kdevelop - en to fi translation catalogue (36 entries)

[ctx: @title:tab]
en: Configure Cppcheck Settings
fi: Cppcheckin asetukset

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, pathsGroupBox)
en: Paths
fi: Sijainnit

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cppcheckLabel)
en: Cppchec&k executable:
fi: &Cppcheck-ohjelmatiedosto:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, outputGroupBox)
en: Output
fi: Tuloste

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_hideOutputView)
en: Hide output view during check
fi: Piilota tulostenäkymä tarkistuksen ajan

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_showXmlOutput)
en: Show Cppcheck XML output in the output view
fi: Näytä tulostenäkymässä Cppcheckin XML-tuloste

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabChecks)
en: Checks
fi: Tarkistukset

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_checkUnusedFunction)
en: Unused function
fi: Käyttämätön funktio

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_checkInformation)
en: Enable information messages
fi: Ota käyttöön tiedottavat viestit

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_checkPerformance)
en: Enable performance messages
fi: Ota käyttöön suorituskykyviestit

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_checkPerformance)
en: Performance
fi: Suorituskyky

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_forceCheck)
en: Force checking
fi: Pakota tarkistus

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_checkPortability)
en: Enable portability messages
fi: Ota käyttöön siirrettävyysviestit

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_checkPortability)
en: Portability
fi: Siirrettävyys

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_checkStyle)
en: Style
fi: Tyyli

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_checkConfig)
en: Check Cppcheck configuration. The normal code analysis is disabled by this flag.
fi: Tarkista Cppcheck-määritys. Tämä lippu poistaa tavallisen koodianalyysin käytöstä.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_checkConfig)
en: Check config
fi: Tarkista määritys

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabIncludes)
en: Include Directories
fi: Sisällytä kansiot

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabExtra)
en: Extra Parameters
fi: Lisäparametrit

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, extraLabel)
en: Ex&tra parameters:
fi: &Lisäparametrit:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, kcfg_extraParameters)
en: <html>
    
    <p>Defines additional parameters for cppcheck (see documentation).</p>
    
    <p>You can use the following placeholders:</p>
    
    <p><b><tt>%p</tt></b> - Gets replaced by the URL of the project's root directory.</p>
    
    <p><b><tt>%b</tt></b> - Gets replaced by the URL of the project's build directory.</p>
    
    </html>
fi: <html>
    
    <p>Määrittää Cppcheckin lisäparametrit (katso lisätietoja ohjeista).</p>
    
    <p>Seuraavia paikkamerkkejä voi käyttää:</p>
    
    <p><b><tt>%p</tt></b> – Korvataan projektin juurikansion verkko-osoitteella.</p>
    
    <p><b><tt>%b</tt></b> – Korvataan projektin koostamiskansion verkko-osoitteella.</p>
    
    </html>

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Command Line
fi: Komentorivi

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (QLineEdit, commandLineFilter)
en: Search...
fi: Etsi…

en: Cppcheck Analysis (%1)
fi: Cppcheck-analyysi (%1)

en: Cppcheck crashed.
fi: Cppcheck kaatui.

en: Cppcheck process timed out.
fi: Cppcheck-prosessin aikakatkaisu.

en: Write to Cppcheck process failed.
fi: Cppcheckiin kirjoittava prosessi kaatui.

en: It seems that this project uses Qt library. For correctly work of cppcheck the value for define Q_MOC_OUTPUT_REVISION must be set. Unfortunately, the plugin is unable to find this value automatically - you should set it manually by adding '-DQ_MOC_OUTPUT_REVISION=XX' to extra parameters. The 'XX' value can be found in any project's moc-generated file or in the <QtCore/qobjectdefs.h> header file.
fi: Projekti näyttää käyttävän Qt-kirjastoa. Jotta Cppcheck toimis8i oikein, Q_MOC_OUTPUT_REVISION tulee määrittää.
    Liitännäinen ei valitettavasti löydä arvo automaattisesti, vaan käyttäjän tulee asettaa se lisäämällä lisäparametreihin ”-DQ_MOC_OUTPUT_REVISION=XX”. ”XX”:n arvon löytää mistä tahansa projektin moc-generoidusta tiedostosta tai otsaketiedostosta <QtCore/qobjectsdefs.h>.

en: Cppcheck XML Parsing: error at line %1, column %2: %3
fi: Cppcheckin XML-jäsennys: virhe rivillä %1 sarakkeessa %2: %3

[ctx: @action]
en: Analyze Current File with Cppcheck
fi: Analysoi nykyinen tiedosto Cppcheckillä

[ctx: @action]
en: Analyze Current Project with Cppcheck
fi: Analysoi nykyinen projekti Cppcheckillä

[ctx: @title:window]
en: Test
fi: Testi

en: Analysis completed, no problems detected.
fi: Analyysi on valmis: ongelmia ei havaittu.

en: Analysis started...
fi: Analyysi käynnistetty…

[ctx: @info:tooltip %1 is the path of the file]
en: Re-run last Cppcheck analysis (%1)
fi: Suorita viimeisin Cppcheck-analyysi (%1) uudelleen

[ctx: @info:tooltip]
en: Re-run last Cppcheck analysis
fi: Suorita viimeisin Cppcheck-analyysi uudelleen
