plasma_applet_comic - en to sr@latin translation catalogue (22 entries)

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: &Actual Size
sr@latin: &Stvarna veličina

en: Archiving comic failed
sr@latin: Arhiviranje stripa nije uspelo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Destination:
sr@latin: Odredište:

note: i18n: ectx: property (filter), widget (KUrlRequester, dest)
en: *.cbz|Comic Book Archive (Zip)
sr@latin: *.cbz|arhiva stripa (ZIP)

note: i18n: ectx: property (statusTip), widget (QLabel, label)
en: The range of comic strips to archive.
sr@latin: Opseg stripskih kaiševa za arhiviranje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Range:
sr@latin: Opseg:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, archiveType)
en: All
sr@latin: svi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, archiveType)
en: From beginning to ...
sr@latin: od početka do...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, archiveType)
en: From end to ...
sr@latin: od kraja do...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, archiveType)
en: Manual range
sr@latin: ručni opseg

[ctx: in a range: from to]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fromDateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fromNumberLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fromStringLabel)
en: From:
sr@latin: Od:

[ctx: in a range: from to]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, toDateLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, toNumberLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, toStringLabel)
en: To:
sr@latin: Do:

en: No zip file is existing, aborting.
sr@latin: Nema ZIP fajla, obustavljam.

en: An error happened for identifier %1.
sr@latin: Došlo je do greške za identifikator %1.

en: Failed creating the file with identifier %1.
sr@latin: Neuspelo stvaranje fajla sa identifikatorom %1.

en: Creating Comic Book Archive
sr@latin: Stvaranje fajla arhive stripa

en: Failed adding a file to the archive.
sr@latin: Neuspelo dodavanje fajla u arhivu.

en: Could not create the archive at the specified location.
sr@latin: Ne mogu da napravim arhivu na zadatoj lokaciji.

[ctx: an abbreviation for Number]
en: # %1
sr@latin: br. %1

en: Getting comic strip failed:
sr@latin: Dobavljanje stripa nije uspelo:

en: Maybe there is no Internet connection.
    Maybe the comic plugin is broken.
    Another reason might be that there is no comic for this day/number/string, so choosing a different one might work.
sr@latin: Možda ne radi veza sa Internetom.
    Možda je priključak stripa pokvaren.
    Takođe može biti da nema stripa za ovaj dan, broj ili nisku, pa dobavljanje može uspeti ako izaberete neki drugi.

en: 
    
    Choose the previous strip to go to the last cached strip.
sr@latin: 
    
    Izaberite prethodni strip da pređete na poslednji keširani.
