kdevelop - en to ar translation catalogue (21 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Go back in context history
ar: ارجِع إلى السجل السياقي

[ctx: @info:tooltip]
en: Go forward in context history
ar: تقدَّم في السجل السياقي

[ctx: item quick open item type]
en: Outline
ar: مخطط

[ctx: @info:placeholder]
en: Outline
ar: مخطط

[ctx: @info:tooltip]
en: Navigate outline of active document, click to browse
ar: استعرِض مخطط المستند النشط، انقُر للتصفح

[ctx: @action]
en: Source &Browse Mode
ar: وضع تصفُّح المصدَر (&B)

[ctx: @action]
en: &Previous Visited Context
ar: السياق المُزار السّابق (&P)

[ctx: @action]
en: &Next Visited Context
ar: السياق المُزار التالي (&N)

[ctx: @action]
en: &Previous Use
ar: الاستعمال السّابق (&P)

[ctx: @action]
en: &Next Use
ar: الاستعمال التالي (&N)

[ctx: @action]
en: Context Browser
ar: متصفح السياق

[ctx: @title:window]
en: Code Browser
ar: متصفح الشيفرة

[ctx: @action]
en: Find Uses
ar: اعثُر على الاستعمالات

en: (changed)
ar: (مُغير)

[ctx: @info:tooltip]
en: Show declaration menu
ar: أظهِر قائمة التّصريح

[ctx: @action]
en: Declaration Menu
ar: قائمة التّصريح

[ctx: @action]
en: Lock Current View
ar: أقفِل العرض الحالي

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock current view
ar: أقفِل العرض الحالي

[ctx: @action]
en: Unlock Current View
ar: افتح العرض الحالي

[ctx: @info:tooltip]
en: Unlock current view
ar: افتح العرض الحالي

note: i18n: ectx: ToolBar (KDevCodebrowserToolBar)
en: Code Browser Toolbar
ar: شريط أدوات متصفح الشيفرة
