kdevelop - en to ar translation catalogue (68 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Defines the command that should be executed when this script is run. Basic shell features of your platform should be available.</p>
    <p>There are a few placeholders you can use in the command:</p>
    <dl>
      <dt><code>%u</code></dt>
      <dd>Gets replaced by the URL of the active document.</dd>
      <dt><code>%f</code></dt>
      <dd>Gets replaced by the local filepath to the active document.</dd>
      <dt><code>%n</code></dt>
      <dd>Gets replaced by the name of the active document, including its extension.</dd>
      <dt><code>%b</code></dt>
      <dd>Gets replaced by the name of the active document without its extension.</dd>
      <dt><code>%d</code></dt>
      <dd>Gets replaced by the path to the directory of the active document.</dd>
      <dt><code>%p</code></dt>
      <dd>Gets replaced by the URL to the project of the active document.</dd>
      <dt><code>%s</code></dt>
      <dd>Gets replaced with the shell escaped contents of the selection in the active document.</dd>
      <dt><code>%i</code></dt>
      <dd>Gets replaced with the PID of the currently running KDevelop process.</dd>
    </dl>
    <p><b>NOTE:</b>  It is your responsibility to prevent running hazardous commands that could lead to data loss.</p>
ar: <p>عرّف الأمر الذي يجب تنفيذه عند تشغيل هذا السكربت. يجب أن تتوفر ميزات الصدفة الأساسية لمنصتك.</p>
    <p>هناك عدد قليل من العناصر النائبة يمكنك استخدامها في الأمر:</p>
    <dl>
      <dt><code>%u</code></dt>
      <dd>يستبدل بعنوان URL للمستند النشط.</dd>
      <dt><code>%f</code></dt>
      <dd>يستبدل بالمسار المحلي للمستند النشط.</dd>
      <dt><code>%n</code></dt>
      <dd>يستبدل باسم المستند النشط، متضمنًا ملحقه.</dd>
      <dt><code>%b</code></dt>
      <dd>يستبدل باسم المستند النشط بدون ملحقه.</dd>
      <dt><code>%d</code></dt>
      <dd>يستبدل بالمسار إلى مجلد المستند النشط.</dd>
      <dt><code>%p</code></dt>
      <dd>يستبدل بعنوان URL لمشروع المستند النشط.</dd>
      <dt><code>%s</code></dt>
      <dd>يستبدل بمحتويات التحديد الهارب من الصدفة في المستند النشط.</dd>
      <dt><code>%i</code></dt>
      <dd>يستبدل بمعرّف العملية (PID) لعملية KDevelop المطورة الجارية حاليًا.</dd>
    </dl>
    <p><b>ملاحظة:</b> أنت المسؤول عن منع تشغيل الأوامر الخطرة التي قد تؤدي إلى فقدان البيانات.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Defines what the external script should get as input (via <code>STDIN</code>).</p>
ar: <p>عرّف ما يجب أن يحصل عليه السكربت الخارجي كإدخال (عبر <code>STDIN</code>).</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Defines what should be done with the output (i.e. <code>STDOUT</code>) of the script.</p>
ar: <p>عرّف ما يجب فعله بالإخراج (أي <code>STDOUT</code>) للسكربت.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Defines what should be done with the errors (i.e. <code>STDERR</code>) of the script.</p><p>Note: if the action is the same as that chosen for the output, the channels will be merged and handled together.</p>
ar: <p>عرّف ما يجب فعله بالأخطاء (أي <code>STDERR</code>) للسكربت.</p><p>ملاحظة: إذا كان الإجراء هو نفسه الذي اختير للإخراج، فستدمج القنوات وتُعالَج معًا.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Defines the name of the script. Just for displaying purposes.</p>
ar: <p>عرّف اسم السكربت. لأغراض العرض فقط.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Defines the shortcut(s) you can use to execute this external script.</p>
ar: <p>عرّف اختصار (اختصارات) لوحة المفاتيح التي يمكنك استخدامها لتنفيذ هذا السكربت الخارجي.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Defines whether documents should be saved before the script gets executed.</p>
ar: <p>عرّف ما إذا كان يجب حفظ المستندات قبل تنفيذ السكربت.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Defines whether the output of the script should be shown in a tool view.</p>
ar: <p>عرّف ما إذا كان يجب إظهار إخراج السكربت في عرض أداة.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: <p>Defines what type of filtering should be applied to the output. E.g. to indicate errors by red text.</p>
ar: <p>عرّف نوع الترشيح الذي يجب تطبيقه على الإخراج. على سبيل المثال، للإشارة إلى الأخطاء بنص أحمر.</p>

[ctx: @title:window]
en: Create New External Script
ar: أنشئ سكربت خارجي جديد

[ctx: @title:window]
en: Edit External Script '%1'
ar: عدّل السكربت الخارجي '%1'

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
ar: الا&سم:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, nameEdit)
en: <p>The name will also be used as the identifier during code completion.</p>
      <p><b>Note:</b> No spaces allowed.</p>
ar: <p>الاسم سَيُستخدم أيضًا كمُعرِّف أثناء إكمال الشيفرة.</p>
      <p><b>ملاحظة:</b> لا يسمح بالمسافات.</p>

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commandLabel)
en: &Command:
ar: &الأمر:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stdinLabel)
en: &Input:
ar: &الإدخال:

[ctx: @item:inlistbox input source]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, stdinCombo)
en: Nothing
ar: لا شيء

[ctx: @item:inlistbox input source]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, stdinCombo)
en: Selection in Current File or Nothing
ar: تحديد في الملف الحالي أو لا شيء

[ctx: @item:inlistbox input source]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, stdinCombo)
en: Selection in Current File or Whole File
ar: تحديد في الملف الحالي أو الملف بأكمله

[ctx: @item:inlistbox input source]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, stdinCombo)
en: Contents of Current File
ar: محتويات الملف الحالي

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stdoutLabel)
en: &Output:
ar: &الإخراج:

[ctx: @item:inlistbox handle output]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, stdoutCombo)
en: Ignore
ar: تجاهل

[ctx: @item:inlistbox handle output]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, stdoutCombo)
en: Insert at Cursor Position of Current File
ar: أدرج في موضع المؤشر للملف الحالي

[ctx: @item:inlistbox handle output]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, stdoutCombo)
en: Replace Selection of Current File or Insert at Cursor Position
ar: استبدل تحديد الملف الحالي أو أدرج في موضع المؤشر

[ctx: @item:inlistbox handle output]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, stdoutCombo)
en: Replace Selection of Current File or Whole File
ar: استبدل تحديد الملف الحالي أو الملف بأكمله

[ctx: @item:inlistbox handle output]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, stdoutCombo)
en: Replace Contents of Current File
ar: استبدل محتويات الملف الحالي

[ctx: @item:inlistbox handle output]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, stdoutCombo)
en: Create New File
ar: أنشئ ملفًا جديدًا

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stderrLabel)
en: Errors:
ar: الأخطاء:

[ctx: @item:inlistbox handle errors]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, stderrCombo)
en: Ignore
ar: تجاهل

[ctx: @item:inlistbox handle errors]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, stderrCombo)
en: Merge with Normal Output
ar: ادمج مع الإخراج العادي

[ctx: @item:inlistbox handle errors]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, stderrCombo)
en: Insert at Cursor Position of Current File
ar: أدرج في موضع المؤشر للملف الحالي

[ctx: @item:inlistbox handle errors]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, stderrCombo)
en: Replace Selection of Current File or Insert at Cursor Position
ar: استبدل تحديد الملف الحالي أو أدرج في موضع المؤشر

[ctx: @item:inlistbox handle errors]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, stderrCombo)
en: Replace Selection of Current File or Whole File
ar: استبدل تحديد الملف الحالي أو الملف بأكمله

[ctx: @item:inlistbox handle errors]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, stderrCombo)
en: Replace Contents of Current File
ar: استبدل محتويات الملف الحالي

[ctx: @item:inlistbox handle errors]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, stderrCombo)
en: Create New File
ar: أنشئ ملفًا جديدًا

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, saveLabel)
en: Save &mode:
ar: وضع الحف&ظ:

[ctx: @item:inlistbox save mode]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, saveCombo)
en: Save Nothing
ar: لا تحفظ شيئًا

[ctx: @item:inlistbox save mode]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, saveCombo)
en: Save Active Document
ar: احفظ المستند النشط

[ctx: @item:inlistbox save mode]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, saveCombo)
en: Save All Open Documents
ar: احفظ جميع المستندات المفتوحة

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Show out&put:
ar: اعرض الإخ&راج:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, outputFilterLabel)
en: Output filter:
ar: مرشح الإخراج:

[ctx: @item:inlistbox output filter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, outputFilterCombo)
en: No Filter
ar: لا يوجد مرشح

[ctx: @item:inlistbox output filter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, outputFilterCombo)
en: Compiler Filter
ar: مرشح المترجم

[ctx: @item:inlistbox output filter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, outputFilterCombo)
en: Script Error Filter
ar: مرشح أخطاء السكربت

[ctx: @item:inlistbox output filter]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, outputFilterCombo)
en: Static Analysis Filter
ar: مرشح التحليل الساكن

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Defines shortcuts you can use to execute this script.
ar: عرّف اختصارات لوحة المفاتيح التي يمكنك استخدامها لتنفيذ هذا السكربت.

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortcutLabel)
en: Shortcut:
ar: الاختصار:

en: Cannot run script '%1' since it tries to access the editor contents but no document is open.
ar: لا أستطيع تشغيل السكربت '%1' لأنه يحاول الوصول إلى محتويات المحرر ولكن لا يوجد مستند مفتوح.

en: Running external script: %1
ar: تشغيل سكربت خارجي: %1

en: *** Killed Application ***
ar: *** أوقف التطبيق ***

en: *** Exited normally ***
ar: *** خرج بوضع عادي ***

en: *** Exited with return code: %1 ***
ar: *** خرج برمز إرجاع: %1 ***

en: *** Process aborted ***
ar: *** أجهضت العملية ***

en: *** Crashed with return code: %1 ***
ar: *** تعطل برمز إرجاع: %1 ***

en: *** Could not start program '%1'. Make sure that the path is specified correctly ***
ar: *** لا أستطيع بدء البرنامج '%1'. تأكد من تحديد المسار بشكل صحيح ***

en: External Scripts
ar: السكربتات الخارجية

en: Quick Compile
ar: تجميع سريع

en: Sort Selection
ar: رتب التحديد

en: Google Selection
ar: ابحث عن التحديد في جوجل

en: Paste to Hastebin
ar: الصق في Hastebin

[ctx: @title:menu]
en: External Scripts
ar: السكربتات الخارجية

[ctx: @title:window]
en: External Scripts
ar: السكربتات الخارجية

[ctx: @action]
en: Add External Script
ar: أضف سكربت خارجي

[ctx: @action]
en: Edit External Script
ar: عدّل السكربت الخارجي

[ctx: @action]
en: Remove External Script
ar: أزل السكربت الخارجي

en: <p>Do you really want to remove the external script configuration for <i>%1</i>?</p><p><i>Note:</i> The script itself will not be removed.</p>
ar: <p>هل تريد حقًا إزالة إعداد السكربت الخارجي لـ <i>%1</i>؟</p><p><i>ملاحظة:</i> السكربت نفسه لن يُزال.</p>

[ctx: @title:window]
en: Confirm External Script Removal
ar: تأكد من إزالة السكربت الخارجي

[ctx: @action:button]
en: Remove
ar: أزل

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, filterText)
en: Filter...
ar: مرشح...
