kdevelop - en to bs translation catalogue (76 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (session)
en: Session
bs: Sesija

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
bs: &Projekat

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (navigation)
en: &Navigation
bs: &Navigacija

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bs: &Datoteka

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
bs: &Izmijeni

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (code)
en: Code
bs: Kôd

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
bs: &Prozor

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
bs: Postavke

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

en: Code
bs: Kôd

en: Could not open %1
bs: Ne mogu otvoriti %1

en: Select the session to open the document in
bs: Izaberi sesiju u kojoj se otvori dokument

en: The KDevelop Integrated Development Environment
bs: KDevelop Integrisano razvojno okruženje

en: Architecture, VCS Support, Project Management Support, QMake Projectmanager
bs: Ahitektura, VCS podrška, Podrška za upravljanje projektom, QMake projekt menadžer

en: Architecture, Sublime UI, Ruby support
bs: Aritektura, Sublime korisničko okruženje, Ruby podrška

en: Definition-Use Chain, C++ Support, Code Navigation, Code Completion, Coding Assistance, Refactoring
bs: Lanac Definicija-Korištenje, C ++ podrška, navigacija kodom, kompletiranje koda,  pomoć u kodiranju, refaktorisanje

en: GDB integration
bs: GDB integracija

en: Text editor integration, definition-use chain
bs: Integracija s tekst editorom, lanac upotrebe definicija

en: Website admin, API documentation, Doxygen and autoproject patches
bs: Administracija Web stranice, API dokumentacija, Doxygen i autoproject zakrpe

en: GDB integration, Webdevelopment Plugins
bs: GDB integracija, Priključci za web razvoj

en: astyle and indent support
bs: astyle i indent podrška

en: Distributed VCS, Git, Mercurial
bs: Distribuirani  VCS, Git, Mercurial

en: SnippetPart, debugger and usability patches
bs: SnippetPart, debager i zakrpe radi upotrebljivosti

en: Subversion plugin, Custom Make Manager, Overall improvements
bs: Subversion dodatak, Vlastiti Make menadžer, opšta poboljšanja

en: Ported to Qt 3, patches, valgrind, diff and perforce support
bs: Prebacivanje na Qt 3, zakrpe, valgrind, diff i perforce podrška

en: The KWrite authors
bs: KWrite autori

en: Kate editor component
bs: Kate editorska komponenta

en: Designer code
bs: Kodiranje dizajnera

en: Contributors to older versions:
bs: Doprinosioci starijim verzijama

en: Initial idea, basic architecture, much initial source code
bs: Osnovna ideja, osnovna arhitektura dosta polaznog izvornog koda

en: KTabBar, bugfixes
bs: KTabBar, popravke

en: Java & Objective C support
bs: Java i Objective C podrška

en: Debugger frontend
bs: Debugger okruženje

en: PHP support, context menu stuff
bs: PHP podrška, kontekstni meni

en: KDE application templates
bs: KDE aplikacijski predlošci

en: Dist part, bash support, application templates
bs: Dist part, bash podrška, aplikacijski predlošci

en: Several components, htdig indexing
bs: Razne komponente, htdig indeksiranje

en: Help with Automake manager and persistent class store
bs: Pomoć s Automake menadžerom i perzistentni smještaj klasa

en: Help with KParts infrastructure
bs: Pomoć s KParts infrastrukturom

en: Ada support
bs: Ada podrška

en: QMake projectmanager
bs: QMake projekt menadžer

en: MDI modes, QEditor, bugfixes
bs: MDI režimi, QEditor, popravke

en: PartExplorer, redesign of CvsPart, patches, bugs(fixes)
bs: PartExplorer, redeizajn CvsPart, popravke, zakrpe

en: Replace, Bookmarks, FileList and CTags2 plugins. Overall improvements and patches
bs: Zamjene, zabilješke, lista datoteka i CTags2 priključci. Opšta poboljšanja i zakrpe

en: Filecreate part and other bits and patches
bs: Dio za kreiranje datoteka i ostale zakrpe

en: ClearCase support
bs: ClearCase podrška

en: Ruby support
bs: Ruby podrška

en: Fortran documentation
bs: Fortran dokumentacija

en: Python documentation utility
bs: Python dokumentacijski alat

en: Doxygen wizard
bs: Doxygen čarobnjak

en: Fileselector component
bs: Fileselector komponents

en: C++ code completion, persistent class store
bs: C++ kompletiranje koda, stalni smještaj klasa

en: Patches
bs: Zakrpe

en: Help with Perl support
bs: Pomoć s Perl podrškom

en: Documentation index view
bs: Dokumentacijksko indeksni pogled

en: Documentation Finder,  qmake projectmanager patches, usability improvements, bugfixes ...
bs: Dokumentacijski pretraživač,  zakrpe qmake projekt menadžera, poboljšanje upotrebljivosti, popravke ...

en: QMake project manager patches
bs: Zajrpe QMake projekt menadžera

en: Cleanup and bugfixes for qEditor, AutoMake and much other stuff
bs: Čišćenje i popravke za qEditor, AutoMake i mnogo drugog

en: Artwork for the ruby language
bs: Crteži za Ruby jezik

en: Open KDevelop with a new session using the given name.
bs: Otvori KDevelop s novom sesijom uz navedeno ime.

en: Open KDevelop with the given session.
    You can pass either hash or the name of the session.
bs: Otvori KDevelop s datom sesijom .
    Možete navesti hash ili ime sesioje.

en: Shows all available sessions and lets you select one to open.
bs: Prikaže dostupne sesije i da vam da jednu otvorite

en: List all available sessions on shell and lets you select one to open.
bs: Prikazuje dostupne sesije u školjci i omogućuje vam da odaberete jednu

en: List available sessions and quit.
bs: Lista dostupne sesije i izađe

en: Available sessions (use '-s HASH' or '-s NAME' to open a specific one):
bs: Dostupne sesije (koristi '-s HASH' ili '-s NAME' da otvoriš specifičnu):

en: Name: Opened Projects
bs: Ime: Otvoreni Projekti

en: [running]
bs: [radi]

en: Select the session you would like to use
bs: Izaberite sesiju koju želite koristiti

en: A session with the name %1 exists already. Use the -s switch to open it.
bs: Sesija s imenom %1 već postoji. Koristite -s opciju da je otvorite.

en: Cannot find native launch configuration type
bs: Ne mogu naćo prirodnui vrstu konfiguracije za pokretanje

en: Cannot find launcher %1
bs: Ne mogu naći pokretač %1

en: KDevelop Sessions
bs: KDevelop sesije

en: Arbitrary String Which Says Something
bs: Niz znakova koji nešto znači

en: Finds KDevelop sessions matching :q:.
bs: Nalazi KDevelop sesije koje odgovaraju :q:.

en: Lists all the KDevelop editor sessions in your account.
bs: Prikazuje sve KDevelop sesije u vašem nalogu

en: Open KDevelop Session
bs: Otvori KDevelop sesiju
