kdeplasma-addons - en to vi translation catalogue (36 entries)

[ctx: @action comic strip]
en: &Next Tab with a New Strip
vi: Thẻ &sau với một tập mới

[ctx: @action]
en: Jump to &First Strip
vi: Về tập đầ&u

[ctx: @action]
en: Jump to &Current Strip
vi: Đến tập hôm na&y

[ctx: @action]
en: Jump to Strip…
vi: Đến tập…

[ctx: @action]
en: Visit the Website
vi: Mở địa điểm &web

[ctx: @action:inmenu %1 is the name of a web browser]
en: View in %1
vi: Xem trong %1

[ctx: @action]
en: Visit the Shop &Website
vi: Mở địa điểm &web của cửa hàng

[ctx: @action]
en: &Save Comic As…
vi: &Lưu truyện thành…

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: &Actual Size
vi: Kíc&h cỡ thật

[ctx: @option:check Context menu of comic image]
en: Store Current &Position
vi: Lưu &vị trí hiện tại

[ctx: @title]
en: General
vi: Chung

[ctx: @title]
en: Appearance
vi: Diện mạo

[ctx: @title]
en: Advanced
vi: Nâng cao

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to strip…
vi: Đến tập…

[ctx: @info:tooltip]
en: Visit the comic website
vi: Mở địa điểm web của truyện

[ctx: @label:spinbox]
en: Comic cache:
vi: Bộ nhớ sẵn truyện:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: strip per comic | strips per comic
vi[0]: tập mỗi truyện

[ctx: @option:check]
en: Display error when downloading comic fails
vi: Hiển thị lỗi khi tải truyện về thất bại

[ctx: Heading for showing various elements of a comic]
en: Show:
vi: Hiện:

[ctx: @option:check]
en: Comic title
vi: Tiêu đề truyện

[ctx: @option:check]
en: Comic identifier
vi: Mã định danh truyện

[ctx: @option:check]
en: Comic author
vi: Tác giả truyện

[ctx: @option:check]
en: Comic URL
vi: URL truyện

en: Show navigation buttons:
vi: Hiện các nút điều hướng:

[ctx: @option:check]
en: Always
vi: Luôn luôn

[ctx: @option:check]
en: Only on hover
vi: Chỉ khi đảo chuột

[ctx: @title:group]
en: Comics:
vi: Truyện:

[ctx: @action:button]
en: Get New Comics…
vi: Lấy truyện mới…

[ctx: @option:check]
en: Middle-click on comic to display at original size
vi: Bấm chuột giữa trên truyện để hiển thị ở kích cỡ gốc

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new plugins every:
vi: Tìm phần cài cắm mới mỗi:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit]
en: day | days
vi[0]: ngày

[ctx: @label:spinbox]
en: Check for new comics every:
vi: Tìm truyện mới mỗi:

[ctx: @item:valuesuffix spacing to number + unit (minutes)]
en: minute | minutes
vi[0]: phút

[ctx: @title:window]
en: Go to Strip
vi: Đến tập

[ctx: @label:spinbox]
en: &Strip number:
vi: Tậ&p số:

[ctx: @label:textbox]
en: Strip identifier:
vi: Mã định danh tập:
