kdevelop - en to fa translation catalogue (35 entries)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fa: میله ابزار اصلی

en: Code
fa: کد

en: The KDevelop Integrated Development Environment
fa: محیط توسعه مجزای KDevelop

en: SnippetPart, debugger and usability patches
fa: SnippetPart، اشکال‌زدا و کژنه‌های کاربردی

en: Ported to Qt 3, patches, valgrind, diff and perforce support
fa: انتقال به پشتیبانی Qt ۳، کژنه‌ها، valgrind، perforce و تفاوت

en: Kate editor component
fa: موًلفه ویرایشگر Kate

en: Designer code
fa: کد طراح

en: Initial idea, basic architecture, much initial source code
fa: ایده آغازین، معماری پایه، بیشتر کد منبع آغازین

en: KTabBar, bugfixes
fa: KTabBar، رفع اشکالها

en: Java & Objective C support
fa: پشتیبانی جاوا و سی شیءگرا

en: Debugger frontend
fa: پایانه اشکال‌زدا

en: PHP support, context menu stuff
fa: پشتیبانیPHP، کارمند گزینگان متن

en: KDE application templates
fa: قالبهای کاربرد KDE

en: Dist part, bash support, application templates
fa: Dist part، پشتیبانی bash، قالبهای کاربرد

en: Several components, htdig indexing
fa: چندین مؤلفه، نمایه‌سازی htdig

en: Help with KParts infrastructure
fa: کمک با زیربنای KParts

en: Ada support
fa: پشتیبانی آدا

en: QMake projectmanager
fa: مدیر پروژه QMake

en: MDI modes, QEditor, bugfixes
fa: حالتهای MDI، QEditor، bugfixes

en: PartExplorer, redesign of CvsPart, patches, bugs(fixes)
fa: PartExplorer، طراحی مجدد CvsPart، کژنه‌ها، اشکالها )اصلاحها(

en: Replace, Bookmarks, FileList and CTags2 plugins. Overall improvements and patches
fa: جایگزینی، چوب الفها، فهرست پرونده و وصله‌های CTags2. کژنه‌ها و پیشرفت نهایی

en: Filecreate part and other bits and patches
fa: جزء ایجاد پرونده و بیتها و کژنه‌های دیگر

en: ClearCase support
fa: پشتیبانی ClearCase

en: Ruby support
fa: پشتیبانی رابی

en: Fortran documentation
fa: مستندات فرترن

en: Python documentation utility
fa: برنامه سودمند مستندات پیتون

en: Doxygen wizard
fa: جادوگر Doxygen

en: Fileselector component
fa: موًلفه گزیننده پرونده

en: Patches
fa: کژنه‌ها

en: Help with Perl support
fa: کمک با پشتیبانی پرل

en: Documentation index view
fa: نمای نمایه مستندات

en: Documentation Finder,  qmake projectmanager patches, usability improvements, bugfixes ...
fa: یابنده مستندات، کژنه‌های مدیر پروژه qmake، توسعه کارایی، رفع اشکالها...

en: QMake project manager patches
fa: کژنه‌های مدیر پروژه QMake

en: Cleanup and bugfixes for qEditor, AutoMake and much other stuff
fa: تصحیح و رفع اشکالهای qEditor، AutoMake و کارمندان بیشتر دیگر

en: Artwork for the ruby language
fa: کار هنری برای زبان رابی
