kdelibs4 - en to hi translation catalogue (8 entries)

[ctx: main|]
en: Builds Qt widget plugins from an ini style description file.
hi: एक ini शैली के वर्णन फ़ाइल से क्यूटी विजेट प्लगइन बनाता है.

[ctx: main|]
en: Input file.
hi: इनपुट फ़ाइल

[ctx: main|]
en: Output file.
hi: आउटपुट फ़ाइल

[ctx: main|]
en: Name of the plugin class to generate (deprecated, use PluginName in the input file).
hi: बनाने के लिए प्लगइन क्लास का नाम (हटाया गया,  इंपुट फ़ाइल में PluginName का प्रयोग करें)

[ctx: main|]
en: Default widget group name to display in designer (deprecated, use DefaultGroup in the input file).
hi: डिजाईनर में प्रदर्शित करे के लिए डिफ़ॉल्ट विजेट समूह का नाम (हटाया गया, इंपुट फ़ाइल में DefaultGroup का प्रयोग करें)

[ctx: kgendesignerplugin about data|]
en: (C) 2004-2005 Ian Reinhart Geiser
hi: (C) 2004-2005 इयान रेनहार्ट गीजर

[ctx: kgendesignerplugin about data|]
en: Ian Reinhart Geiser
hi: इयान रेनहार्ट गीसर

[ctx: kgendesignerplugin about data|]
en: Daniel Molkentin
hi: डेनियल मॉल्केनटिन
