plasma_applet_org.kde.plasma.mediaframe - en to uk translation catalogue (34 entries)

[ctx: @title]
en: Media
uk: Мультимедіа

[ctx: @title]
en: Behavior
uk: Поведінка

en: Change picture every:
uk: Змінювати зображення кожні

en: Hours
uk: години

en: Minutes
uk: хвилини

en: Seconds
uk: секунди

[ctx: @label:listbox]
en: Image fill mode:
uk: Режим заповнення:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Stretch
uk: Розтягнути

[ctx: @info]
en: The image is scaled to fit the frame
uk: Масштабування зображення для заповнення рамки

[ctx: @item:inlistbox]
en: Preserve aspect fit
uk: Зберегти формат із заповненням

[ctx: @info]
en: The image is scaled uniformly to fit without cropping
uk: Рівномірне масштабування зображення для заповнення без обрізання

[ctx: @item:inlistbox]
en: Preserve aspect crop
uk: Зберегти формат із обрізанням

[ctx: @info]
en: The image is scaled uniformly to fill, cropping if necessary
uk: Рівномірне масштабування зображення для заповнення з обрізанням, якщо треба

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tile
uk: Мозаїка

[ctx: @info]
en: The image is duplicated horizontally and vertically
uk: Зображення дублюється горизонтально і вертикально

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tile vertically
uk: Розставити вертикально

[ctx: @info]
en: The image is stretched horizontally and tiled vertically
uk: Зображення буде розтягнуто горизонтально і розкладено плиткою вертикально

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tile horizontally
uk: Розставити горизонтально

[ctx: @info]
en: The image is stretched vertically and tiled horizontally
uk: Зображення буде розтягнуто вертикально і розкладено плиткою горизонтально

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pad
uk: Підкладка

[ctx: @info]
en: The image is not transformed
uk: Зображення не перетворюється

[ctx: @label:checkbox]
en: General:
uk: Загальне:

[ctx: @option:check]
en: Randomize order
uk: Випадковий порядок

[ctx: @option:check]
en: Pause slideshow when cursor is over image
uk: Призупиняти показ слайді, якщо вказівник наводять на зображення

[ctx: @option:check]
en: Click on image to open in external application
uk: Клацання на зображенні відкриває його у зовнішній програмі

[ctx: @action:button]
en: Add Folder…
uk: Додати теку…

[ctx: @action:button]
en: Add Files…
uk: Додати файли…

[ctx: @action:button tooltip on icon-only button]
en: Remove path
uk: Вилучити шлях

[ctx: @info placeholdermessage if no paths set]
en: No media configured
uk: Не налаштовано носія даних

[ctx: @info placeholdermessage explanation]
en: Add files or folders to display them in the widget.
uk: Додати файли або теки для показу у віджеті.

[ctx: @title:window]
en: Choose Files
uk: Виберіть файли

[ctx: @title:window]
en: Choose a Folder
uk: Виберіть теку

[ctx: @info placeholdermessage if no media loaded]
en: No media selected
uk: Не вибрано носія даних

[ctx: @action:button opens settings dialog]
en: Choose media…
uk: Вибрати носій даних…
