kdevpython - en to sv translation catalogue (98 entries)

en: insert Shebang line
sv: Infoga inledande rad med !#

en: specify document encoding
sv: ange dokumentkodning

en: Add file header
sv: Lägg till filhuvud

en: specify default parameter
sv: ange standardparameter

en: Insert next positional variable
sv: Infoga positionsvariabel

en: Insert named variable
sv: Infoga namngiven variabel

en: Format using str()
sv: Formatera med användning av str()

en: Format using repr()
sv: Formatera med användning av repr()

en: Format as left-aligned
sv: Formatera som vänsterjusterad

en: Format as right-aligned
sv: Formatera som högerjusterad

en: Format as centered
sv: Formatera som centrerad

en: Specify precision
sv: Ange precision

en: Format as percentage
sv: Formatera som procenttal

en: Format as character
sv: Formatera som tecken

en: Format as binary number
sv: Formatera som binärt tal

en: Format as octal number
sv: Formatera som oktalt tal

en: Format as hexadecimal number
sv: Formatera som hexadecimalt tal

en: Format in scientific (exponent) notation
sv: Formatera med vetenskaplig notation (exponent)

en: Format as fixed point number
sv: Formatera som tal med fast decimaltecken

en: Initialize property
sv: Initialisera egenskap

en: function
sv: funktion

[ctx: programming; %1 is a code statement to be added in the editor]
en: Add "%1"
sv: Lägg till "%1"

en: Specify type for "%1"...
sv: Ange typ för "%1"...

en: Function return type
sv: Funktionens returtyp

en: Local variable
sv: Lokal variabel

en: Sorry, cannot create hints for files which are not part of a project.
sv: Kan tyvärr inte skapa tips för filer som inte ingår i ett projekt.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CorrectionWidget)
en: Specify correct type
sv: Ange korrekt typ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, givenKindLabel)
en: Kind:
sv: Sort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, givenIdentifierLabel)
en: Identifier:
sv: Identifierare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, typeLabel)
en: Correct type:
sv: Korrekt typ:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, typeText)
en: Code which evaluates to the type, e.g. int()
sv: Kod som utvärderas till typen, t.ex. int()

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, importsLabel)
en: Required modules:
sv: Moduler som krävs:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, importsText)
en: A comma separated list of modules required for the type
sv: En lista av moduler som krävs för typen åtskilda av kommatecken

en: The program being debugged raised an uncaught exception.
sv: Programmet som avlusades orsakade ett ohanterat undantag.

en: You can now inspect the status of the program after it exited.
sv: Du kan nu inspektera programmets status efter det har avslutats.

en: The debugger will silently stop when the next command is triggered.
sv: Avlusaren stoppar utan underrättelse när nästa kommando utförs.

en: A plugin to debug Python applications with pdb.
sv: Ett insticksprogram för att avlusa Python-program med PDB.

en: Sorry, debugging is only supported for Python 3.x applications.
sv: Tyvärr är avlusning bara tillgänglig för Python 3.x-program.

en: Unsupported interpreter
sv: Tolken stöds inte

en: Failed to find a valid data directory for kdevpythonsupport.
sv: Misslyckades hitta en giltig datakatalog för kdevpythonsupport.

en: Generate...
sv: Skapa...

en: Import From Editor
sv: Importera från editor

en: Copy the contents of the active editor window to a new file in the documentation directory
sv: Kopiera innehållet i det aktiva redigeringsfönstret till en ny fil i dokumentationskatalogen

en: Open File Manager
sv: Öppna filhanterare

[ctx: Edit selected files]
en: Edit Selected
sv: Redigera markerade

en: Search Paths...
sv: Sökvägar...

[ctx: displays a list of search paths below]
en: Paths searched for documentation by kdev-python (in this order):
sv: Sökvägar använda av kdev-python för att leta efter dokumentation (i angiven ordning):

en: Enter a relative target path to copy %1 to:
sv: Ange en relativ målsökväg att kopiera %1 till:

en: This path must match what you use in Python to import this module. For example, enter "numpy/fft.py" for numpy.fft
sv: Sökvägen måste motsvara vad som används i Python för att importera modulen. Skriv exempelvis in "numpy/fft.py" for numpy.fft.

en: After copying, you will be editing the new document.
sv: Efter kopiering, kommer det nya dokumentet att redigeras.

en: Please select at least one file from the list for editing.
sv: Välj minst en fil i listan för att redigera.

en: Configure the Python interpreter to use
sv: Anpassa Python-tolken som ska användas

en: Python executable
sv: Python körbar fil

en: Select a python module to generate documentation for
sv: Välj en Python-modul som dokumentation ska skapas för

[ctx: refers to selecting a python module to perform some operation on]
en: Target module (e.g. "math")
sv: Målmodul (t.ex. "math")

en: Output filename
sv: Utdatafilnamn

en: Status and output
sv: Status och utdata

en: The process has not been run yet.
sv: Processen har inte körts ännu.

en: Script output
sv: Skriptutmatning

en: Results
sv: Resultat

en: Close
sv: Stäng

en: Save and close
sv: Spara och stäng

en: Generate
sv: Skapa

en: Couldn't find the introspect.py script; check your installation!
sv: Kunde inte hitta skriptet introspect.py. Kontrollera installationen.

en: Couldn't find a valid kdev-python data directory; check your installation!
sv: Kunde inte hitta en giltig kdev-python datakatalog. Kontrollera installationen.

en: Invalid output filename
sv: Ogiltigt utdatafilnamn

en: The output file <br/>%1<br/> already exists, do you want to overwrite it?
sv: Utdatafilen <br/>%1<br/> finns redan Vill du skriva över den?

en: This file contains auto-generated documentation extracted
    from python run-time information. It is analyzed by KDevelop
    to offer features such as code-completion and syntax highlighting.
    If you discover errors in KDevelop's support for this module,
    you can edit this file to correct the errors, e.g. you can add
    additional return statements to functions to control the return
    type to be used for that function by the analyzer.
    Make sure to keep a copy of your changes so you don't accidentally
    overwrite them by re-generating the file.
sv: Filen innehåller dokumentation automatiskt skapad genom
    att extrahera Python körinformation. Den analyseras av
    KDevelop för att erbjuda funktioner som kodkomplettering
    och syntaxfärgläggning. Om du upptäcker fel i KDevelops
    stöd för den här modulen kan du redigera filen för att rätta
    felen, genom att t.ex. lägga till ytterligare retursatser i
    funktioner för att styra returtyp som används för den
    funktionen av analysen.
    Försäkra dig om att ha en kopia av ändringarna så att de
    inte skrivs över av misstag genom att skapa om filen.

en: Manage Documentation Files Used by the Python Plugin
sv: Hantera dokumentationsfiler använda av Python-insticksprogrammet

en: Python Documentation
sv: Python-dokumentation

en: Generate documentation for module "%1"...
sv: Skapa dokumentation för modulen "%1"...

en: Module "%1" not found
sv: Modulen "%1 hittades inte

en: Declaration for "%1" not found in specified module
sv: Deklaration av "%1" hittades inte i angiven modul

en: First argument of class method is not called self or cls, this is deprecated
sv: Första argumentet i en klassmetod kallas inte self eller cls, det avråds från

en: Non-static class method without arguments, must have at least one (self)
sv: Icke-statisk klassmetod utan argument, det måste finnas minst ett (self)

en: Return statement not within function declaration
sv: Retursats utanför funktionsdeklaration

[ctx: refers to an unknown type in programming]
en: unknown
sv: okänd

[ctx: as in list of int, set of string]
en: %1 of %2
sv: %1 av %2

[ctx: some object that can be called, in programming]
en: <callable>
sv: <anropsbar>

[ctx: a set with some elements]
en: <iterable>
sv: <itereringsbar>

[ctx: refers to a type (in program code) which is not known]
en: mixed
sv: godtycklig

[ctx: refers to a type (in program code) which can have multiple values]
en: unsure (%1)
sv: osäker (%1)

en: Undefined variable: %1
sv: Odefinierad variabel: %1

en: Attribute "%1" not found on accessed object
sv: Egenskapen "%1" hittades inte i angivet objekt

en: Configure Python Style Checking
sv: Anpassa Python-stilkontroll

en: Python Style Checking
sv: Python-stilkontroll

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, enableChecking)
en: Enable Style Checking
sv: Aktivera stilkontroll

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, disableErrors) i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, enableErrors)
en: Comma-separated list of error codes
sv: Felkodslista åtskild av kommatecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Enable these errors and warnings:
sv: Aktivera följande fel och varningar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximum line length:
sv: Maximal radlängd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Disable these errors and warnings:
sv: Inaktivera följande fel och varningar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: The `pycodestyle` Python module must be installed in order to use style checking.
sv: Python-modulen `pycodestyle` måste vara installerad för att använda stilkontroll.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Python interpreter:
sv: Python-tolk:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, pythonInterpreter)
en: Full path to python interpreter, leave empty for default
sv: Fullständig sökväg till Python-tolk, lämna tom för standardsökväg

en: Python Settings
sv: Python-inställningar

en: Format source with the autopep8 formatter.
sv: Formatera källkod med formateringsverktyget autopep8.

en: PEP8 checker error: %1
sv: PEP8-kontrollfel: %1

en: The PEP8 syntax checker does not seem to work correctly.
sv: PEP8-syntaxkontrollverktyget verkar inte fungera riktigt.
