kdevelop - en to el translation catalogue (55 entries)

[ctx: @title:tab]
en: C/C++ Helpers
el: C/C++ βοηθοί

[ctx: @title:tab]
en: Configure C/C++ Helpers
el: Διαμόρφωση C/C++ βοηθών

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Code Completion
el: Συμπλήρωση κώδικα

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_macros)
en: If disabled, macros will not be included in the code completion results. This can improve the responsiveness of code completion in some cases.
el: Αν απενεργοποιηθεί, οι μακροεντολές δεν θα συμπεριληφθούν στα αποτελέσματα συμπλήρωσης κώδικα. Έτσι βελτιώνεται η απόκριση της συμπλήρωσης σε ορισμένες περιπτώσεις.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_macros)
en: Add macros to code completion
el: Προσθήκη μακροεντολών στη συμπλήρωση κώδικα

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_lookAhead)
en: Enable Look-ahead code completion
el: Ενεργοποίηση προληπτικής συμπλήρωσης κώδικα

en: The clang builtin include path "%1" is invalid (missing cpuid.h header).
    Try setting the KDEV_CLANG_BUILTIN_DIR environment variable manually to fix this.
    See also: https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=393779
el: Η include διαδρομή «%1» της clang δεν είναι έγκυρη (λείπει το cpuid.h header).
    Ρυθμίστε τη μεταβλητή KDEV_CLANG_BUILTIN_DIR χειροκίνητα για να το διορθώσετε αυτό.
    Δείτε επίσης: https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=393779

[ctx: @action]
en: Rename Declaration
el: Μετονομασία δήλωσης

[ctx: @action]
en: Move into Source
el: Μετακίνηση στον πηγαίο κώδικα

en: Implement %1
el: Υλοποίηση %1

en: Special
el: Ειδικό

en: Look-ahead Matches
el: Προληπτικά ταιριάσματα

en: Builtin
el: Ενσωματωμένο

en: Macros
el: Μακροεντολές

en: Abstract Override
el: Αbstract override

en: Virtual Override
el: Virtual override

en: Implement Function
el: Implement συνάρτηση

en: Update declaration signature
el: Ενημέρωση υπογραφής δήλωσης

en: Update definition signature
el: Ενημέρωση υπογραφής ορισμού

en: Update declaration signature
    from: %1
    to: %2
el: Ενημέρωση υπογραφής δήλωσης
    από: %1
    σε: %2

en: Update definition signature
    from: %1
    to: %2
el: Ενημέρωση υπογραφής ορισμού
    από: %1
    σε: %2

en: Failed to apply changes: %1
el: Αποτυχία εφαρμογής αλλαγών: %1

en: Adapt Signature
el: Προσαρμογή υπογραφής

[ctx: @action]
en: Rename %1
el: Μετονομασία %1

en: Create separate definition for %1
el: Δημιουργία ξεχωριστού ορισμού για %1

en: No declaration under cursor
el: Χωρίς δήλωση κάτω από το δρομέα

en: No source file available for %1.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμο αρχείο πηγαίου κώδικα για το %1.

en: Failed to update DUChain for %1.
el: Αποτυχία ενημέρωσης DUChain για %1.

en: Declaration lost while updating.
el: Η δήλωση χάθηκε κατά την ενημέρωση.

en: Cannot create definition for this declaration.
el: Αδυναμία δημιουργίας ορισμού για αυτήν τη δήλωση.

en: No document for %1
el: Χωρίς έγγραφο για %1

en: Insertion failed
el: Αποτυχία εισαγωγής

en: Applying changes failed: %1
el: Αποτυχία εφαρμογής αλλαγών: %1

en: Fix-it Hints
el: Υποδείξεις διορθώσεων

en: Insert "%1" at line: %2, column: %3
el: Εισαγωγή «%1» στη γραμμή: %2, στήλη: %3

en: Replace text at line: %1, column: %2 with: "%3"
el: Αντικατάσταση κειμένου στη γραμμή: %1, στήλη: %2 με: «%3»

en: Replace "%1" with: "%2"
el: Αντικατάσταση «%1» με: «%2»

en: Replace multiple lines starting at line: %1, column: %2 with: "%3"
el: Αντικατάσταση πολλών γραμμών αρχίζοντας στη γραμμή: %1, στήλη: %2 με: «%3»

en: Add #pragma once
el: Προσθήκη #pragma once

en: Add macro-based #ifndef/#define/#endif header guard
el: Προσθήκη προστασίας κεφαλίδας #ifndef/#define/#endif με βάση μακροεντολές

en: Macro %1
el: Μακροεντολή %1

en: Function macro
el: Συνάρτηση μακροεντολή

en: Macro
el: Μακροεντολή

[ctx: %1: the link to the definition]
en: Defined in: %1
el: Ορίσθηκε στο: %1

en: Show uses
el: Εμφάνιση χρήσεων

en: Body:
el: Σώμα:

en: Add Custom Include Path
el: Προσθήκη προσαρμοσμένης διαδρομής include αρχείων

en: Open Project
el: Άνοιγμα έργου

en: Requested here: %1
el: Αιτήθηκε εδώ: %1

en: In included file: %1
el: σε include αρχείο: %1

en: Header is not guarded against multiple inclusions
el: Η κεφαλίδα δεν προστατεύεται από πολλές συμπεριλήψεις

en: The given header is not guarded against multiple inclusions, either with the conventional #ifndef/#define/#endif macro guards or with #pragma once.
el: Η δοσμένη κεφαλίδα δεν προστατεύεται από πολλαπλές συμπεριλήψεις ούτε με τις συμβατικές μακροπροστασίες #ifndef/#define/#endif ούτε με το #pragma once.

en: Insert '%1'
el: Εισαγωγή: '%1'

en: Forward declare as 'class'
el: Forward declare ως 'class'

en: Forward declare as 'struct'
el: Forward declare ως 'struct'
