descarcă din Internet.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Failed to fetch the wallpaper from the Internet.
ro: Descărcarea tapetului din Internet a eșuat.

[ctx: @action:inmenu wallpaper preview menu]
en: Save Image as…
ro: Salvează imaginea ca…

[ctx: @info:whatsthis for a button and a menu item]
en: Save today's picture to local disk
ro: Salvează imaginea zilei pe discul local

[ctx: @action:inmenu wallpaper preview menu, will open the website of the wallpaper]
en: Open Link in Browser…
ro: Deschide legătura în navigator…

[ctx: @info:whatsthis for a menu item]
en: Open the website of today's picture in the default browser
ro: Deschide saitul imaginii zilei în navigatorul implicit

[ctx: @title:window]
en: Save Today's Picture
ro: Salvează imaginea zilei

[ctx: @label:listbox Template for file dialog]
en: JPEG image (*.jpeg *.jpg *.jpe)
ro: Imagine JPEG (*.jpeg *.jpg *.jpe)

[ctx: @info:status after a save action]
en: The image was not saved.
ro: Imaginea nu a fost salvată.

[ctx: @info:status after a save action %1 file path %2 basename]
en: The image was saved as <a href="%1">%2</a>
ro: Imaginea a fost salvată ca <a href="%1">%2</a>
