kdevcmake - en to fi translation catalogue (57 entries)

[ctx: @title:window]
en: Configure a Build Directory - %1
fi: Koostamiskansion asetukset – %1

[ctx: @title:window]
en: Configure a Build Directory for %1
fi: Aseta koostamiskansio kohteelle %1

en: You need to specify a build directory.
fi: Koostamiskansio täytyy asettaa.

en: Using an already created build directory.
fi: Käytetään aiemmin luotua koostamiskansiota.

en: Creating a new build directory.
fi: Luodaan uusi koostamiskansio.

en: Build directory already configured.
fi: Koostamiskansio on jo asetettu.

en: This build directory is for %1, but the project directory is %2.
fi: Tämä koostamiskansio on kohteelle %1, mutta projektikansio on %2.

en: You may not select a relative build directory.
fi: Suhteellista koostamiskansiota ei voi valita.

en: The selected build directory is not empty.
fi: Valittu koostamiskansio ei ole tyhjä.

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, availableLabel)
en: Available build directories:
fi: Käytettävissä olevat koostamiskansiot:

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, availableBuildDirs)
en: New build directory
fi: Uusi koostamiskansio

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Build &directory:
fi: &Koostamiskansio:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: &Installation prefix:
fi: As&ennusetuliite:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KUrlRequester, installPrefix)
en: The prefix under which the project will be installed. Leaving this empty will let CMake use its default install prefix.
fi: Etuliite, jonka alle projekti asennetaan. Jos tämä on tyhjä, CMake käyttää oletusasennusetuliitettään.

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, installPrefix)
en: CMake's default install prefix
fi: CMaken oletusasennusetuliite

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Build &type:
fi: Koostamist&yyppi:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extraArgumentsLabel)
en: Extra arguments:
fi: Lisäparametrit:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: CMake &executable:
fi: CMake-&ohjelmatiedosto:

en: INVALID
fi: VIRHEELLINEN

[ctx: @item]
en: Command
fi: Komento

[ctx: @item]
en: Variable
fi: Muuttuja

[ctx: @item]
en: Macro
fi: Makro

[ctx: @item]
en: Path
fi: Sijainti

[ctx: @item]
en: Target
fi: Kohde

en: wrong
fi: väärä

[ctx: @item cmake]
en: Commands
fi: Komennot

[ctx: @item cmake]
en: Variables
fi: Muuttujat

[ctx: @item cmake]
en: Modules
fi: Moduulit

[ctx: @item cmake]
en: Properties
fi: Ominaisuudet

[ctx: @item cmake]
en: Policies
fi: Käytänteet

en: <p>For better CMake documentation rendering, install rst2html.</p>
fi: <p>Paranna CMaken ohjeistuksen hahmonnusta asentamalla rst2html.</p>

en: Unable to find a CMake executable. Is one installed on the system?
fi: CMake-ohjelmatiedostoa ei löytynyt. Onko se asennettu?

en: <br /><em>Cache Value:</em> %1
fi: <br /><em>Välimuistiarvo:</em> %1

en: <br /><em>Cache Documentation:</em> %1
fi: <br /><em>Välimuistidokumentaatio:</em> %1

en: CMake Content Page
fi: CMake-sisältösivu

en: Failed to configure project '%1' (error message: %2). As a result, KDevelop's code understanding will likely be broken.
    
    To fix this issue, please ensure that the project's CMakeLists.txt files are correct, and KDevelop is configured to use the correct CMake version and settings. Then right-click the project item in the projects tool view and click 'Reload'.
fi: Projektia ”%1” ei voitu määrittää (virheviesti: %2). Tämän seurauksena KDevelop ei luultavasti ymmärrä koodia.
    
    Ongelman korjaamiseksi varmista, että projektin CMakeLists.txt-tiedostot ovat oikein ja että KDevelop on asetettu käyttämään oikeaa CMaken versiota oikein asetuksin. Napsauta sitten hiiren oikealla painikkeella projektityökalunäkymässä projektitietuetta ja valitse ”Lataa uudelleen”.

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Cache Values
fi: Välimuistiarvot

[ctx: @label]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Comment:
fi: Kommentti:

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, showAdvanced)
en: Show Advanced
fi: Näytä lisäasetukset

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, advancedBox)
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, installationPrefixLabel)
en: Installation prefix:
fi: Asennusetuliite:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, buildTypeLabel)
en: Build type:
fi: Koostamistyyppi:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Configure environment:
fi: Määritä ympäristö:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KDevelop::EnvironmentSelectionWidget, environment)
en: Select an environment to be used
fi: Valitse käytettävä ympäristö

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showInternal)
en: Show advanced values
fi: Näytä lisäarvot

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: CMake executable:
fi: CMake-ohjelmatiedosto:

[ctx: @title:column]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title:column]
en: Type
fi: Tyyppi

[ctx: @title:column]
en: Value
fi: Arvo

[ctx: @title:column]
en: Comment
fi: Kommentti

[ctx: @title:column]
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

[ctx: @title:column]
en: Strings
fi: Merkkijonot

en: The %1 directory is about to be removed in KDevelop's list.
    Do you want KDevelop to delete it in the file system as well?
fi: Kansiota %1 ollaan poistamassa KDevelopin luettelosta.
    Haluatko, että KDevelop poistaa sen tiedostojärjestelmästäkin?

[ctx: @action:button]
en: Do Not Delete
fi: Älä poista

en: Could not remove: %1
fi: Ei voitu poistaa: %1

[ctx: @title:tab]
en: Configure CMake Settings
fi: Määritä CMaken asetukset

en: Parse test suite %1
fi: Jäsennä testisarja %1
