plasma_applet_comic - en to ru translation catalogue (37 entries)

[ctx: @action comic strip]
en: &Next Tab with a New Strip
ru: С&ледующая вкладка с новым стрипом

[ctx: @action]
en: Jump to &First Strip
ru: Перейти к &первому стрипу

[ctx: @action]
en: Jump to &Current Strip
ru: Перейти к &текущему стрипу

[ctx: @action]
en: Jump to Strip…
ru: Перейти к стрипу…

[ctx: @action]
en: Visit the Website
ru: Посетить сайт

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of a web browser]
en: View in %1
ru: Открыть в %1

[ctx: @action]
en: Visit the Shop &Website
ru: Посетить с&айт студии

[ctx: @action]
en: &Save Comic As…
ru: &Сохранить комикс как…

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: &Actual Size
ru: &Фактический размер

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: Store Current &Position
ru: Запомнить текущую &позицию

[ctx: an abbreviation for Number]
en: # %1
ru: № %1

[ctx: @title]
en: General
ru: Основное

[ctx: @title]
en: Appearance
ru: Внешний вид

[ctx: @title]
en: Advanced
ru: Дополнительно

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to strip…
ru: Перейти к стрипу…

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit the comic website
ru: Посетить сайт комикса

[ctx: @label:spinbox]
en: Comic cache:
ru: Кэш:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: strip per comic | strips per comic
ru[0]: стрип на комикс
ru[1]: стрипа на комикс
ru[2]: стрипов на комикс
ru[3]: стрип на комикс

[ctx: @option:check]
en: Display error when downloading comic fails
ru: Показывать уведомление в случае ошибки загрузки комикса

[ctx: Heading for showing various elements of a comic]
en: Show:
ru: Показывать:

[ctx: @option:check]
en: Comic title
ru: Заголовок комикса

[ctx: @option:check]
en: Comic identifier
ru: Идентификатор комикса

[ctx: @option:check]
en: Comic author
ru: Автора комикса

[ctx: @option:check]
en: Comic URL
ru: Адрес URL комикса

en: Show navigation buttons:
ru: Показывать кнопки навигации:

[ctx: @option:check]
en: Always
ru: Всегда

[ctx: @option:check]
en: Only on hover
ru: Только при наведении мыши

[ctx: @title:group]
en: Comics:
ru: Комиксы:

[ctx: @action:button]
en: Get New Comics…
ru: Загрузить новые комиксы…

[ctx: @option:check]
en: Middle-click on comic to display at original size
ru: Щелчок средней кнопкой мыши показывает комикс в исходном размере

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new plugins every:
ru: Проверять наличие новых подключаемых модулей каждые:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: day | days
ru[0]: день
ru[1]: дня
ru[2]: дня
ru[3]: день

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new comics every:
ru: Проверять наличие новых комиксов каждые:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit (minutes)]
en: minute | minutes
ru[0]: минуту
ru[1]: минуты
ru[2]: минут
ru[3]: минуту

[ctx: @title:window]
en: Go to Strip
ru: Переход к стрипу

[ctx: @label:spinbox]
en: &Strip number:
ru: Номер &стрипа:

[ctx: @label:textbox]
en: Strip identifier:
ru: Идентификатор стрипа:
