plasma_applet_fuzzy_clock - en to ro translation catalogue (170 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
ro: Aspect

[ctx: @option:check]
en: Bold text
ro: Text aldin

[ctx: @option:check]
en: Italic text
ro: Text cursiv

[ctx: @title:group]
en: Fuzzyness:
ro: Nivel de aproximare:

[ctx: @item:inrange]
en: Accurate
ro: Precis

[ctx: @item:inrange]
en: Fuzzy
ro: Aproximativ

en: One o’clock
ro: ora unu

en: Five past one
ro: unu și cinci

en: Ten past one
ro: unu și zece

en: Quarter past one
ro: unu și un sfert

en: Twenty past one
ro: unu și douăzeci

en: Twenty-five past one
ro: unu și douăzeci și cinci

en: Half past one
ro: jumătate la două

en: Twenty-five to two
ro: fără douăzeci și cinci două

en: Twenty to two
ro: fără douăzeci două

en: Quarter to two
ro: două fără un sfert

en: Ten to two
ro: fără zece două

en: Five to two
ro: fără cinci două

en: Two o’clock
ro: ora două

en: Five past two
ro: două și cinci

en: Ten past two
ro: două și zece

en: Quarter past two
ro: două și un sfert

en: Twenty past two
ro: două și douăzeci

en: Twenty-five past two
ro: două și douăzeci și cinci

en: Half past two
ro: jumătate la trei

en: Twenty-five to three
ro: fără douăzeci și cinci trei

en: Twenty to three
ro: fără douăzeci trei

en: Quarter to three
ro: trei fără un sfert

en: Ten to three
ro: fără zece trei

en: Five to three
ro: fără cinci trei

en: Three o’clock
ro: ora trei

en: Five past three
ro: trei și cinci

en: Ten past three
ro: trei și zece

en: Quarter past three
ro: trei și un sfert

en: Twenty past three
ro: trei și douăzeci

en: Twenty-five past three
ro: trei și douăzeci și cinci

en: Half past three
ro: jumătate la patru

en: Twenty-five to four
ro: fără douăzeci și cinci patru

en: Twenty to four
ro: fără douăzeci patru

en: Quarter to four
ro: patru fără un sfert

en: Ten to four
ro: fără zece patru

en: Five to four
ro: fără cinci patru

en: Four o’clock
ro: ora patru

en: Five past four
ro: patru și cinci

en: Ten past four
ro: patru și zece

en: Quarter past four
ro: patru și un sfert

en: Twenty past four
ro: patru și douăzeci

en: Twenty-five past four
ro: patru și douăzeci și cinci

en: Half past four
ro: jumătate la cinci

en: Twenty-five to five
ro: fără douăzeci și cinci cinci

en: Twenty to five
ro: fără douăzeci cinci

en: Quarter to five
ro: cinci fără un sfert

en: Ten to five
ro: fără zece cinci

en: Five to five
ro: fără cinci cinci

en: Five o’clock
ro: ora cinci

en: Five past five
ro: cinci și cinci

en: Ten past five
ro: cinci și zece

en: Quarter past five
ro: cinci și un sfert

en: Twenty past five
ro: cinci și douăzeci

en: Twenty-five past five
ro: cinci și douăzeci și cinci

en: Half past five
ro: jumătate la șase

en: Twenty-five to six
ro: fără douăzeci și cinci șase

en: Twenty to six
ro: fără douăzeci șase

en: Quarter to six
ro: șase fără un sfert

en: Ten to six
ro: fără zece șase

en: Five to six
ro: fără cinci șase

en: Six o’clock
ro: ora șase

en: Five past six
ro: șase și cinci

en: Ten past six
ro: șase și zece

en: Quarter past six
ro: șase și un sfert

en: Twenty past six
ro: șase și douăzeci

en: Twenty-five past six
ro: șase și douăzeci și cinci

en: Half past six
ro: jumătate la șapte

en: Twenty-five to seven
ro: fără douăzeci și cinci șapte

en: Twenty to seven
ro: fără douăzeci șapte

en: Quarter to seven
ro: șapte fără un sfert

en: Ten to seven
ro: fără zece șapte

en: Five to seven
ro: fără cinci șapte

en: Seven o’clock
ro: ora șapte

en: Five past seven
ro: șapte și cinci

en: Ten past seven
ro: șapte și zece

en: Quarter past seven
ro: șapte și un sfert

en: Twenty past seven
ro: șapte și douăzeci

en: Twenty-five past seven
ro: șapte și douăzeci și cinci

en: Half past seven
ro: jumătate la opt

en: Twenty-five to eight
ro: fără douăzeci și cinci opt

en: Twenty to eight
ro: fără douăzeci opt

en: Quarter to eight
ro: opt fără un sfert

en: Ten to eight
ro: fără zece opt

en: Five to eight
ro: fără cinci opt

en: Eight o’clock
ro: ora opt

en: Five past eight
ro: opt și cinci

en: Ten past eight
ro: opt și zece

en: Quarter past eight
ro: opt și un sfert

en: Twenty past eight
ro: opt și douăzeci

en: Twenty-five past eight
ro: opt și douăzeci și cinci

en: Half past eight
ro: jumătate la nouă

en: Twenty-five to nine
ro: fără douăzeci și cinci nouă

en: Twenty to nine
ro: fără douăzeci nouă

en: Quarter to nine
ro: nouă fără un sfert

en: Ten to nine
ro: fără zece nouă

en: Five to nine
ro: fără cinci nouă

en: Nine o’clock
ro: ora nouă

en: Five past nine
ro: nouă și cinci

en: Ten past nine
ro: nouă și zece

en: Quarter past nine
ro: nouă și un sfert

en: Twenty past nine
ro: nouă și douăzeci

en: Twenty-five past nine
ro: nouă și douăzeci și cinci

en: Half past nine
ro: jumătate la zece

en: Twenty-five to ten
ro: fără douăzeci și cinci zece

en: Twenty to ten
ro: fără douăzeci zece

en: Quarter to ten
ro: zece fără un sfert

en: Ten to ten
ro: fără zece zece

en: Five to ten
ro: fără cinci zece

en: Ten o’clock
ro: ora zece

en: Five past ten
ro: zece și cinci

en: Ten past ten
ro: zece și zece

en: Quarter past ten
ro: zece și un sfert

en: Twenty past ten
ro: zece și douăzeci

en: Twenty-five past ten
ro: zece și douăzeci și cinci

en: Half past ten
ro: jumătate la unsprezece

en: Twenty-five to eleven
ro: fără douăzeci și cinci unsprezece

en: Twenty to eleven
ro: fără douăzeci unsprezece

en: Quarter to eleven
ro: unsprezece fără un sfert

en: Ten to eleven
ro: fără zece unsprezece

en: Five to eleven
ro: fără cinci unsprezece

en: Eleven o’clock
ro: ora unsprezece

en: Five past eleven
ro: unsprezece și cinci

en: Ten past eleven
ro: unsprezece și zece

en: Quarter past eleven
ro: unsprezece și un sfert

en: Twenty past eleven
ro: unsprezece și douăzeci

en: Twenty-five past eleven
ro: unsprezece și douăzeci și cinci

en: Half past eleven
ro: jumătate la douăsprezece

en: Twenty-five to twelve
ro: fără douăzeci și cinci douăsprezece

en: Twenty to twelve
ro: fără douăzeci douăsprezece

en: Quarter to twelve
ro: douăsprezece fără un sfert

en: Ten to twelve
ro: fără zece douăsprezece

en: Five to twelve
ro: fără cinci douăsprezece

en: Twelve o’clock
ro: ora douăsprezece

en: Five past twelve
ro: douăsprezece și cinci

en: Ten past twelve
ro: douăsprezece și zece

en: Quarter past twelve
ro: douăsprezece și un sfert

en: Twenty past twelve
ro: douăsprezece și douăzeci

en: Twenty-five past twelve
ro: douăsprezece și douăzeci și cinci

en: Half past twelve
ro: jumătate la unu

en: Twenty-five to one
ro: fără douăzeci și cinci unu

en: Twenty to one
ro: fără douăzeci unu

en: Quarter to one
ro: unu fără un sfert

en: Ten to one
ro: fără zece unu

en: Five to one
ro: fără cinci unu

en: Sleep
ro: Somn

en: Breakfast
ro: Micul dejun

en: Second Breakfast
ro: Dejun

en: Elevenses
ro: Ceaiul de la unsprezece

en: Lunch
ro: Prânz

en: Afternoon tea
ro: Ceaiul de după-amiază

en: Dinner
ro: Cina

en: Supper
ro: Supeu

en: Night
ro: Noapte

en: Early morning
ro: Dimineața devreme

en: Morning
ro: Dimineață

en: Almost noon
ro: Aproape amiază

en: Noon
ro: Amiază

en: Afternoon
ro: După-amiază

en: Evening
ro: Seară

en: Late evening
ro: Seara târziu

en: Start of week
ro: Început de săptămână

en: Middle of week
ro: Mijlocul săptămânii

en: End of week
ro: Sfârșitul săptămânii

en: Weekend!
ro: Sfârșit de săptămână!
