kdeplasma-addons - en to vi translation catalogue (31 entries)

[ctx: @title]
en: General
vi: Chung

[ctx: @title]
en: Paths
vi: Đường dẫn

en: Change picture every:
vi: Đổi ảnh mỗi:

en: Hours
vi: Giờ

en: Minutes
vi: Phút

en: Seconds
vi: Giây

[ctx: @label:listbox]
en: Image fill mode:
vi: Chế độ chiếm chỗ:

[ctx: @item:inlistbox]
en: Stretch
vi: Kéo giãn

[ctx: @info]
en: The image is scaled to fit the frame
vi: Ảnh được đổi cỡ cho vừa với khung

[ctx: @item:inlistbox]
en: Preserve aspect fit
vi: Giữ tỉ lệ cho vừa

[ctx: @info]
en: The image is scaled uniformly to fit without cropping
vi: Ảnh được đổi cỡ đồng bộ cho vừa khung, không xén cạnh

[ctx: @item:inlistbox]
en: Preserve aspect crop
vi: Giữ tỉ lệ, xén cạnh

[ctx: @info]
en: The image is scaled uniformly to fill, cropping if necessary
vi: Ảnh được đổi cỡ đồng bộ để chiếm đầy khung, xén cạnh nếu cần

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tile
vi: Lát gạch

[ctx: @info]
en: The image is duplicated horizontally and vertically
vi: Ảnh được lặp lại theo cả chiều dọc và chiều ngang

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tile vertically
vi: Lát gạch dọc

[ctx: @info]
en: The image is stretched horizontally and tiled vertically
vi: Ảnh được kéo giãn chiều ngang và lặp theo chiều dọc

[ctx: @item:inlistbox]
en: Tile horizontally
vi: Lát gạch ngang

[ctx: @info]
en: The image is stretched vertically and tiled horizontally
vi: Ảnh được kéo giãn chiều dọc và lặp theo chiều ngang

[ctx: @item:inlistbox]
en: Pad
vi: Gốc

[ctx: @info]
en: The image is not transformed
vi: Ảnh không bị biến đổi

[ctx: @label:checkbox]
en: General:
vi: Chung:

[ctx: @option:check]
en: Randomize order
vi: Xáo trộn thứ tự

[ctx: @option:check]
en: Pause slideshow when cursor is over image
vi: Tạm dừng chuỗi trình chiếu khi con trỏ ở trên ảnh

[ctx: @option:check]
en: Click on image to open in external application
vi: Bấm vào ảnh để mở ở ứng dụng ngoài

en: Remove path
vi: Xoá đường dẫn

[ctx: @title:window]
en: Choose Files
vi: Chọn tệp

[ctx: @title:window]
en: Choose a Folder
vi: Chọn một thư mục

[ctx: @action:button]
en: Add Folder…
vi: Thêm thư mục…

[ctx: @action:button]
en: Add Files…
vi: Thêm tệp…

[ctx: @action:button]
en: Configure…
vi: Cấu hình…
