kdeplasma-addons - en to sa translation catalogue (171 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
sa: स्वरूपम्‌

[ctx: @title:group]
en: Font:
sa: फन्ट् :

[ctx: @option:check]
en: Bold text
sa: बोल्ड पाठ

[ctx: @option:check]
en: Italic text
sa: इटालिक पाठ

[ctx: @title:group]
en: Fuzzyness:
sa: अस्पष्टता :

[ctx: @item:inrange]
en: Accurate
sa: परिशुद्धः

[ctx: @item:inrange]
en: Fuzzy
sa: फजी

en: One o’clock
sa: एकवादनम्

en: Five past one
sa: पञ्च गत एक

en: Ten past one
sa: दश अतीतैकम्

en: Quarter past one
sa: एकतः परं चतुर्थांशः

en: Twenty past one
sa: विंशतिः एकतः अतीतः

en: Twenty-five past one
sa: पञ्चविंशतिः अतीतः एकः

en: Half past one
sa: अर्धं व्यतीतम्

en: Twenty-five to two
sa: पञ्चविंशतिः द्वयम्

en: Twenty to two
sa: विंशतिः द्वाभ्यां यावत्

en: Quarter to two
sa: त्रैमासिकं द्वौ यावत्

en: Ten to two
sa: दश द्वयम्

en: Five to two
sa: पञ्च द्वौ

en: Two o’clock
sa: द्विवादनम्

en: Five past two
sa: पञ्च गतद्वयम्

en: Ten past two
sa: दश गतद्वयम्

en: Quarter past two
sa: चतुर्थांशः द्वौ गतौ

en: Twenty past two
sa: विंशतिः गतद्वयम्

en: Twenty-five past two
sa: पञ्चविंशतिः द्वौ गतौ

en: Half past two
sa: अर्धद्वयं वादनम्

en: Twenty-five to three
sa: पञ्चविंशतितः त्रीणि यावत्

en: Twenty to three
sa: विंशतिः त्रयो यावत्

en: Quarter to three
sa: त्रैमासिकतः त्रयः यावत्

en: Ten to three
sa: दश त्रीणि

en: Five to three
sa: पञ्च त्रयः

en: Three o’clock
sa: त्रयः वादनम्

en: Five past three
sa: पञ्च त्रीणि गतानि

en: Ten past three
sa: दश गत त्रीणि

en: Quarter past three
sa: त्रैमासिकं त्रीणि अतीतानि

en: Twenty past three
sa: विंशतिः त्रीणि गतानि

en: Twenty-five past three
sa: पञ्चविंशतिः त्रीणि गतानि

en: Half past three
sa: अर्धं त्रीणि वादनम्

en: Twenty-five to four
sa: पञ्चविंशतितः चतुःपर्यन्तम्

en: Twenty to four
sa: विंशतितः चतुर्णां यावत्

en: Quarter to four
sa: चतुर्थांशतः चतुःपर्यन्तम्

en: Ten to four
sa: दश चत्वारि

en: Five to four
sa: पञ्च चत्वारि

en: Four o’clock
sa: चतुःवादनम्

en: Five past four
sa: पञ्च चतुः गताः

en: Ten past four
sa: दश गतचतुः

en: Quarter past four
sa: चतुर्थांशः अतीतः चतुर्थः

en: Twenty past four
sa: चतुर्णां गतानां विंशतिः

en: Twenty-five past four
sa: पञ्चविंशतिः गतचतुः

en: Half past four
sa: चतुर्णाम् अर्धम्

en: Twenty-five to five
sa: पञ्चविंशतिः पञ्च

en: Twenty to five
sa: विंशतिः पञ्च

en: Quarter to five
sa: चतुर्थांशतः पञ्चपर्यन्तम्

en: Ten to five
sa: दश पञ्च

en: Five to five
sa: पञ्च पञ्च

en: Five o’clock
sa: पञ्चवादनम्

en: Five past five
sa: पञ्च पञ्च गताः

en: Ten past five
sa: दश पञ्च पञ्च

en: Quarter past five
sa: पञ्चतः परं त्रैमासिकम्

en: Twenty past five
sa: पञ्च पञ्च विंशतिः

en: Twenty-five past five
sa: पञ्चविंशतिः पञ्च गताः

en: Half past five
sa: अर्धं पञ्चवादनम्

en: Twenty-five to six
sa: पञ्चविंशतिः षट्

en: Twenty to six
sa: विंशतिः षट्

en: Quarter to six
sa: त्रैमासिकतः षड्पर्यन्तम्

en: Ten to six
sa: दश षट्

en: Five to six
sa: पञ्च षट्

en: Six o’clock
sa: षड्वादने

en: Five past six
sa: पञ्च षड् गताः

en: Ten past six
sa: दश षड् गताः

en: Quarter past six
sa: षड् तः परं त्रैमासिकम्

en: Twenty past six
sa: षड्विंशतिः

en: Twenty-five past six
sa: पञ्चविंशतिः षड् गताः

en: Half past six
sa: षड्वादनात् अर्धम्

en: Twenty-five to seven
sa: पञ्चविंशतितः सप्तपर्यन्तम्

en: Twenty to seven
sa: विंशतितः सप्तपर्यन्तम्

en: Quarter to seven
sa: त्रैमासिकतः सप्तपर्यन्तम्

en: Ten to seven
sa: दश सप्त

en: Five to seven
sa: पञ्च सप्त

en: Seven o’clock
sa: सप्तवादने

en: Five past seven
sa: पञ्च सप्त गताः

en: Ten past seven
sa: दश सप्त गताः

en: Quarter past seven
sa: सप्तवादने त्रैमासिकम्

en: Twenty past seven
sa: सप्तविंशतिः

en: Twenty-five past seven
sa: पञ्चविंशतिः सप्त गताः

en: Half past seven
sa: सार्धं वादनम्

en: Twenty-five to eight
sa: पञ्चविंशतितः अष्टौ यावत्

en: Twenty to eight
sa: विंशतिः अष्टावधिः

en: Quarter to eight
sa: त्रैमासिकतः अष्टपर्यन्तम्

en: Ten to eight
sa: दश तः अष्टपर्यन्तम्

en: Five to eight
sa: पञ्चतः अष्टपर्यन्तम्

en: Eight o’clock
sa: अष्टवादनम्

en: Five past eight
sa: पञ्च अष्टौ गताः

en: Ten past eight
sa: दश अष्टोत्तरम्

en: Quarter past eight
sa: अष्टोत्तरं त्रैमासिकम्

en: Twenty past eight
sa: अष्टोत्तरं विंशतिः

en: Twenty-five past eight
sa: पञ्चविंशतिः अष्टाः गताः

en: Half past eight
sa: अष्टोत्तरार्धम्

en: Twenty-five to nine
sa: पञ्चविंशतिः नव

en: Twenty to nine
sa: विंशतिः नव

en: Quarter to nine
sa: चतुर्थांशतः नवपर्यन्तं

en: Ten to nine
sa: दश नव

en: Five to nine
sa: पञ्च नव

en: Nine o’clock
sa: नववादनम्

en: Five past nine
sa: पञ्च नव गताः

en: Ten past nine
sa: दश नव गताः

en: Quarter past nine
sa: नववादनतः परं त्रैमासिकम्

en: Twenty past nine
sa: नव वादनविंशतिः

en: Twenty-five past nine
sa: पञ्चविंशतिः नव गताः

en: Half past nine
sa: नववादनस्य सार्धम्

en: Twenty-five to ten
sa: पञ्चविंशतितः दशपर्यन्तम्

en: Twenty to ten
sa: विंशतिः दश

en: Quarter to ten
sa: त्रैमासिकतः दशपर्यन्तम्

en: Ten to ten
sa: दश दश

en: Five to ten
sa: पञ्च दश

en: Ten o’clock
sa: दशवादनम्

en: Five past ten
sa: पञ्च दश गताः

en: Ten past ten
sa: दश दश गताः

en: Quarter past ten
sa: त्रैमासिकः दशः गतः

en: Twenty past ten
sa: विंशतिः दशः गताः

en: Twenty-five past ten
sa: पञ्चविंशतिः दश गताः

en: Half past ten
sa: अर्धदशवादनम्

en: Twenty-five to eleven
sa: पञ्चविंशतितः एकादशपर्यन्तम्

en: Twenty to eleven
sa: विंशतितः एकादशपर्यन्तम्

en: Quarter to eleven
sa: त्रैमासिकतः एकादशपर्यन्तम्

en: Ten to eleven
sa: दश तः एकादश यावत्

en: Five to eleven
sa: पञ्च तः एकादशपर्यन्तम्

en: Eleven o’clock
sa: एकादशवादनम्

en: Five past eleven
sa: पञ्च एकादश गताः

en: Ten past eleven
sa: दश गत एकादश

en: Quarter past eleven
sa: एकादशतः परं चतुर्थांशः

en: Twenty past eleven
sa: एकादश तः विंशतिः

en: Twenty-five past eleven
sa: पञ्चविंशतिः एकादश गताः

en: Half past eleven
sa: एकादशवादनस्य सार्धम्

en: Twenty-five to twelve
sa: पञ्चविंशतिः द्वादशपर्यन्तम्

en: Twenty to twelve
sa: विंशतिः द्वादशपर्यन्तम्

en: Quarter to twelve
sa: त्रैमासिकतः द्वादशपर्यन्तम्

en: Ten to twelve
sa: दश द्वादश

en: Five to twelve
sa: पञ्च द्वादश

en: Twelve o’clock
sa: द्वादशवादनम्

en: Five past twelve
sa: पञ्च द्वादश गताः

en: Ten past twelve
sa: दश द्वादश गताः

en: Quarter past twelve
sa: द्वादशवादनतः परं चतुर्थांशः

en: Twenty past twelve
sa: द्वादश गतविंशतिः

en: Twenty-five past twelve
sa: पञ्चविंशतिः द्वादश गताः

en: Half past twelve
sa: सार्ध द्वादशवादनतः

en: Twenty-five to one
sa: पञ्चविंशतिः एकम्

en: Twenty to one
sa: विंशतिः एकम्

en: Quarter to one
sa: चतुर्थांशं यावत्

en: Ten to one
sa: दश तः एकम्

en: Five to one
sa: पञ्च एकम्

en: Sleep
sa: शयनं करोतु

en: Breakfast
sa: अल्पाहार

en: Second Breakfast
sa: द्वितीयः प्रातःभोजनः

en: Elevenses
sa: एकादशः

en: Lunch
sa: मध्याह्नभोजनम्‌

en: Afternoon tea
sa: अपराह्णे चायः

en: Dinner
sa: रात्रिभोजनम्‌

en: Supper
sa: नक्तभोजन

en: Night
sa: निशा

en: Early morning
sa: प्रातःकाले

en: Morning
sa: प्रातः

en: Almost noon
sa: प्रायः मध्याह्न

en: Noon
sa: अपराह्न

en: Afternoon
sa: अपराह्नः

en: Evening
sa: सायंकालः

en: Late evening
sa: विलम्बेन सायंकाले

en: Start of week
sa: सप्ताहस्य आरम्भः

en: Middle of week
sa: सप्ताहस्य मध्यभागे

en: End of week
sa: सप्ताहस्य समाप्तिः

en: Weekend!
sa: सप्ताहांत!
