kdevpython - en to fi translation catalogue (99 entries)

en: insert Shebang line
fi: lisää #!-rivi

en: specify document encoding
fi: määritä tiedoston merkistö

en: Add file header
fi: Lisää tiedosto-otsake

en: specify default parameter
fi: määritä oletusparametri

en: Insert next positional variable
fi: Lisää seuraava paikkakorvausmuuttuja

en: Insert named variable
fi: Lisää nimetty muuttuja

en: Format using str()
fi: Muotoile käyttäen str()-funktiota

en: Format using repr()
fi: Muotoile käytäen repr()-funktiota

en: Format as left-aligned
fi: Muotoile vasemmalle tasatuksi

en: Format as right-aligned
fi: Muotoile oikealle tasatuksi

en: Format as centered
fi: Muotoile keskitetyksi

en: Specify precision
fi: Määritä tarkkuus

en: Format as percentage
fi: Muotoile prosenttiluvuksi

en: Format as character
fi: Muotoile merkiksi

en: Format as binary number
fi: Muotoile binaariluvuksi

en: Format as octal number
fi: Muotoile oktaaliluvuksi

en: Format as hexadecimal number
fi: Muotoile heksadesimaaliluvuksi

en: Format in scientific (exponent) notation
fi: Muotoile kymmenpotenssimuotoon

en: Format as fixed point number
fi: Muotoile kiintoluvuksi

en: Initialize property
fi: Alusta ominaisuus

en: function
fi: funktio

[ctx: programming; %1 is a code statement to be added in the editor]
en: Add "%1"
fi: Lisää ”%1”

en: Specify type for "%1"...
fi: Anna tyyppi tunnisteelle ”%1”…

en: Function return type
fi: Funktion paluutyyppi

en: Local variable
fi: Paikallinen muuttuja

en: Sorry, cannot create hints for files which are not part of a project.
fi: Vihjeitä ei voi lisätä tiedostoihin, jotka eivät kuulu projektiin.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CorrectionWidget)
en: Specify correct type
fi: Anna oikea tyyppi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, givenKindLabel)
en: Kind:
fi: Laji:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, givenIdentifierLabel)
en: Identifier:
fi: Tunniste:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Correct type:
fi: Oikea tyyppi:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, typeText)
en: Code which evaluates to the type, e.g. int()
fi: Tyypin määräävä koodi, esim. int()

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, importsLabel)
en: Required modules:
fi: Vaaditut moduulit:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, importsText)
en: A comma separated list of modules required for the type
fi: Pilkuin eroteltu luettelo tyypin vaatimista moduuleista

en: The program being debugged raised an uncaught exception.
fi: Ohjelma, jonka virheitä paikannetaan, heitti käsittelemättömän poikkeuksen.

en: You can now inspect the status of the program after it exited.
fi: Voit nyt tarkastella ohjelman tilaa sen päätyttyä.

en: The debugger will silently stop when the next command is triggered.
fi: Virheenpaikannin pysähtyy hiljaisesti, kun seuraava komento suoritetaan.

en: A plugin to debug Python applications with pdb.
fi: Liitännäinen Python-sovellusten virheiden paikantamiseen pdb:llä.

en: Sorry, debugging is only supported for Python 3.x applications.
fi: Virheiden paikantamista tuetaan vain Python 3.x -sovelluksille.

en: Unsupported interpreter
fi: Tulkkia ei tueta

en: Failed to find a valid data directory for kdevpythonsupport.
fi: Kelvollisen datakansion löytäminen kdevpythonsupportille epäonnistui.

en: Generate...
fi: Tuota…

en: Import From Editor
fi: Tuo muokkaimesta

en: Copy the contents of the active editor window to a new file in the documentation directory
fi: Kopioi aktiivisen muokkainikkunan sisältö uuteen tiedostoon dokumentaatiokansioon

en: Open File Manager
fi: Avaa tiedostonhallinta

[ctx: Edit selected files]
en: Edit Selected
fi: Muokkaa valittuja

en: Search Paths...
fi: Hakupolut…

[ctx: displays a list of search paths below]
en: Paths searched for documentation by kdev-python (in this order):
fi: Polut, joista kdev-python hakee dokumentaatiota (tässä järjestyksessä):

en: Enter a relative target path to copy %1 to:
fi: Kirjoita suhteellinen polku, johon %1 kopioidaan:

en: This path must match what you use in Python to import this module. For example, enter "numpy/fft.py" for numpy.fft
fi: Tämän polun täytyy vastata sitä, miten tuot moduulin Python-koodissa. Esimerkiksi moduulia numpy.fft varten kirjoita ”numpy/fft.py”

en: After copying, you will be editing the new document.
fi: Kopioinnin jälkeen muokkaat uutta tiedostoa

en: Please select at least one file from the list for editing.
fi: Valitse vähintään yksi tiedosto luettelosta muokattavaksi.

en: Configure the Python interpreter to use
fi: Määritä käytettävä Python-tulkki

en: Python executable
fi: Python-ohjelmatiedosto

en: Select a python module to generate documentation for
fi: Valitse Python-moduuli, jolle dokumentaatio tuotetaan

[ctx: refers to selecting a python module to perform some operation on]
en: Target module (e.g. "math")
fi: Kohdemoduuli. Esim. ”math”

en: Output filename
fi: Tulostiedoston nimi

en: Status and output
fi: Tila ja tuloste

en: The process has not been run yet.
fi: Prosessia ei ole vielä suoritettu.

en: Script output
fi: Skriptin tuloste

en: Results
fi: Tulokset

en: Close
fi: Sulje

en: Save and close
fi: Tallenna ja sulje

en: Generate
fi: Tuota

en: Couldn't find the introspect.py script; check your installation!
fi: introspect.py-skriptiä ei löytynyt. Tarkista asennuksesi!

en: Couldn't find a valid kdev-python data directory; check your installation!
fi: Kelvollista kdev-python-datakansiota ei löytynyt. Tarkista asennuksesi!

en: Invalid output filename
fi: Virheellinen tulostiedoston nimi

en: The output file <br/>%1<br/> already exists, do you want to overwrite it?
fi: Tulostiedosto <br/>%1<br/> on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: This file contains auto-generated documentation extracted
    from python run-time information. It is analyzed by KDevelop
    to offer features such as code-completion and syntax highlighting.
    If you discover errors in KDevelop's support for this module,
    you can edit this file to correct the errors, e.g. you can add
    additional return statements to functions to control the return
    type to be used for that function by the analyzer.
    Make sure to keep a copy of your changes so you don't accidentally
    overwrite them by re-generating the file.
fi: Tässä tiedostossa on dokumentaatiota, joka on tuotettu automaattisesti
    pythonin ajoaikaisista tiedoista. KDevelop sitten analysoi tämän
    dokumentaation tarjotakseen ominaisuuksia kuten koodintäydennystä ja
    syntaksin korostusta. Jos huomaat virheitä KDevelopin tuessa tälle
    moduulille, voit korjata virheet muokkaamalla tätä tiedostoa; voit
    esimerkiksi lisätä return-lauseita funktioihin hallitaksesi analysaattorin
    päättelemää funktion paluutyyppiä. Varmista, että pidät muutoksistasi
    kopiota, jottet vahingossa korvaa niitä tuottaessasi tiedoston uudelleen.

en: Manage Documentation Files Used by the Python Plugin
fi: Hallitse Python-liitännäisen käyttämiä ohjetiedostoja

en: Python Documentation
fi: Python-dokumentaatio

en: Generate documentation for module "%1"...
fi: Tuota dokumentaatio moduulille ”%1”…

en: Module "%1" not found
fi: Moduulia ”%1” ei löytynyt

en: Declaration for "%1" not found in specified module
fi: Esittelyä ”%1” ei löydy määrämoduulista

en: First argument of __new__ method is not called cls, this is deprecated
fi: __new__-metodin ensimmäinen parametri ei ole nimeltään cls. Tämä on vanhentunut ominaisuus

en: First argument of class method is not called self, this is deprecated
fi: Luokkametodin ensimmäinen parametri ei ole nimeltään self. Tämä on vanhentunut ominaisuus

en: Non-static class method without arguments, must have at least one (self)
fi: Ei-staattinen luokkametodi ilman parametreja. Niitä täytyy olla ainakin yksi (self)

en: Return statement not within function declaration
fi: Return-lause ei ole funktioesittelyn sisällä

[ctx: refers to an unknown type in programming]
en: unknown
fi: tuntematon

[ctx: as in list of int, set of string]
en: %1 of %2
fi: %2-tyyppinen %1|/|$[yhdysmerkki %2 tyyppinen] %1

[ctx: some object that can be called, in programming]
en: <callable>
fi: <kutsuttava>

[ctx: a set with some elements]
en: <iterable>
fi: <iteroitava>

[ctx: refers to a type (in program code) which is not known]
en: mixed
fi: sekatyyppi

[ctx: refers to a type (in program code) which can have multiple values]
en: unsure (%1)
fi: epävarma (%1)

en: Undefined variable: %1
fi: Määrittelemätön muuttuja: %1

en: Attribute "%1" not found on accessed object
fi: Attribuuttia ”%1” ei löydy käytetystä oliosta

en: Configure Python Style Checking
fi: Pythonin tyylintarkistusasetukset

en: Python Style Checking
fi: Pythonin tyylin tarkistus

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, enableChecking)
en: Enable Style Checking
fi: Käytä tyylintarkistusta

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, disableErrors) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, enableErrors)
en: Comma-separated list of error codes
fi: Pilkuin eroteltu luettelo virhekoodeja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Enable these errors and warnings:
fi: Käytä näitä virheitä ja varoituksia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum line length:
fi: Rivin enimmäispituus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Disable these errors and warnings:
fi: Poista nämä virheet ja varoitukset käytöstä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: The `pycodestyle` Python module must be installed in order to use style checking.
fi: Tyylintarkistusta varten on asennettava Pythonin ”pycodestyle”-moduuli.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Python interpreter:
fi: Python-tulkki:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, pythonInterpreter)
en: Full path to python interpreter, leave empty for default
fi: Python-tulkin koko polkunimi; jätä tyhjäksi käyttääksesi oletusta

en: Python Settings
fi: Pythonin asetukset

en: Format source with the autopep8 formatter.
fi: Muotoile lähdekoodi autopep8-muotoilijalla.

en: PEP8 checker error: %1
fi: PEP8-tarkistusohjelman virhe: %1

en: The PEP8 syntax checker does not seem to work correctly.
fi: PEP8-syntaksintarkistus ei vaikuta toimivan oikein.
