kdevcppdebugger - en to el translation catalogue (91 entries)

[ctx: @action:button]
en: Attach
el: Πρόσδεση

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ProcessSelection)
en: Attach to a Process
el: Πρόσδεση σε μια διεργασία

[ctx: @title:window]
en: Select Core File
el: Επιλογή αρχείου πυρήνα

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Executable:
el: Εκτελέσιμο:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Core file:
el: Αρχείο πυρήνα:

en: <br>Old value: %1
el: <br>Παλιά τιμή: %1

en: <br>New value: %1
el: <br>Νέα τιμή: %1

[ctx: <b>Internal debugger error</b>]
en: <p>The debugger component encountered an internal error while processing the reply from the debugger. Please submit a bug report. The debug session will now end to prevent potential crash
el: <p>Το συστατικό debugger εμφάνισε εσωτερικό σφάλμα κατά την επεξεργασία της απάντησης από τον διορθωτή σφαλμάτων. Υποβάλετε μια αναφορά σφάλματος. Η συνεδρία αποσφαλμάτωσης θα τερματιστεί τώρα για την αποφυγή πιθανής κατάρρευσης

en: The exception is: %1
    The MI response is: %2
el: Η εξαίρεση είναι: %1
    Η απάντηση MI είναι: %2

[ctx: @title:window]
en: Internal Debugger Error
el: Εσωτερικό σφάλμα debugger

en: Process exited
el: Η διεργασία τερμάτισε

en: <b>Could not start debugger.</b><p>Could not run '%1'. Make sure that the path name is specified correctly.
el: <b>Αδυναμία εκκίνησης του debugger.</b><p>Αδυναμία εκτέλεσης του '%1'. Σιγουρευτείτε ότι δώσατε τη διαδρομή και το όνομα σωστά.

en: Process failed to start
el: Αποτυχία έναρξης διεργασίας

en: <b>Debugger crashed.</b><p>The debugger process '%1' crashed.<br>Because of that the debug session has to be ended.<br>Try to reproduce the crash without KDevelop and report a bug.<br>
el: <b>Ο debugger κατέρρευσε.</b><p>Η διεργασία αποσφαλμάτωσης '%1' κατέρρευσε.<br>Εξαιτίας αυτού η συνεδρία εντοπισμού σφαλμάτων πρέπει να τερματιστεί.<br>Προσπαθήστε να αναπαραγάγετε την κατάρρευση χωρίς το KDevelop και στείλτε αναφορά σφάλματος.<br>

[ctx: @title:window]
en: Debugger Crashed
el: Ο debugger κατέρρευσε

en: Process crashed
el: Η διεργασία κατέρρευσε

[ctx: @action]
en: Examine Core File with %1
el: Εξέταση αρχείου πυρήνα με %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: <b>Examine core file</b><p>This loads a core file, which is typically created after the application has crashed, e.g. with a segmentation fault. The core file contains an image of the program memory at the time it crashed, allowing you to do a post-mortem analysis.</p>
el: <b>Εξέταση αρχείου πυρήνα</b><p>Αυτό φορτώνει το αρχείο πυρήνα, το οποίο συνήθως είναι το αρχείο που δημιουργείται μετά από την κατάρρευση της εφαρμογής, π.χ. με ένα σφάλμα αποκοπής. Το αρχείο πυρήνα περιέχει την εικόνα της μνήμης του προγράμματος τη στιγμή της κατάρρευσης, δίνοντας τη δυνατότητα για περαιτέρω ανάλυση.</p>

[ctx: @action]
en: Attach to Process with %1
el: Πρόσδεση σε διεργασία με %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: <b>Attach to process</b><p>Attaches the debugger to a running process.</p>
el: <b>Πρόσδεση σε διεργασία</b><p>Πρόσδεση του debugger σε μια εκτελούμενη διεργασία.</p>

en: KDevelop (%1) - %2
el: KDevelop (%1) - (%2)

[ctx: @action:inmenu]
en: Evaluate: %1
el: Υπολογισμός: %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: <b>Evaluate expression</b><p>Shows the value of the expression under the cursor.</p>
el: <b>Υπολογισμός έκφρασης</b><p>Εμφανίζει την τιμή της έκφρασης κάτω από το δρομέα.</p>

[ctx: @action:inmenu]
en: Watch: %1
el: Παρακολούθηση: %1

[ctx: @info:whatsthis]
en: <b>Watch expression</b><p>Adds the expression under the cursor to the Variables/Watch list.</p>
el: <b>Παρακολούθηση έκφρασης</b><p>Προσθέτει την έκφραση κάτω από το δρομέα στη λίστα παρακολουθήσεων μεταβλητών.</p>

en: Choose a core file to examine...
el: Επιλογή αρχείου πυρήνα για εξέταση...

en: A program is already being debugged. Do you want to abort the currently running debug session and continue?
el: Ένα πρόγραμμα ήδη βρίσκεται σε διαδικασία αποσφαλμάτωσης. Θέλετε να εγκαταλείψετε την τρέχουσα συνεδρία αποσφαλμάτωσης και να συνεχίσετε;

en: Choose a process to attach to...
el: Επιλογή μιας διεργασίας για πρόσδεση...

en: Not attaching to process %1: cannot attach the debugger to itself.
el: Δεν έγινε πρόσδεση στη διεργασία %1: αδυναμία πρόσδεσης του debugger στον εαυτό του.

en: '%1' is not an executable
el: Το '%1' δεν είναι εκτελέσιμο

en: Debug core file
el: Διόρθωση αρχείου πυρήνα

en: Debug process %1
el: Διόρθωση διεργασίας %1

en: Running program
el: Εκτέλεση προγράμματος

en: Attaching to process %1
el: Πρόσδεση με διεργασία %1

en: <b>Could not attach debugger:</b><br />
el: <b>Αδυναμία εκκίνησης του debugger</b><br />

en: Examining core file %1
el: Εξέταση αρχείου πυρήνα %1

en: Debugger stopped
el: Ο debugger σταμάτησε

en: Application is running
el: Η εφαρμογή εκτελείται

en: Application is paused
el: Η εφαρμογή είναι σε παύση

en: <b>Gdb command sent when debugger is not running</b><br>The command was:<br> %1
el: <b>Στάλθηκε εντολή Gdb χωρίς να εκτελείται ο debugger</b><br>Η εντολή ήταν η:<br> %1

en: <b>Invalid debugger command</b><br>%1
el: <b>Μη έγκυρη εντολή debugger</b><br>%1

en: Exited with return code: %1
el: Έξοδος με επιστροφή κωδικού: %1

en: Exited normally
el: Τερμάτισε κανονικά

en: Exited on signal %1
el: Έξοδος με σήμα %1

en: Program received signal %1 (%2)
el: Το πρόγραμμα έλαβε το σήμα %1 (%2)

en: 1 command in queue
     | %1 commands in queue
el[0]: 1 εντολή σε αναμονή
el[1]: %1 εντολές σε αναμονή

[ctx: Only the 0 and 1 cases need to be translated]
en: 1 command being processed by gdb
     | %1 commands being processed by gdb
el[0]: 1 εντολή επεξεργάζεται από το gdb
el[1]: %1 εντολές επεξεργάζονται από το gdb

en: Debugger state: %1
el: Κατάσταση debugger: %1

en: Current command class: '%1'
    Current command text: '%2'
    Current command original text: '%3'
el: Τρέχουσα κλάση εντολής: '%1'
    Τρέχον κείμενο εντολής: '%2'
    Αρχικό κείμενο τρέχουσας εντολής: '%3'

en: <b>Debugger error</b><p>Debugger reported the following error:<p><tt>%1
el: <b>Σφάλμα debugger</b><p>Ο debugger ανέφερε το παρακάτω σφάλμα:<p><tt>%1

en: (running)
el: (εκτελείται)

en: Binary
el: Δυαδικό

en: Octal
el: Οκταδικό

en: Decimal
el: Δεκαδικό

en: Hexadecimal
el: Δεκαεξαδικό

en: Raw
el: Αδιαμόρφωτο

en: Unsigned
el: Χωρίς πρόσημο

en: General
el: Γενικά

en: Segment
el: Τμήμα

[ctx: @title:menu]
en: Format
el: Μορφή

[ctx: @title:menu]
en: Mode
el: Λειτουργία

[ctx: @action:inmenu]
en: Update
el: Ενημέρωση

en: Cannot use the tty* or pty* devices.
    Check the settings on /dev/tty* and /dev/pty*
    As root you may need to "chmod ug+rw" tty* and pty* devices and/or add the user to the tty group using "usermod -aG tty username".
el: Αδυναμία χρήσης των συσκευών tty* ή pty*.
    Ελέγξτε τις ρυθμίσεις στις /dev/tty* και /dev/pty*
    Ως υπερχρήστης (root) ίσως χρειαστεί να εκτελέσετε την "chmod ug+rw" στις συσκευές tty* και pty* και/ή να προσθέσετε το χρήστη στην ομάδα tty χρησιμοποιώντας την "usermod -G tty όνομα_χρήστη".

en: %1 is incorrect terminal name
el: Το %1 είναι λανθασμένο όνομα τερματικού

en: Can't create a temporary file
el: Αδυναμία δημιουργίας προσωρινού αρχείου

en: Can't receive %1 tty/pty. Check that %1 is actually a terminal and that it accepts these arguments: -e sh -c "tty> %2 ;exec<&-;exec>&-;while :;do sleep 3600;done"
el: Αδυναμία λήψης %1 tty/pty. Ελέγξτε ότι το %1 είναι πράγματι ένα τερματικό και ότι δέχεται τα ορίσματα: -e sh -c "tty> %2 ;exec<&-;exec>&-;while :;do sleep 3600;done"

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, MainWindow)
en: Debugger Console
el: Κονσόλα Debugger

[ctx: @info:whatsthis]
en: <b>Debugger Console</b><p>Shows all debugger commands being executed. You can also issue any other debugger command while debugging.</p>
el: <b>Κονσόλα Debugger</b><p>Εμφανίζει όλες τις εντολές αποσφαλμάτωσης ενώ εκτελούνται. Μπορείτε επίσης να καλέσετε οποιαδήποτε άλλη εντολή του debugger κατά την αποσφαλμάτωση.</p>

[ctx: @info:tooltip]
en: Repeat last command when hit Return
el: Να επαναληφθεί η τελευταία εντολή με το πάτημα του πλήκτρου Return

[ctx: @action]
en: Show Internal Commands
el: Εμφάνιση εσωτερικών εντολών

[ctx: @info:whatsthis]
en: Controls if commands issued internally by KDevelop will be shown or not.<br>This option will affect only future commands, it will not add or remove already issued commands from the view.
el: Ελέγχει αν οι εντολές που εκτελούνται εσωτερικά από το KDevelop θα εμφανίζονται ή όχι.<br>Αυτή η εντολή έχει αποτέλεσμα μόνο στις μελλοντικές εντολές, δε θα προσθέσει ή αφαιρέσει εκτελεσμένες εντολές από την προβολή.

[ctx: @label:listbox]
en: &Command:
el: &Εντολή:

[ctx: @title:window]
en: %1 Command Bar
el: %1 γραμμή εντολής

[ctx: @action]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Interrupt
el: Διακοπή

[ctx: @action]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Repeat
el: Επανάληψη

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolBar, toolBar)
en: Repeat last sent command when hit <Return>
el: Επανάληψη της εντολής που εστάλη τελευταία με το πάτημα του <Return>

[ctx: @title:window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SelectAddressDialog)
en: Address Selector
el: Διεύθυνση επιλογέα

[ctx: @action]
en: Change &Address
el: Αλλαγή &διεύθυνσης

[ctx: @action]
en: &Jump to Cursor
el: &Μετάβαση στο δρομέα

[ctx: @info:whatsthis]
en: Sets the execution pointer to the current cursor position.
el: Τοποθετεί το δείκτη εκτέλεσης στην τρέχουσα θέση του δρομέα.

[ctx: @action]
en: &Run to Cursor
el: Εκτέλεση μέχρι το δ&ρομέα

[ctx: @info:whatsthis]
en: Continues execution until the cursor position is reached.
el: Συνεχίζει την εκτέλεση μέχρι τη θέση του δρομέα.

[ctx: @info:tooltip]
en: GDB will use the AT&T disassembly flavor (e.g. mov 0xc(%ebp),%eax).
el: Το GDB θα χρησιμοποιήσει το μετατροπέα σε τελεστές μηχανής της AT&T (e.g. mov 0xc(%ebp),%eax).

[ctx: @info:tooltip]
en: GDB will use the Intel disassembly flavor (e.g. mov eax, DWORD PTR [ebp+0xc]).
el: Το GDB θα χρησιμοποιήσει το μετατροπέα σε τελεστές μηχανής της Intel (e.g. mov eax, DWORD PTR [ebp+0xc]).

[ctx: @title:menu]
en: Disassembly Flavor
el: Έκδοση μετατροπέα σε τελεστές μηχανής

[ctx: @info:whatsthis]
en: <b>Machine code display</b><p>A machine code view into your running executable with the current instruction highlighted. You can step instruction by instruction using the debuggers toolbar buttons of "step over" instruction and "step into" instruction.
el: <b>Εμφάνιση του κώδικα μηχανής</b><p>Μια προβολή του κώδικα μηχανής του τρέχοντος εκτελούμενου αρχείου με την τρέχουσα εντολή τονισμένη. Μπορείτε να κάνετε βήματα ανά εντολή χρησιμοποιώντας τα κουμπιά της γραμμής εργαλείων του debugger "βήμα πάνω" από εντολή και "βήμα μέσα" στην εντολή.

[ctx: @title:column]
en: Address
el: Διεύθυνση

[ctx: @title:column]
en: Function
el: Συνάρτηση

[ctx: @title:column]
en: Instruction
el: Τελεστής

[ctx: @title:window]
en: Disassemble/Registers View
el: Προβολή τελεστών/καταχωρητών

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDialog, SelectAddressDialog)
en: Select the address to disassemble around
el: Επιλογή της διεύθυνσης για αποσυναρμολόγηση
