kdevstandardoutputview - en to eo translation catalogue (26 entries)

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter a case-insensitive regular expression to filter the output view
eo: Enigu usklecoblindan regulan esprimon por filtri la eligvidon

[ctx: @title:window]
en: Output View
eo: Eliga Vido

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the currently active output view
eo: Fermi la aktuale aktivan eligvidon

[ctx: @info:tooltip]
en: Close all other output views
eo: Fermi ĉiujn aliajn eligvidojn

[ctx: @action]
en: Previous Output
eo: Antaŭa Eligo

[ctx: @action]
en: Next Output
eo: Sekva Eligo

[ctx: @action]
en: Select Activated Item
eo: Elekti Aktivigitan Elementon

[ctx: @action]
en: Focus when Selecting Item
eo: Fokusi dum Elementelekto

[ctx: @action]
en: First Item
eo: Unua Elemento

[ctx: @action]
en: Previous Item
eo: Antaŭa Elemento

[ctx: @action]
en: Next Item
eo: Sekva Elemento

[ctx: @action]
en: Last Item
eo: Lasta Elemento

[ctx: @action]
en: Clear
eo: Viŝi

[ctx: @info:placeholder]
en: Search...
eo: Serĉi...

[ctx: @action %1: output type, e.g. Build or Run]
en: Configure %1 Output
eo: Agordi %1 Eligon

[ctx: @info:tooltip %1 - position in the pattern, %2 - textual description of the error]
en: Filter regular expression pattern error at offset %1: %2
eo: Eraro de filtrila regula esprimo ĉe deŝovo %1: %2

[ctx: @title:window %1: output type, e.g. Build or Run]
en: Configure %1 Output
eo: Agordi %1 Eligon

[ctx: @option:check]
en: Limit the number of output views
eo: Limigi la nombron da eligoperspektivoj

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatically close oldest output views
eo: Aŭtomate fermi plej malnovajn eligoperspektivojn

[ctx: @label:spinbox]
en: Maximum output view count
eo: Maksimuma nombro da eligoperspektivoj

[ctx: @info:tooltip]
en: The oldest output view is closed when
    the number of views exceeds this value
eo: La plej malnova eligoperspektivo estas fermata kiam
    la nombro da perspektivoj superas ĉi valoron

[ctx: @title:window]
en: Build
eo: Konstrui

[ctx: @title:window]
en: Run
eo: Lanĉi

[ctx: @title:window]
en: Debug
eo: Sencimigi

[ctx: @title:window]
en: Test
eo: Testi

[ctx: @title:window]
en: Version Control
eo: Versiokontrolo
