kdevgrepview - en to cs translation catalogue (44 entries)

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Open Files
cs: Všechny otevřené soubory

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Open Projects
cs: Všechny otevřené projekty

[ctx: @title:window]
en: Find/Replace in Files
cs: Hledat/nahradit v souborech

[ctx: @action:button]
en: Search...
cs: Hledat...

[ctx: @title:window]
en: Select Directory to Search in
cs: Vyberte adresář k prohledávání

[ctx: @item search result]
en: Search "%1" in %2
cs: Hledat "%1" v %2

en: Find in Files
cs: Najít v souborech

en: Search aborted
cs: Hledání přerušeno

en: Collecting files...
cs: Sbírají se soubory...

en: Failed: %1
cs: Selhalo: %1

en: No results found
cs: Nenalezeny žádné výsledky

en: Line %1:
cs: Řádek %1:

en: <b>1</b> match | <b>%1</b> matches
cs[0]: <b>1</b> shoda
cs[1]: <b>%1</b> shody
cs[2]: <b>%1</b> shod

en: <b>1</b> file | <b>%1</b> files
cs[0]: <b>1</b> soubor
cs[1]: <b>%1</b> soubory
cs[2]: <b>%1</b> souborů

[ctx: %1 is e.g. '4 matches', %2 is e.g. '1 file']
en: <b>%1 in %2</b>
cs: <b>%1 v %2</b>

en: %2: 1 match | %2: %1 matches
cs[0]: %2: %1 shoda
cs[1]: %2: %1 shody
cs[2]: %2: %1 shod

[ctx: @title:window]
en: Find/Replace Output View
cs: Hledat/Nahradit výstupní pohled

[ctx: @action]
en: &Previous Item
cs: &Předchozí položka

[ctx: @action]
en: &Next Item
cs: &Následující položka

[ctx: @action]
en: C&ollapse All
cs: Svin&out vše

[ctx: @action]
en: &Expand All
cs: &Rozbalit vše

[ctx: @action]
en: New &Search
cs: Nové &hledání

[ctx: @action]
en: Refresh
cs: Obnovit

[ctx: @action]
en: Clear Search History
cs: Vyprázdnit historii hledání

[ctx: @action:button]
en: Replace
cs: Nahradit

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replacement &text:
cs: Nahrazující &text:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyButton)
en: &Replace
cs: Nah&radit

[ctx: @action]
en: Find/Replace in Fi&les...
cs: H&ledat/nahradit v souborech...

[ctx: @action:inmenu]
en: Find/Replace in This Folder...
cs: Hledat/nahradit v této složce...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Find/Replace in Files...
cs: H&ledat/nahradit v souborech...

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Template:
cs: Šablona:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, syncButton)
en: Quick Select
cs: Rychlý výběr

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, depthLabel)
en: Depth:
cs: Hloubka:

[ctx: @item full recursion]
note: i18n: Full recursion will be used. For folder-based searches, that means searching in the target folder and all the subfolders, their subfolders, and so on. i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, depthSpin)
en: Full
cs: Plný

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Pattern:
cs: Vzorek:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Files:
cs: Soubory:

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Case sensitive:
cs: Rozlišovat velká/malá:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, caseSensitiveCheck)
en: Case-sensitive searching.
cs: Rozlišovat při hledání velká/malá.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, filesCombo)
en: Files filter
cs: Filtr souborů

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, filesCombo)
en: Enter the file name pattern of the files to search here. You may give several patterns separated by commas or spaces.
cs: Zde vložte vzor hledání pro název souboru. Je možné zadat i několik vzorů oddělených čárkami nebo mezerami.

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Exclude:
cs: Vyřadit:

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Regular expression:
cs: Regulární výraz:

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Replacement template:
cs: Šablona nahrazení:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, directorySelector)
en: Select a directory to search in
cs: Vyberte adresář k prohledávání
