plasma_applet_fifteenPuzzle - en to ru translation catalogue (17 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
ru: Внешний вид

[ctx: @label:spinbox]
en: Grid size:
ru: Количество строк и столбцов:

[ctx: @label:group radio button group]
en: Background:
ru: Фон:

[ctx: @label:chooser opens background color picker]
en: Color:
ru: Цвет:

[ctx: @label:chooser opens background image file picker]
en: Image:
ru: Изображение:

[ctx: @info:placeholder]
en: Path to custom image…
ru: Путь к фоновому изображению…

[ctx: @action:button]
en: Choose image…
ru: Выбрать изображение…

[ctx: @title:window]
en: Choose an Image
ru: Выбор изображения

[ctx: @item:inlistbox file type category for file picker]
en: Image Files (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.svg *.svgz)
ru: Файлы изображений (*.png *.jpg *.jpeg *.bmp *.svg *.svgz)

[ctx: @title:group formdata label]
en: Tile labels:
ru: Метки плиток:

[ctx: @label:chooser opens label color picker]
en: Color:
ru: Цвет:

[ctx: The time since the puzzle started, in minutes and seconds]
en: Time: %1
ru: Время: %1

[ctx: @action:button]
en: Shuffle
ru: Перемешать

[ctx: @info:status The number of moves made by the player so far]
en: Moves: %1
ru: Ходы: %1

[ctx: @info]
en: Solved! Try again.
ru: Решено! Попробуйте ещё.

en: Fifteen Puzzle
ru: Пятнашки

en: Solve by arranging in order
ru: Головоломка, в которой нужно выстроить костяшки по номерам
