kdeplasma-addons - en to tr translation catalogue (17 entries)

en: Toggle Cube
tr: Küpü Aç/Kapat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Cube face displacement:
tr: Küp yüzeyinin yer değiştirmesi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_less)
en: Less
tr: Daha az

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_more)
en: More
tr: Daha çok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Distance:
tr: Uzaklık:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_closer)
en: Closer
tr: Daha yakın

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_farther)
en: Farther
tr: Daha uzak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_Mouse)
en: Mouse:
tr: Fare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MouseInvertedX)
en: Invert X
tr: X’i ters çevir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_MouseInvertedY)
en: Invert Y
tr: Y’yi ters çevir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Background:
tr: Arka plan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, button_Color)
en: Plain color:
tr: Düz renk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, button_SkyBox)
en: Skybox:
tr: Gök kutu:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, kcfg_SkyBox)
en: Type path or URL...
tr: URL veya yol girin…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, button_SelectSkyBox)
en: Select...
tr: Seç…

[ctx: @info:placeholder]
en: At least 3 virtual desktops are required to display the Cube, but only %1 is present | At least 3 virtual desktops are required to display the Cube, but only %1 are present
tr[0]: Küpü görüntülemek için en az 3 sanal masaüstünün olması gerekir; ancak şu anda yalnızca %1 tane var
tr[1]: Küpü görüntülemek için en az 3 sanal masaüstünün olması gerekir; ancak şu anda yalnızca %1 tane var

[ctx: @action:button]
en: Add Virtual Desktop
tr: Sanal Masaüstü Ekle
