kdevelop - en to ar translation catalogue (40 entries)

en: Documentation in the %1
ar: الوثائق في %1

en: Not available any more: %1
ar: لم يعد متاحًا: %1

en: Not available any more
ar: لم يعد متاحًا

[ctx: %1: function signature]
en: Return: %1
ar: العائد: %1

[ctx: %1: file path]
en: File: %1
ar: ملف: %1

note: i18n: ectx: ToolBar (quickOpenToolBar)
en: Quick Open Toolbar
ar: شريط أدوات الفتح السريع

[ctx: %1: project name]
en: Project %1
ar: المشروع %1

en: Not parsed yet
ar: لم يجرَ تحليله بعد

[ctx: @item no project]
en: none
ar: لا شيء

[ctx: @item quick open item type]
en: Classes
ar: الأصناف

[ctx: @item quick open item type]
en: Functions
ar: الدوال

[ctx: @item quick open scope]
en: Project
ar: المشروع

[ctx: @item quick open scope]
en: Includes
ar: المُضمَّنات

[ctx: @item quick open scope]
en: Includers
ar: المُضمِّنات

[ctx: @item quick open scope]
en: Currently Open
ar: المفتوحة حاليًا

[ctx: @item quick open item type]
en: Files
ar: الملفات

[ctx: @item quick open item type]
en: Documentation
ar: الوثائق

[ctx: @item quick open item type]
en: Actions
ar: الإجراءات

[ctx: @action]
en: &Quick Open
ar: افتح &سريعًا

[ctx: @action]
en: Quick Open &File
ar: افتح ملف &سريعًا

[ctx: @action]
en: Quick Open &Class
ar: افتح &صنفًا سريعًا

[ctx: @action]
en: Quick Open &Function
ar: افتح &دالة سريعًا

[ctx: @action]
en: Quick Open &Already Open File
ar: افتح &ملفًا مفتوحًا سريعًا

[ctx: @action]
en: Quick Open &Documentation
ar: افتح &وثيقة سريعًا

[ctx: @action]
en: Quick Open &Actions
ar: افتح &إجراءات سريعًا

[ctx: @action]
en: Jump to Declaration
ar: اقفز إلى التصريح

[ctx: @action]
en: Jump to Definition
ar: اقفز إلى التعريف

[ctx: @action]
en: Embedded Quick Open
ar: الفتح السريع المُضمَّن

[ctx: @action jump to]
en: Next Function
ar: الدالة التالية

[ctx: @action jump to]
en: Previous Function
ar: الدالة السابقة

[ctx: @action open outline quick open menu]
en: Outline
ar: المخطط التفصيلي

[ctx: @title:window]
en: Quick Open
ar: الفتح السريع

[ctx: @title:window]
en: Outline
ar: المخطط التفصيلي

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, searchLine)
en: Quick Open...
ar: الفتح السريع...

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for files, classes, functions and more, allowing you to quickly navigate in your source code.
ar: ابحث عن الملفات والأصناف والدوال والمزيد، مما يسمح لك بالتنقل سريعًا في شيفرتك المصدرية.

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, searchLabel)
en: Search:
ar: ابحث:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, okButton)
en: Open
ar: افتح

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: Cancel
ar: ألغِ

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Scopes:
ar: &النطاقات:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: &Items:
ar: &العناصر:
