kdeplasma-addons - en to sa translation catalogue (18 entries)

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: date
sa: दिनाङ्कः

[ctx: Note this is a KRunner keyword]
en: time
sa: कालः

[ctx: words to specify a time in a time zone or to convert a time to a time zone, e.g. 'current time in Berlin' or '18:00 UTC to CET', separated by '|' (will be used as a regex)]
en: to|in|as|at
sa: to|इन्|अस्|अत्

en: Displays the current date
sa: वर्तमानतिथिं प्रदर्शयति

en: Displays the current time
sa: वर्तमानसमयं प्रदर्शयति

[ctx: The <> and space are part of the example query]
en:  <timezone>
sa:  <समयक्षेत्रम्>

en: Displays the current date and difference to system date in a given timezone
sa: दत्तसमयक्षेत्रे वर्तमानतिथिं प्रणालीतिथिं च भेदं च प्रदर्शयति

en: Displays the current time and difference to system time in a given timezone
sa: दत्तसमयक्षेत्रे वर्तमानसमयं प्रणालीसमये च भेदं प्रदर्शयति

[ctx: The <> and space are part of the example query]
en: <time> <timezone> in <timezone>
sa: <time><timezone>इत्यस्मिन्‌<timezone>

en: Converts the time from the first timezone to the second timezone. If only one time zone is given, the other will be the system time zone. If no date or time is given, it will be the current date and time.
sa: प्रथमसमयक्षेत्रात् द्वितीयसमयक्षेत्रं प्रति समयं परिवर्तयति । यदि केवलं एकः समयक्षेत्रः दत्तः भवति तर्हि अन्यः प्रणालीसमयक्षेत्रः भविष्यति । यदि तिथिः समयः वा न दत्तः तर्हि वर्तमानतिथिः समयः च भविष्यति ।

en: Today's date is %1
sa: अद्यतनतिथिः %1 अस्ति

[ctx: time difference between time zones, e.g. in Stockholm it's 1 calendar day later than in Brasilia]
en: %1 later
sa: %1 पश्चात्

[ctx: date difference between time zones, e.g. in Brasilia it's 1 calendar day earlier than in Stockholm]
en: %1 earlier
sa: %1 पूर्वम्

[ctx: no date difference between time zones, e.g. in Stockholm it's the same calendar day as in Berlin]
en: no date difference
sa: न तिथिभेदः

en: Current time is %1
sa: वर्तमानसमयः %1 अस्ति

[ctx: time difference between time zones, e.g. in Stockholm it's 4 hours later than in Brasilia]
en: %1 later
sa: %1 पश्चात्

[ctx: time difference between time zones, e.g. in Brasilia it's 4 hours earlier than in Stockholm]
en: %1 earlier
sa: %1 पूर्वम्

[ctx: no time difference between time zones, e.g. in Stockholm it's the same time as in Berlin]
en: no time difference
sa: न कालान्तरम्
