kdesvn - en to da translation catalogue (104 entries)

en: ssh-askpass for kdesvn
da: ssh-askpass til kdesvn

en: Copyright (c) 2005-2009 Rajko Albrecht
da: Ophavsret (c) 2005-2009 Rajko Albrecht

en: Please enter your password below.
da: Indtast venligst din adgangskode nedenfor.

[ctx: @title:window]
en: Password
da: Adgangskode

en: &Bookmarks
da: &Bogmærker

en: Create and open new repository
da: Opret og åbn et nyt repository

en: Create and opens a new local Subversion repository
da: Opret og åbn et nyt lokalt Subversion-repository

en: Dump repository to file
da: Dump repository til fil

en: Dump a Subversion repository to a file
da: Dump et Subversion-repository til en fil

en: Load dump into repository
da: Indlæs dump i repository

en: Load a dump file into a repository.
da: Indlæs en dumpfil i et repository.

en: Add ssh identities to ssh-agent
da: Tilføj ssh-identiteter til ssh-agent

en: Ready
da: Klar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_display_ignored_files) i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Display ignored files
da: Vis ignorerede filer

note: i18n: ectx: label, entry, group (subversion)
en: Display unknown files
da: Vis ukendte filer

en: Hide unchanged files
da: Skjul uændrede filer

en: Work online
da: Arbejd online

en: Configure Kdesvn...
da: Indstil Kdesvn...

en: Kdesvn Handbook
da: Kdesvn-håndbog

en: Built with Subversion library: %1
    Running Subversion library: %2
da: Bygget med Subversion-bibliotek: %1
    Kører Subversion-bibliotek: %2

en: Original author and maintainer
da: Oprindelig forfatter og vedligeholder

en: Developer
da: Udvikler

note: i18n: ectx: Menu (subversion_general)
en: General
da: Generelt

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SubversionSettings)
en: Subversion Settings
da: Subversion-indstillinger

en: Colors
da: Farver

en: Color Settings
da: Farveindstillinger

en: KIO / Command line
da: KIO/kommandolinje

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Subversion settings
da: Subversion-indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (subversion_working_copy)
en: Working copy
da: Arbejdskopi

note: i18n: ectx: Menu (generic_view)
en: View
da: Vis

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

note: i18n: ectx: Menu (local_context_single_conflicted) i18n: ectx: Menu (local_context_single_versioned) i18n: ectx: Menu (local_context_single_unversioned) i18n: ectx: Menu (local_context_multi)
en: Actions
da: Handlinger

note: i18n: ectx: ToolBar (subversionToolBar)
en: Subversion toolbar
da: Subversion-værktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Open a file with a #PKCS12 certificate
da: Åbn en fil med et #PKCS12-certifikat

en: Current task
da: Nuværende opgave

en: Current transfer
da: Nuværende overførsel

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (subversion_admin)
en: Subversion Admin
da: Subversion-administrator

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

en: Repository opened
da: Repository åbnet

en: Could not open repository
da: Kunne ikke åbne repository

en: No repository open
da: Ingen åbne repository

[ctx: @title:window]
en: Load a Repository From an svndump
da: Indlæs et repository fra et svndump

[ctx: @title:window]
en: Load Dump
da: Indlæs dump

en: Loading a dump into a repository.
da: Indlæser et dump i et repository.

[ctx: @title:window]
en: Dump a Repository
da: Dump et repository

en: Dumping a repository
da: Dumper et repository

en: Reverted %1.
da: Tilbageførte %1.

en: Skipped %1.
da: Sprang %1 over.

en: Sending %1.
da: Sender %1.

en: Adding %1.
da: Tilføjer %1.

en: Deleting %1.
da: Sletter %1.

en: Replacing %1.
da: Erstatter %1.

en: Empty logs
da: Tomme logge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_PasswordLabel)
en: Password:
da: Adgangskode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_UsernameLabel)
en: Username:
da: Brugernavn:

en: Ctrl-F for search, F3 or Shift-F3 for search again.
da: Ctrl-F for at søge, F3 eller Skift-F3 for at søge igen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_Mainlabel)
en: Select encoding:
da: Vælg kodning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_ChangedList)
en: Action
da: Handling

en: Add
da: Tilføj

en: Copy
da: Kopiér

en: Delete
da: Slet

en: Replace
da: Erstat

en: Reject
da: Afvis

en: Host
da: Vært

en: Valid from
da: Gyldig fra

en: Valid until
da: Gyldig indtil

en: Issuer name
da: Udstederens navn

en: Fingerprint
da: Fingeraftryk

en: <file>
da: <fil>

en: <number>
da: <nummer>

en: Document to open
da: Dokument som skal åbnes

en: Go to line
da: Gå til linje

en: Show line
da: Vis linje

en: Show line number
da: Vis linjenummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_BlameTree)
en: Line
da: Linje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_startDateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_stopDateButton) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_BlameTree)
en: Date
da: Dato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_BlameTree)
en: Author
da: Forfatter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_BlameTree)
en: Content
da: Indhold

en: Deleted
da: Slettet

en: Added
da: Tilføjet

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CopyMoveView)
en: Copy / Move
da: Kopiér/flyt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_HeadOneLabel)
en: Rename
da: Omdøb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_HeadTwoLabel)
en: to
da: til

en: Rename/move
da: Omdøb/flyt

[ctx: @title:window]
en: Move/Rename File/Directory
da: Flyt/omdøb fil/mappe

[ctx: @title:window]
en: Copy File/Directory
da: Kopiér fil/mappe

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CreateRepoDlg)
en: Create new repository
da: Opret nyt repository

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Path to repository:
da: Sti til repository:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LogDialog)
en: SVN Log
da: SVN-log

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_goButton)
en: Get Logs
da: Hent logge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_ChangedList)
en: Copy from
da: Kopiér fra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbHelp)
en: Help
da: Hjælp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_pbClose)
en: Close
da: Luk

[ctx: @title:window]
en: SVN Log of %1
da: SVN-log af %1

[ctx: @title:window]
en: SVN Log
da: SVN-log

en: &Move Here
da: &Flyt her

en: &Copy Here
da: &Kopiér her

en: C&ancel
da: &Annullér

[ctx: @title:window]
en: Open
da: Åbn

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, UrlDlg)
en: Open repository / working copy
da: Åbn repository/arbejdskopi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Open repository or working copy
da: Åbn repository eller arbejdskopi
