plasma_applet_comic - en to sr translation catalogue (22 entries)

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: &Actual Size
sr: &Стварна величина

en: Archiving comic failed
sr: Архивирање стрипа није успело

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Destination:
sr: Одредиште:

note: i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, dest)
en: *.cbz|Comic Book Archive (Zip)
sr: *.cbz|архива стрипа (ЗИП)

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, label)
en: The range of comic strips to archive.
sr: Опсег стрипских каишева за архивирање.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Range:
sr: Опсег:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, archiveType)
en: All
sr: сви

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, archiveType)
en: From beginning to ...
sr: од почетка до...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, archiveType)
en: From end to ...
sr: од краја до...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, archiveType)
en: Manual range
sr: ручни опсег

[ctx: in a range: from to]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fromDateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fromNumberLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fromStringLabel)
en: From:
sr: Од:

[ctx: in a range: from to]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, toDateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, toNumberLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, toStringLabel)
en: To:
sr: До:

en: No zip file is existing, aborting.
sr: Нема ЗИП фајла, обустављам.

en: An error happened for identifier %1.
sr: Дошло је до грешке за идентификатор %1.

en: Failed creating the file with identifier %1.
sr: Неуспело стварање фајла са идентификатором %1.

en: Creating Comic Book Archive
sr: Стварање фајла архиве стрипа

en: Failed adding a file to the archive.
sr: Неуспело додавање фајла у архиву.

en: Could not create the archive at the specified location.
sr: Не могу да направим архиву на задатој локацији.

[ctx: an abbreviation for Number]
en: # %1
sr: бр. %1

en: Getting comic strip failed:
sr: Добављање стрипа није успело:

en: Maybe there is no Internet connection.
    Maybe the comic plugin is broken.
    Another reason might be that there is no comic for this day/number/string, so choosing a different one might work.
sr: Можда не ради веза са Интернетом.
    Можда је прикључак стрипа покварен.
    Такође може бити да нема стрипа за овај дан, број или ниску, па добављање може успети ако изаберете неки други.

en: 
    
    Choose the previous strip to go to the last cached strip.
sr: 
    
    Изаберите претходни стрип да пређете на последњи кеширани.
