kdeplasma-addons - en to vi translation catalogue (171 entries)

[ctx: @title]
en: Appearance
vi: Diện mạo

[ctx: @title:group]
en: Font:
vi: Phông chữ:

[ctx: @option:check]
en: Bold text
vi: Chữ đậm

[ctx: @option:check]
en: Italic text
vi: Chữ nghiêng

[ctx: @title:group]
en: Fuzzyness:
vi: Độ mơ hồ

[ctx: @item:inrange]
en: Accurate
vi: Chính xác

[ctx: @item:inrange]
en: Fuzzy
vi: Mơ hồ

en: One o’clock
vi: Một giờ

en: Five past one
vi: Một giờ năm

en: Ten past one
vi: Một giờ mười

en: Quarter past one
vi: Một giờ mười lăm

en: Twenty past one
vi: Một giờ hai mươi

en: Twenty-five past one
vi: Một giờ hai lăm

en: Half past one
vi: Một rưỡi

en: Twenty-five to two
vi: Một giờ ba lăm

en: Twenty to two
vi: Một giờ bốn mươi

en: Quarter to two
vi: Một giờ bốn lăm

en: Ten to two
vi: Hai giờ kém mười

en: Five to two
vi: Hai giờ kém năm

en: Two o’clock
vi: Hai giờ

en: Five past two
vi: Hai giờ năm

en: Ten past two
vi: Hai giờ mười

en: Quarter past two
vi: Hai giờ mười lăm

en: Twenty past two
vi: Hai giờ hai mươi

en: Twenty-five past two
vi: Hai giờ hai lăm

en: Half past two
vi: Hai rưỡi

en: Twenty-five to three
vi: Hai giờ ba lăm

en: Twenty to three
vi: Hai giờ bốn mươi

en: Quarter to three
vi: Hai giờ bốn lăm

en: Ten to three
vi: Ba giờ kém mười

en: Five to three
vi: Ba giờ kém năm

en: Three o’clock
vi: Ba giờ

en: Five past three
vi: Ba giờ năm

en: Ten past three
vi: Ba giờ mười

en: Quarter past three
vi: Ba giờ mười lăm

en: Twenty past three
vi: Ba giờ hai mươi

en: Twenty-five past three
vi: Ba giờ hai lăm

en: Half past three
vi: Ba rưỡi

en: Twenty-five to four
vi: Ba giờ ba lăm

en: Twenty to four
vi: Ba giờ bốn mươi

en: Quarter to four
vi: Ba giờ bốn lăm

en: Ten to four
vi: Bốn giờ kém mười

en: Five to four
vi: Bốn giờ kém năm

en: Four o’clock
vi: Bốn giờ

en: Five past four
vi: Bốn giờ năm

en: Ten past four
vi: Bốn giờ mười

en: Quarter past four
vi: Bốn giờ mười lăm

en: Twenty past four
vi: Bốn giờ hai mươi

en: Twenty-five past four
vi: Bốn giờ ba lăm

en: Half past four
vi: Bốn rưỡi

en: Twenty-five to five
vi: Bốn giờ ba lăm

en: Twenty to five
vi: Bốn giờ bốn mươi

en: Quarter to five
vi: Bốn giờ bốn lăm

en: Ten to five
vi: Năm giờ kém mười

en: Five to five
vi: Năm giờ kém năm

en: Five o’clock
vi: Năm giờ

en: Five past five
vi: Năm giờ năm

en: Ten past five
vi: Năm giờ mười

en: Quarter past five
vi: Năm giờ mười lăm

en: Twenty past five
vi: Năm giờ hai mươi

en: Twenty-five past five
vi: Năm giờ hai lăm

en: Half past five
vi: Năm rưỡi

en: Twenty-five to six
vi: Năm giờ ba lăm

en: Twenty to six
vi: Năm giờ bốn mươi

en: Quarter to six
vi: Năm giờ bốn lăm

en: Ten to six
vi: Sáu giờ kém mười

en: Five to six
vi: Sáu giờ kém năm

en: Six o’clock
vi: Sáu giờ

en: Five past six
vi: Sáu giờ năm

en: Ten past six
vi: Sáu giờ mười

en: Quarter past six
vi: Sáu giờ mười lăm

en: Twenty past six
vi: Sáu giờ hai mươi

en: Twenty-five past six
vi: Sáu giờ hai lăm

en: Half past six
vi: Sáu rưỡi

en: Twenty-five to seven
vi: Sáu giờ ba lăm

en: Twenty to seven
vi: Sáu giờ bốn mươi

en: Quarter to seven
vi: Sáu giờ bốn lăm

en: Ten to seven
vi: Bảy giờ kém mười

en: Five to seven
vi: Bảy giờ kém năm

en: Seven o’clock
vi: Bảy giờ

en: Five past seven
vi: Bảy giờ năm

en: Ten past seven
vi: Bảy giờ mười

en: Quarter past seven
vi: Bảy giờ mười lăm

en: Twenty past seven
vi: Bảy giờ hai mươi

en: Twenty-five past seven
vi: Bảy giờ hai lăm

en: Half past seven
vi: Bảy rưỡi

en: Twenty-five to eight
vi: Bảy giờ ba lăm

en: Twenty to eight
vi: Bảy giờ bốn mươi

en: Quarter to eight
vi: Bảy giờ bốn lăm

en: Ten to eight
vi: Tám giờ kém mười

en: Five to eight
vi: Tám giờ kém năm

en: Eight o’clock
vi: Tám giờ

en: Five past eight
vi: Tám giờ năm

en: Ten past eight
vi: Tám giờ mười

en: Quarter past eight
vi: Tám giờ mười lăm

en: Twenty past eight
vi: Tám giờ hai mươi

en: Twenty-five past eight
vi: Tám giờ hai lăm

en: Half past eight
vi: Tám rưỡi

en: Twenty-five to nine
vi: Tám giờ ba lăm

en: Twenty to nine
vi: Tám giờ bốn mươi

en: Quarter to nine
vi: Tám giờ bốn lăm

en: Ten to nine
vi: Chín giờ kém mười

en: Five to nine
vi: Chín giờ kém năm

en: Nine o’clock
vi: Chín giờ

en: Five past nine
vi: Chín giờ năm

en: Ten past nine
vi: Chín giờ mười

en: Quarter past nine
vi: Chín giờ mười lăm

en: Twenty past nine
vi: Chín giờ hai mươi

en: Twenty-five past nine
vi: Chín giờ hai lăm

en: Half past nine
vi: Chín rưỡi

en: Twenty-five to ten
vi: Chín giờ ba lăm

en: Twenty to ten
vi: Chín giờ bốn mươi

en: Quarter to ten
vi: Chín giờ bốn lăm

en: Ten to ten
vi: Mười giờ kém mười

en: Five to ten
vi: Mười giờ kém năm

en: Ten o’clock
vi: Mười giờ

en: Five past ten
vi: Mười giờ năm

en: Ten past ten
vi: Mười giờ mười

en: Quarter past ten
vi: Mười giờ mười lăm

en: Twenty past ten
vi: Mười giờ hai mươi

en: Twenty-five past ten
vi: Mười giờ hai lăm

en: Half past ten
vi: Mười rưỡi

en: Twenty-five to eleven
vi: Mười giờ ba lăm

en: Twenty to eleven
vi: Mười giờ bốn mươi

en: Quarter to eleven
vi: Mười giờ bốn lăm

en: Ten to eleven
vi: Mười một giờ kém mười

en: Five to eleven
vi: Mười một giờ kém năm

en: Eleven o’clock
vi: Mười một giờ

en: Five past eleven
vi: Mười một giờ năm

en: Ten past eleven
vi: Mười một giờ mười

en: Quarter past eleven
vi: Mười một giờ mười lăm

en: Twenty past eleven
vi: Mười một giờ hai mươi

en: Twenty-five past eleven
vi: Mười một giờ hai lăm

en: Half past eleven
vi: Mười một rưỡi

en: Twenty-five to twelve
vi: Mười một giờ ba lăm

en: Twenty to twelve
vi: Mười một giờ bốn mươi

en: Quarter to twelve
vi: Mười một giờ bốn lăm

en: Ten to twelve
vi: Mười hai giờ kém mười

en: Five to twelve
vi: Mười hai giờ kém năm

en: Twelve o’clock
vi: Mười hai giờ

en: Five past twelve
vi: Mười hai giờ năm

en: Ten past twelve
vi: Mười hai giờ mười

en: Quarter past twelve
vi: Mười hai giờ mười lăm

en: Twenty past twelve
vi: Mười hai giờ hai mươi

en: Twenty-five past twelve
vi: Mười hai giờ hai lăm

en: Half past twelve
vi: Mười hai rưỡi

en: Twenty-five to one
vi: Mười hai giờ ba lăm

en: Twenty to one
vi: Mười hai giờ bốn mươi

en: Quarter to one
vi: Mười hai giờ bốn lăm

en: Ten to one
vi: Một giờ kém mười

en: Five to one
vi: Một giờ kém năm

en: Sleep
vi: Ngủ

en: Breakfast
vi: Bữa sáng

en: Second Breakfast
vi: Bữa sáng thứ hai

en: Elevenses
vi: Bữa mười một

en: Lunch
vi: Bữa trưa

en: Afternoon tea
vi: Trà chiều

en: Dinner
vi: Bữa tối

en: Supper
vi: Bữa tối muộn

en: Night
vi: Đêm

en: Early morning
vi: Sáng sớm

en: Morning
vi: Sáng

en: Almost noon
vi: Gần trưa

en: Noon
vi: Trưa

en: Afternoon
vi: Chiều

en: Evening
vi: Tối

en: Late evening
vi: Tối muộn

en: Start of week
vi: Đầu tuần

en: Middle of week
vi: Giữa tuần

en: End of week
vi: Hết tuần

en: Weekend!
vi: Cuối tuần!
