kdevelop - en to el translation catalogue (105 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (session)
en: Session
el: Συνεδρία

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
el: Έρ&γο

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
el: Εκτέλε&ση

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (debug_core_menu)
en: Examine Core File
el: Εξέταση αρχείου πυρήνα

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (debug_attach_menu)
en: Attach to Process
el: Σύναψη σε διεργασία

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (navigation)
en: &Navigation
el: Π&λοήγηση

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (code)
en: Code
el: Κώδικας

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (analyze_file)
en: Analyze Current File With
el: Ανάλυση τρέχοντος αρχείου με

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (analyze_project)
en: Analyze Current Project With
el: Ανάλυση τρέχοντος έργου με

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
el: Παρά&θυρο

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
el: Ρυθμίσεις

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
el: Βοήθεια

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: Code
el: Κώδικας

en: KDevelop Project Files
el: Αρχεία έργου KDevelop

en: Could not open %1
el: Αδυναμία ανοίγματος του '%1'

en: Could not open file '%1'.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου '%1'.

en: Could not open project '%1': %2
el: Αδυναμία ανοίγματος έργου: '%1': %2

en: Select the session to open the document in
el: Επιλογή της συνεδρίας που προτιμάτε Επιλογή της συνεδρίας που θα ανοίξει το έγγραφο

en: Cannot open unknown session %1. See `--list-sessions` switch for available sessions or use `-n` to create a new one.
el: Αδυναμία ανοίγματος της άγνωστης συνεδρίας %1. Δείτε το διακόπτη `--list-sessions` για τις διαθέσιμες συνεδρίες ή χρησιμοποιήστε `-n` για να ξεκινήσετε μία νέα.

en: The KDevelop Integrated Development Environment
el: Το περιβάλλον ανάπτυξης του KDevelop

en: Copyright 1999-%1, The KDevelop developers
el: Copyright 1999-%1, Οι προγραμματιστές του KDevelop

en: Co-maintainer, C++/Clang, QA, Windows Support, Performance, Website
el: Συντηρητές, C++/Clang, QA, Υποστήριξη Windows, Απόδοση, Ιστοσελίδα

en: Co-maintainer, AppImage, Python Support, User Interface improvements
el: Εκ των συντηρητών, AppImage, υποστήριξη Python, Βελτιώσεις στο περιβάλλον χρήστη

en: CMake Support, Run Support, Kross Support
el: Υποστήριξη CMake, υποστήριξη εκτέλεσης, υποστήριξη Kross

en: C++/Clang, Generic manager, Webdevelopment Plugins, Snippets, Performance
el: C++/Clang, γενική διαχείριση, πρόσθετα Webdevelopment, αποσπάσματα κώδικα, μέτρηση επιδόσεων

en: C++/Clang, DUChain, Bug Fixes
el: C++/Clang, DUChain, διορθώσεις σφαλμάτων

en: Architecture, VCS Support, Project Management Support, QMake Projectmanager
el: Αρχιτεκτονική, υποστήριξη VCS, υποστήριξη διαχείρισης έργου, διαχείριση έργου QMake

en: Architecture, Sublime UI, Ruby support
el: Αρχιτεκτονική, Περιβάλλον εργασίας Sublime, υποστήριξη Ruby

en: Definition-Use Chain, C++ Support, Code Navigation, Code Completion, Coding Assistance, Refactoring
el: Αλυσίδα χρήσεων ορισμού, υποστήριξη C++, πλοήγηση κώδικα, ολοκλήρωση κώδικα, βοήθεια σε προγράμματα, refactoring

en: GDB integration
el: Ενσωμάτωση GDB

en: Text editor integration, definition-use chain
el: Ενσωμάτωση κειμενογράφου, αλυσίδα χρήσεων ορισμού

en: Website admin, API documentation, Doxygen and autoproject patches
el: Διαχείριση ιστοχώρου, τεκμηρίωση API, διορθώσεις Doxygen και autoproject

en: GDB integration, Webdevelopment Plugins
el: Ενσωμάτωση GDB, πρόσθετα για Webdevelopment

en: astyle and indent support
el: υποστήριξη για astyle και εσοχές κειμένου

en: Distributed VCS, Git, Mercurial
el: Κατανεμημένο VCS, Git, Mercurial

en: SnippetPart, debugger and usability patches
el: SnippetPart, debugger και διορθώσεις χρηστικότητας

en: Subversion plugin, Custom Make Manager, Overall improvements
el: Πρόσθετο Subversion, προσαρμοσμένος διαχειριστής Make, συνολικές βελτιώσεις

en: Ported to Qt 3, patches, valgrind, diff and perforce support
el: Μεταφορά στο Qt 3, διορθώσεις, valgrind, υποστήριξη diff και perforce

en: C++ parser
el: Συντακτικός αναλυτής C++

en: The KWrite authors
el: Οι προγραμματιστές του KWrite

en: Kate editor component
el: Συστατικό επεξεργαστή Kate

en: Designer code
el: Κώδικας σχεδιαστή

en: Contributors to older versions:
el: Συντελεστές παλαιότερων εκδόσεων:

en: Initial idea, basic architecture, much initial source code
el: Αρχική ιδέα, βασική αρχιτεκτονική, αρχικός πηγαίος κώδικας

en: KTabBar, bugfixes
el: KTabBar, διορθώσεις

en: Java & Objective C support
el: υποστήριξη Java & Objective C

en: Debugger frontend
el: Περιβάλλον διορθωτή

en: PHP support, context menu stuff
el: Υποστήριξη PHP, υλικό στα σχετικά μενού

en: KDE application templates
el: Πρότυπα εφαρμογών KDE

en: Dist part, bash support, application templates
el: Τμήμα διανομής, υποστήριξη bash, πρότυπα εφαρμογών

en: Several components, htdig indexing
el: Διάφορα συστατικά, αναζήτηση htdig

en: Help with Automake manager and persistent class store
el: Βοήθεια με το διαχειριστή Automake και την αντικειμενοστραφή αποθήκη κλάσεων

en: Help with KParts infrastructure
el: Βοήθεια με τη δομή KParts

en: Ada support
el: υποστήριξη Ada

en: QMake projectmanager
el: Διαχειριστής έργου QMake

en: MDI modes, QEditor, bugfixes
el: Λειτουργίες MDI, QEditor, διορθώσεις

en: PartExplorer, redesign of CvsPart, patches, bugs(fixes)
el: PartExplorer, επανασχεδιασμός του CvsPart, διορθώσεις, διορθώσεις σφαλμάτων

en: Replace, Bookmarks, FileList and CTags2 plugins. Overall improvements and patches
el: Αντικατάσταση, σελιδοδείκτες, πρόσθετα λίστας αρχείων και CTags2. Καθολικές βελτιώσεις και διορθώσεις

en: Filecreate part and other bits and patches
el: Τμήμα δημιουργίας αρχείων και άλλα κομμάτια και διορθώσεις

en: ClearCase support
el: Υποστήριξη ClearCase

en: Ruby support
el: Υποστήριξη Ruby

en: Fortran documentation
el: Τεκμηρίωση Fortran

en: Python documentation utility
el: Εργαλείο τεκμηρίωσης Python

en: Doxygen wizard
el: Μάγος Doxygen

en: Fileselector component
el: Συστατικό επιλογής αρχείων

en: C++ code completion, persistent class store
el: C++ συμπλήρωση κώδικα, αντικειμενοστραφής αποθήκη κλάσεων

en: Patches
el: Διορθώσεις

en: Help with Perl support
el: Βοήθεια με την υποστήριξη Perl

en: Documentation index view
el: Προβολή περιεχομένων τεκμηρίωσης

en: Documentation Finder,  qmake projectmanager patches, usability improvements, bugfixes ...
el: Αναζήτηση τεκμηρίωσης,  διορθώσεις του διαχειριστή έργου qmake, βελτιώσεις χρηστικότητας, διορθώσεις σφαλμάτων ...

en: QMake project manager patches
el: Διορθώσεις διαχειριστή έργου QMake

en: Cleanup and bugfixes for qEditor, AutoMake and much other stuff
el: Καθαρισμός και διορθώσεις του qEditor, αυτόματης δημιουργίας και άλλων

en: Artwork for the ruby language
el: Γραφικά για τη γλώσσα Ruby

en: Open KDevelop with a new session using the given name.
el: Άνοιγμα του KDevelop με νέα συνεδρία χρησιμοποιώντας το δοσμένο όνομα.

en: Open KDevelop with the given session.
    You can pass either hash or the name of the session.
el: Άνοιγμα του KDevelop με τη δοσμένη συνεδρία.
    Μπορείτε να δώσετε ως όρισμα ή δίεση ή το όνομα της συνεδρίας.

en: Delete the given session.
    You can pass either hash or the name of the session.
el: Διαγραφή της δοσμένης συνεδρίας.
    Μπορείτε να δώσετε ως όρισμα ή δίεση ή το όνομα της συνεδρίας.

en: Shows all available sessions and lets you select one to open.
el: Εμφανίζει όλες τις διαθέσιμες συνεδρίες και σας επιτρέπει να επιλέξετε μία για άνοιγμα.

en: List all available sessions on shell and lets you select one to open.
el: Καταγράφει όλες τις διαθέσιμες συνεδρίες στο κέλυφος και σας επιτρέπει να επιλέξετε να ανοίξετε μία.

en: List available sessions and quit.
el: Εμφάνισε τη λίστα με τις διαθέσιμες συνεδρίες και εγκατέλειψε.

en: Open KDevelop and fetch the project from the given <repo url>.
el: Άνοιγμα του KDevelop και φόρτωση του έργου από το δοσμένο <repo url>.

en: Open KDevelop and load the given project. <project> can be either a .kdev4 file or a directory path.
el: Άνοιγμα του KDevelop και φόρτωση του δοσμένου έργου. Το <project> μπορεί να είναι ή ένα .kdev4 αρχείο ή μια διαδρομή καταλόγου.

en: Start debugging an application in KDevelop with the given debugger.
    The executable that should be debugged must follow - including arguments.
    Example: kdevelop --debug gdb myapp --foo bar
el: Έναρξη διόρθωσης εφαρμογής στο KDevelop με τον δοσμένο debugger.
    Το προς διόρθωση εκτελέσιμο θα πρέπει να ακολουθεί - μαζί με τα ορίσματα.
    Παράδειγμα: kdevelop --debug gdb myapp --foo bar

en: Files to load, or directories to load as projects
el: Αρχεία για φόρτωση ή κατάλογοι για φόρτωση ως έργα

en: Available sessions (use '-s HASH' or '-s NAME' to open a specific one):
el: Διαθέσιμες συνεδρίες (χρησιμοποίησε '-s HASH' ή '-s NAME' για άνοιγμα μιας συγκεκριμένης):

en: Hash
el: Δίεση

en: Name: Opened Projects
el: Όνομα: Ανοιχτά έργα

en: [running]
el: [εκτελείται]

en: Select the session you would like to use
el: Επιλογή της συνεδρίας που προτιμάτε

[ctx: @info:shell]
en: Specify the executable you want to debug.
el: Προσδιορίστε το εκτελέσιμο που θέλετε να διορθώσετε.

[ctx: @info:shell]
en: Specified executable does not exist.
el: Το δοσμένο εκτελέσιμο δεν υπάρχει.

en: Debug %1
el: Εντοπισμός σφαλμάτων %1

en: A session with the name %1 exists already. Use the -s switch to open it.
el: Μια συνεδρία με όνομα %1 ήδη υπάρχει. Χρησιμοποιήστε το διακόπτη -s για να την ανοίξετε

en: No session with the name %1 exists.
el: Δεν υπάρχει συνεδρία με όνομα %1.

en: Could not lock session %1 for deletion.
el: Αδυναμία κλειδώματος της συνεδρίας %1 για διαγραφή.

en: Session with name %1 was successfully removed.
el: Η συνεδρία με το όνομα %1 αφαιρέθηκε με επιτυχία.

en: Cannot find native launch configuration type
el: Αδυναμία εύρεσης εγγενούς τύπου διαμόρφωσης για εκκίνηση

en: Cannot find launcher %1
el: Αδυναμία εύρεσης προγράμματος εκκίνησης %1

en: KDevelop Sessions
el: Συνεδρίες KDevelop

en: Arbitrary String Which Says Something
el: Αυθαίρετη συμβολοσειρά που σημαίνει κάτι

en: Finds KDevelop sessions matching :q:.
el: Βρίσκει συνεδρίες KDevelop που ταιριάζουν με :q:.

en: Lists all the KDevelop editor sessions in your account.
el: Τοποθετεί σε λίστα όλες τις συνεδρίες επεξεργαστή KDevelop του λογαριασμού σας.

en: Open KDevelop Session
el: Άνοιγμα συνεδρίας KDevelop
