kdevelop - en to ar translation catalogue (43 entries)

[ctx: @item:inlistbox build action]
en: Build
ar: ابنِ

[ctx: @item:inlistbox build action]
en: Configure
ar: اضبط

[ctx: @item:inlistbox build action]
en: Install
ar: ثبّت

[ctx: @item:inlistbox build action]
en: Clean
ar: مسح

[ctx: @item:inlistbox build action]
en: Prune
ar: قلِّم

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Build directory:
ar: دليل البناء:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, buildDir)
en: Select the directory where the tools are being executed in.
    If this is the same as the source directory you can leave it empty.
ar: اختر الدليل الذي تنفّذ فيه الأدوات.
    اتركه فارغاً إن كان هو نفسه دليل المصدر.

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, buildDir)
en: The directory where the tools are executed in
ar: الدليل الذي تنفّذ فيه الأدوات

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Build Tools
ar: أدوات البناء

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Action:
ar: الإجراء:

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Enable:
ar: تمكين:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, execLabel)
en: Executable:
ar: تنفيذيّ:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, actionExecutable)
en: This is the executable that should be executed when selecting the action from the Project menu
ar: هذا هو الملف التنفيذي الذي يجب تشغيله عند اختيار الإجراء من قائمة المشروع

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, argLabel)
en: Arguments:
ar: المعاملات:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, actionArguments)
en: The arguments that the tool needs to execute properly.
ar: المعاملات التي تحتاجها الأداة لتنفيذها بشكل صحيح.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, envLabel)
en: Environment:
ar: البيئة:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KDevelop::EnvironmentSelectionWidget, actionEnvironment)
en: Choose a pre-configured environment for your tool
ar: اختر بيئة مضبوطة مسبقاً لأداتك

[ctx: Building: <command> <project item name>]
en: Building: %1 %2
ar: يبني: %1 %2

[ctx: Cleaning: <command> <project item name>]
en: Cleaning: %1 %2
ar: ينظف %1: %2

[ctx: Installing: <command> <project item name>]
en: Installing: %1 %2
ar: يثبّت: %1 %2

[ctx: Installing: <command> <project item name> <installPrefix>]
en: Installing: %1 %2 %3
ar: يثبّت: %1 %2 %3

[ctx: Configuring: <command> <project item name>]
en: Configuring: %1 %2
ar: يضبط: %1 %2

[ctx: Pruning: <command> <project item name>]
en: Pruning: %1 %2
ar: تقليم: %1 %2

en: Undefined Build type
ar: نوع بناء غير معرّف

en: No command given for custom %1 tool in project "%2".
ar: لم يعط أمر للأداة %1 المخصصة في المشروع «%2».

en: The custom %1 tool in project "%2" is disabled
ar: الأداة %1 المخصصة في المشروع «%2» معطّلة

en: The given arguments would need a real shell, this is not supported currently.
ar: المعاملات المعطاة تحتاج إلى صدفة حقيقية، وهذا غير مدعوم حالياً.

en: Failed to start command.
ar: فشل بدء الأمر.

en: Command crashed.
ar: تعطل الأمر.

en: Unknown error executing command.
ar: خطأ مجهول أثناء تنفيذ الأمر.

en: *** Failed ***
ar: *** فشل ***

en: *** Finished ***
ar: *** انتهت ***

[ctx: @item:intext custom 'build' tool]
en: build
ar: البناء

[ctx: @item:intext custom 'configure' tool]
en: configure
ar: الضبط

[ctx: @item:intext custom 'install' tool]
en: install
ar: الثبّت

[ctx: @item:intext custom 'clean' tool]
en: clean
ar: المسح

[ctx: @item:intext custom 'prune' tool]
en: prune
ar: قلِّم

[ctx: @item:intext custom 'unknown' tool]
en: unknown
ar: مجهول

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Build configuration:
ar: ضبط البناء:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addConfig)
en: Add
ar: أضف

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeConfig)
en: Remove
ar: أزل

[ctx: @title:tab]
en: Custom Build System
ar: نظام البناء المخصص

en: Configure a projects custom build tool and includes/defines for the language support.
ar: اضبط أداة البناء المخصصة للمشروع والتضمينات/التعريفات لدعم اللغة.
