kdevelop - en to el translation catalogue (64 entries)

en: <b>Artistic Style</b> is a source code indenter, formatter, and beautifier for the C, C++, C# and Java programming languages.<br />Home Page: <a href="http://astyle.sourceforge.net/">http://astyle.sourceforge.net</a>
el: Το <b>Artistic Style</b> είναι ένα πρόγραμμα εσοχών, διαμόρφωσης και καλλωπισμού πηγαίου κώδικα για τις γλώσσες προγραμματισμού C, C++, C# και Java.<br />Αρχική σελίδα: <a href="http://astyle.sourceforge.net/">http://astyle.sourceforge.net</a>

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabIndentqtion)
en: Indentation
el: Εσοχή

[ctx: @item:inlistbox Indentation type]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbIndentType)
en: Tabs
el: Καρτέλες

[ctx: @item:inlistbox Indentation type]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbIndentType)
en: Force tabs
el: Εξαναγμασμός καρτελών

[ctx: @item:inlistbox Indentation type]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbIndentType)
en: Spaces
el: Κενά

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, inpNuberSpaces)
en: Number of spaces that will be converted to a tab.
    The number of spaces per tab is controlled by the editor.
el: Πλήθος κενών που θα μετατραπούν σε καρτέλες.
    Το πλήθος κενών ανά καρτέλα ελέγχεται από τον επεξεργαστή.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkConvertTabs)
en: Convert tabs to spaces.
el: Μετατρέπει καρτέλες σε κενά.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkConvertTabs)
en: Con&vert tabs into spaces
el: Μετα&τρέπει καρτέλες σε κενά

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkFillEmptyLines)
en: Fill empty lines with the white space of their previous lines.
el: Γέμισμα κενών γραμμών με το κενό των προηγούμενων.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkFillEmptyLines)
en: Fill empt&y lines
el: Γέμισμα κ&ενών γραμμών

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblIndentObjects)
en: Indent:
el: Εσοχή:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Blocks
el: Ενότητες

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Brackets
el: Αγκύλες

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Cases
el: Περιπτώσεις

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Class
el: Κλάση

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Labels
el: Ετικέτες

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Namespaces
el: Χώροι ονομάτων

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Preprocessor directives
el: Κατευθύνσεις προεπεξεργαστή

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listIdentObjects)
en: Switches
el: Διακόπτες

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, inpMaxStatement) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Indent a maximal # spaces in a continuous statement,
    relative to the previous line.
el: Δημιουργία εσοχής με μέγιστο # κενών σε μια συνεχή πρόταση,
    σχετική με την προηγούμενη γραμμή.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, TextLabel3_2) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, inpMinConditional)
en: Indent a minimal # spaces in a continuous conditional
    belonging to a conditional header.
el: Δημιουργία εσοχής με ελάχιστο # κενών σε μια συνεχή υποθετική πρόταση
    που ανήκει σε μια κεφαλίδα υποθετικής πρότασης.

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Minimum in conditional:
el: Ελάχιστο σε υποθετική:

[ctx: @item]
note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, inpMinConditional)
en: Twice current
el: Δύο φορές τρέχουσα

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: Maximum in statement:
el: Μέγιστο στην πρόταση:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, inpContinuation)
en: Number of indents
el: Αριθμός εσοχών

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkAfterParens)
en: Indent, instead of align, continuation lines following lines that contain an opening paren '(' or an assignment '='.
el: Εσοχή αντί για στοίχιση, σε συνεχόμενες γραμμές που ακολουθούν γραμμές που περιέχουν άνοιγμα παρένθεσης '(' ή καταχώρηση '='.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkAfterParens)
en: Continuation lines:
el: Συνεχόμενες γραμμές:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabOther)
en: Other
el: Άλλο

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gpBrackets)
en: Brackets
el: Αγκύλες

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblBrackets)
en: Type:
el: Τύπος:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkBracketsCloseHeaders)
en: Break brackets before closing headers (e.g. 'else', 'catch', ...)
    from their immediately preceding closing brackets.
el: Αλλαγή αγκυλών πριν το κλείσιμο κεφαλίδων (π.χ. 'else', 'catch', ...)
    από το αμέσως προηγούμενο κλείσιμο αγκυλών.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBracketsCloseHeaders)
en: Brea&k closing headers
el: Αλλαγή &κλεισίματος κεφαλίδων

[ctx: @item:inlistbox brackets style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbBrackets)
en: No change
el: Χωρίς αλλαγή

[ctx: @item:inlistbox brackets style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbBrackets)
en: Attach
el: Επισύναψη

[ctx: @item:inlistbox brackets style]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbBrackets)
en: Break
el: Αλλαγή γραμμής

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gpBlocks)
en: Blocks
el: Ενότητες

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkBlockBreak)
en: Insert empty lines around unrelated blocks, labels, classes,...
    Known problems:
    
    1. If a statement is NOT part of a block, 
    the following statements are all double spaced. 
    Statements enclosed in a block are formatted 
    correctly.
    
    2. Comments are broken from the block.
el: Εισαγωγή κενών γραμμών γύρω από άσχετες ενότητες, ετικέτες, κλάσεις,...
    Γνωστά προβλήματα:
    
    1. Αν μια πρόταση ΔΕΝ είναι τμήμα μιας ενότητας, 
    οι ακόλουθες προτάσεις είναι όλες με διπλό κενό. 
    Προτάσεις κλεισμένες σε μια ενότητα έχουν διαμορφωθεί 
    σωστά.
    
    2. Τα σχόλια είναι εκτός ενότητας.

[ctx: @option:check break unrelated blocks by a newline]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBlockBreak)
en: &Break blocks
el: &Αλλαγή γραμμής ενοτήτων

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkBlockBreakAll)
en: Like --break-blocks, except also insert empty lines 
    around closing headers (e.g. 'else', 'catch', ...).
    
    Known problems:
    
    1. If a statement is NOT part of a block, 
    the following statements are all double spaced. 
    Statements enclosed in a block are formatted 
    correctly.
    
    2. Comments are broken from the block.
el: Όπως η --break-blocks, εκτός από εισαγωγή κενών γραμμών 
    γύρω από κλείσιμο κεφαλίδων (π.χ. 'else', 'catch', ...).
    
    Γνωστά προβλήματα:
    
    1. Αν μια πρόταση ΔΕΝ είναι τμήμα ενότητας, 
    οι ακόλουθες προτάσεις είναι όλες με διπλό κενό. 
    Προτάσεις κλεισμένες σε μια ενότητα έχουν διαμορφωθεί 
    σωστά.
    
    2. Τα σχόλια είναι εκτός ενότητας.

[ctx: @option:check break all blocks with a newline]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBlockBreakAll)
en: Break all bl&ocks
el: Αλλαγή γραμμής όλων των εν&οτήτων

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkBlockIfElse)
en: Break 'else if()' statements into two different lines.
el: Αλλαγή 'else if()' προτάσεων σε δύο διαφορετικές γραμμές.

[ctx: @option:check break else if() into separate lines]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkBlockIfElse)
en: Break i&f-else
el: Αλλαγή γραμμής i&f-else

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gpPadding)
en: Padding
el: Απόσταση

[ctx: @item:inlistbox parenthesis padding]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbParenthesisPadding)
en: No change
el: Χωρίς αλλαγή

[ctx: @item:inlistbox parenthesis padding]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbParenthesisPadding)
en: Unpad
el: Αναίρεση απόστασης

[ctx: @item:inlistbox parenthesis padding]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbParenthesisPadding)
en: Inside only
el: Μέσα μόνο

[ctx: @item:inlistbox parenthesis padding]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbParenthesisPadding)
en: Outside only
el: Έξω μόνο

[ctx: @item:inlistbox parenthesis padding]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, cbParenthesisPadding)
en: Inside and outside
el: Μέσα και έξω

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkPadOperators)
en: Insert space padding around operators.
    Once padded, operators stay padded.
    There is no unpad operator option.
el: Εισαγωγή απόστασης κενού γύρω από τελεστές.
    Όταν είναι σε απόσταση, οι τελεστές παραμένουν έτσι.
    Δεν υπάρχει επιλογή αναίρεσης της απόστασης.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPadOperators)
en: &Add spaces around operators
el: &Προσθήκη κενών γύρω από τελεστές

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblParenthesis)
en: Pad parenthesis:
el: Απόσταση σε παρένθεση:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkPadParenthesisHeader)
en: Insert space padding after parenthesis headers (e.g. 'if', 'for', 'while', ...)
el: Εισαγωγή απόστασης κενών μετά από κεφαλίδες παρένθεσης (π.χ. 'if', 'for', 'while', ...)

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPadParenthesisHeader)
en: Add spaces after parenthesis &headers
el: Προσθήκη κενών μετά από κεφαλίδες παρένθεσ&ης

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gpOneLiners)
en: One Liners
el: Σε μία γραμμή

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkKeepStatements)
en: Do not break lines containing multiple statements into
    multiple single-statement lines.
el: Να μην αλλάζουν γραμμές που περιέχουν πολλές προτάσεις σε
    πολλές γραμμές μιας πρότασης.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepStatements)
en: &Keep one-line statements
el: &Να διατηρηθούν οι προτάσεις μιας γραμμής

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, chkKeepBlocks)
en: Do not break blocks residing completely on one line.
el: Να μην αλλάζει η γραμμή σε ενότητες μιας γραμμής.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkKeepBlocks)
en: Keep o&ne-line blocks
el: Να διατηρηθούν οι ε&νότητες μιας γραμμής

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, gpOther)
en: Other
el: Άλλο

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPointerAlign)
en: Pointer Alignment:
el: Στοίχιση δείκτη:

[ctx: @item:inlistbox pointer alignment]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPointerAlign)
en: No change
el: Χωρίς αλλαγή

[ctx: @item:inlistbox pointer alignment]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPointerAlign)
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @item:inlistbox pointer alignment]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPointerAlign)
en: Middle
el: Μεσαίο

[ctx: @item:inlistbox pointer alignment]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cbPointerAlign)
en: Type
el: Τύπος
