kdevelop - en to ar translation catalogue (107 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (session)
en: Session
ar: جلسة

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
ar: م&شروع

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
ar: &شغّل

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (debug_core_menu)
en: Examine Core File
ar: افحص الملفّ اللّبّ

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (debug_attach_menu)
en: Attach to Process
ar: أرفق إلى عمليّة

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (navigation)
en: &Navigation
ar: &تنقّل

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملفّ

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ar: ت&حرير

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (code)
en: Code
ar: كود

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (analyze_file)
en: Analyze Current File With
ar: حلّل الملفّ الحاليّ بِ‍

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (analyze_project)
en: Analyze Current Project With
ar: حلّل المشروع الحاليّ بِ‍

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
ar: &نافذة

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
ar: إعدادات

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
ar: مساعدة

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرّئيسيّ

en: Code
ar: كود

en: KDevelop Project Files
ar: ملفّات مشاريع مطوّرك

en: Could not open %1
ar: تعذّر فتح %1

en: Could not open file '%1'.
ar: تعذّر فتح الملفّ ’%1‘.

en: Could not open project '%1': %2
ar: تعذّر فتح المشروع ’%1‘: ‏%2

en: Select the session to open the document in
ar: اختر جلسة لفتح المستند فيها

en: Cannot open unknown session %1. See `--list-sessions` switch for available sessions or use `-n` to create a new one.
ar: تعذّر فتح الجلسة %1 المجهولة. طالع المبدّل ’‎--list-sessions‘ للجلسات المتوفّرة أو استخدم ’‎-n‘ لإنشاء واحدة.

en: KDevelop
ar: مطوّرك

en: The KDevelop Integrated Development Environment
ar: مطوّرك - بيئة التّطوير المتكاملة

en: Copyright 1999-%1, The KDevelop developers
ar: الحقوق محفوظة 1999-%1، مطوّري «مطوّرك»

en: Co-maintainer, C++/Clang, QA, Windows Support, Performance, Website
ar: منسّق مشارك، C++/Clang، ضمان الجودة، دعم «وندوز»، الأداء، موقع الويب

en: Co-maintainer, AppImage, Python Support, User Interface improvements
ar: منسّق مشارك، AppImage، دعم بايثون، تحسينات لواجهة المستخدم

en: CMake Support, Run Support, Kross Support
ar: دعم CMake، دعم ”شغّل“، دعم Kross

en: C++/Clang, Generic manager, Webdevelopment Plugins, Snippets, Performance
ar: ‏C++/Clang، والمدير العامّ، وملحقات تطوير الوبّ، والقصاصات والأداء

en: C++/Clang, DUChain, Bug Fixes
ar: ‏C++/Clang، وDUChain وإصلاحات للعلل

en: Architecture, VCS Support, Project Management Support, QMake Projectmanager
ar: البنية، دعم VCS، دعم إدارة المشاريع، مدير مشاريع QMake

en: Architecture, Sublime UI, Ruby support
ar: البنية، واجهة مستخدم رائع، دعم روبي

en: Definition-Use Chain, C++ Support, Code Navigation, Code Completion, Coding Assistance, Refactoring
ar: تسلسلات Definition-Use، دعم سي++، التّنقّل في الكود، إكمال الكود، إرشاد في التّطوير، تحسينات على الكود

en: GDB integration
ar: تكامل GDB

en: Text editor integration, definition-use chain
ar: تكامل محرّر النّصوص،  تسلسل Definition-Use

en: Website admin, API documentation, Doxygen and autoproject patches
ar: مدير الموقع، توثيق واجهة البرمجيّات، رُقع لِ‍ «دوكسيجين» وautoproject

en: GDB integration, Webdevelopment Plugins
ar: تكامل GDB، ملحقات تطوير الوبّ

en: astyle and indent support
ar: دعم astyle والإزاحة

en: Distributed VCS, Git, Mercurial
ar: نظام إدارة الإصدارات الموزّع، غِت وMercurial

en: SnippetPart, debugger and usability patches
ar: جزء القصاصات، رقعات للمنقّح والاستخدام

en: Subversion plugin, Custom Make Manager, Overall improvements
ar: ملحقة Subversion، مدير صناعة مخصّص، تحسينات عامّة

en: Ported to Qt 3, patches, valgrind, diff and perforce support
ar: النّقل إلى «كيوت 3»، دعم valgrind والفروق وperforce

en: C++ parser
ar: محلّل سي++

en: The KWrite authors
ar: مؤلّفو «كاتبك»

en: Kate editor component
ar: عنصر محرّر كيت

en: Nokia Corporation/Qt Software
ar: مؤسّسة نوكيا/برمجيّات كيوت

en: Designer code
ar: كود المصمّم

en: Contributors to older versions:
ar: المساهمين في الإصدارات السّابقة:

en: Initial idea, basic architecture, much initial source code
ar: الفكرة المبدئيّة، البنية الأساسيّة، أغلب النّصّ المصدريّ الأوّليّ

en: KTabBar, bugfixes
ar: إصلاحات علل و KTabBar

en: Java & Objective C support
ar: دعم جافا وأبجكتيف سي

en: Debugger frontend
ar: صدر منقّح

en: PHP support, context menu stuff
ar: دعم PHP، الكثير من أمور قائمة السّياق

en: KDE application templates
ar: قوالب تطبيقات كِيدِي

en: Dist part, bash support, application templates
ar: جزء Dist، دعم الصّدفة، قوالب التّطبيقات

en: Several components, htdig indexing
ar: مكوّنات مختلفة، فهرسة htdig

en: Help with Automake manager and persistent class store
ar: مساعدة في مدير Automake وتخزين الأصناف المستمرّ

en: Help with KParts infrastructure
ar: مساعدة مع بنية «أجزاءك»

en: Ada support
ar: دعم Ada

en: QMake projectmanager
ar: مدير مشاريع QMake

en: MDI modes, QEditor, bugfixes
ar: أوضاع MDI، ‏QEditor، إصلاحات علل

en: PartExplorer, redesign of CvsPart, patches, bugs(fixes)
ar: متصفّح الأجزاء، إعادة تصميم جزء CSV، رُقع، إصلاحات (للعلل)

en: Replace, Bookmarks, FileList and CTags2 plugins. Overall improvements and patches
ar: ملحقات الاستبدال، والعلامات، وقائمة الملفّات وCTags2. تحسينات عامّة ورُقع

en: Filecreate part and other bits and patches
ar: جزء ”إنشاء الملفّات“ وأمور ورُقع أخرى

en: ClearCase support
ar: دعم ClearCase

en: Ruby support
ar: دعم روبي

en: Fortran documentation
ar: توثيق Fortran

en: Python documentation utility
ar: أدوات توثيق بايثون

en: Doxygen wizard
ar: مرشد «دوكسجين»

en: Fileselector component
ar: مكوّن محدّد الملفّات

en: C++ code completion, persistent class store
ar: إكمال أكواد سي++، تخزين الأصناف المستمرّ

en: Patches
ar: رُقع

en: Help with Perl support
ar: مساعدة في دعم بيرل

en: Documentation index view
ar: عرض فهرس التّوثيق

en: Documentation Finder,  qmake projectmanager patches, usability improvements, bugfixes ...
ar: البحث في التّوثيق، رُقع لمدير مشاريع QMake، تحسينات للاستخدام وإصلاحات علل وغيرها

en: QMake project manager patches
ar: رُقع لمدير مشاريع QMake

en: Cleanup and bugfixes for qEditor, AutoMake and much other stuff
ar: تنظيفات وإصلاحات علل لِـ QEditor، ‏AutoMake والكثير من الأمور الأخرى

en: Artwork for the ruby language
ar: عمل لغة روبي الفنّيّ

en: Open KDevelop with a new session using the given name.
ar: افتح مطوّرك بجلسة جديدة باستخدام الاسم المعطى.

en: Open KDevelop with the given session.
    You can pass either hash or the name of the session.
ar: افتح مطوّرك بالجلسة المعطاة.
    يمكنك تمرير التلبيدة أو اسم الجلسة.

en: Delete the given session.
    You can pass either hash or the name of the session.
ar: احذف الجلسة المعطاة.
    يمكنك تمرير التلبيدة أو اسم الجلسة.

en: Shows all available sessions and lets you select one to open.
ar: يظهر كلّ الجلسات المتوفّرة ويدعك تحدّد واحدة لفتحها.

en: List all available sessions on shell and lets you select one to open.
ar: يسرد كلّ الجلسات المتوفّرة في الصّدفة ويتيح لك اختيار ما تريد فتحه.

en: List available sessions and quit.
ar: يعرض كلّ الجلسات المتوفّرة ويخرج.

en: Open KDevelop and fetch the project from the given <repo url>.
ar: افتح «مطوّرك» وحمّل المشروع من <repo url> المعطى.

en: Open KDevelop and load the given project. <project> can be either a .kdev4 file or a directory path.
ar: افتح «مطوّرك» وحمّل المشروع المعطى. يمكن أن يكون <project> ملفّ ‎.kdev4 أو مسارًا إلى دليل.

en: Start debugging an application in KDevelop with the given debugger.
    The executable that should be debugged must follow - including arguments.
    Example: kdevelop --debug gdb myapp --foo bar
ar: ابدأ تنقيح تطبيق في «مطورّك» بالمنقّح المقدّم.
    يجب أن يتبع التّنفيذيّ الذي سيُنقّح - شاملًا معاملاته.
    مثال: kdevelop --debug gdb myapp --foo bar

en: Files to load, or directories to load as projects
ar: الملفّات لتُحمّل، أو الأدلّة لتُحمّل كمشاريع

en: Available sessions (use '-s HASH' or '-s NAME' to open a specific one):
ar: الجلسات المتوفّرة (استخدم ’‎-s HASH‘ أو ’‎-s NAME‘ لفتح واحدة معيّنة):

en: Hash
ar: التلبيدة

en: Name: Opened Projects
ar: الاسم: المشاريع المفتوحة

en: [running]
ar: [يعمل]

en: Select the session you would like to use
ar: حدّد جلسة تودّ استخدامها

[ctx: @info:shell]
en: Specify the executable you want to debug.
ar: حدّد التّنفيذيّ الّذي تريد تنقيحه.

[ctx: @info:shell]
en: Specified executable does not exist.
ar: التّنفيذيّ المحدّد غير موجود.

en: Debug %1
ar: نقّح %1

en: A session with the name %1 exists already. Use the -s switch to open it.
ar: توجد جلسة بالاسم %1 بالفعل. استخدم المبدّل ‎-s لفتحها.

en: No session with the name %1 exists.
ar: لا جلسة بالاسم %1.

en: Could not lock session %1 for deletion.
ar: تعذّر قفل الجلسة %1 لحذفها.

en: Session with name %1 was successfully removed.
ar: أُزيلت الجلسة المسمّاة %1 بنجاح.

en: Cannot find native launch configuration type
ar: تعذّر العثور على نوع ضبط إطلاق أصيل

en: Cannot find launcher %1
ar: تعذّر العثور على المطلق %1

en: KDevelop Sessions
ar: جلسات مطوّرك

en: Arbitrary String Which Says Something
ar: سلسلة اعتباطيّة تقول شيئًا

en: Finds KDevelop sessions matching :q:.
ar: يعثر على جلسات مطوّرك المطابقة لِـ :q:.

en: Lists all the KDevelop editor sessions in your account.
ar: يعرض كلّ جلسات محرّر مطوّرك في حسابك.

en: Open KDevelop Session
ar: افتح جلسة مطوّرك
