kdevelop - en to fi translation catalogue (108 entries)

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (session)
en: Session
fi: Istunto

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
fi: &Projekti

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (run)
en: &Run
fi: S&uorita

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (debug_core_menu)
en: Examine Core File
fi: Tutki core-tiedostoa

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (debug_attach_menu)
en: Attach to Process
fi: Liity prosessiin

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (navigation)
en: &Navigation
fi: Sii&rtyminen

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedostot

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (code)
en: Code
fi: Koodi

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (analyze_file)
en: Analyze Current File With
fi: Tutki nykyistä tiedostoa ohjelmalla

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (analyze_project)
en: Analyze Current Project With
fi: Tutki nykyistä projektia ohjelmalla

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
fi: &Ikkuna

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: @title:menu]
note: i18n: ectx: Menu (help)
en: Help
fi: Ohje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Code
fi: Koodi

en: KDevelop Project Files
fi: KDevelop-projektitiedostot

en: Could not open %1
fi: Ei voitu avata %1

en: Could not open file '%1'.
fi: Ei voitu avata tiedostoa ”%1”.

en: Could not open project '%1': %2
fi: Ei voitu avata projektia ”%1”: %2

en: Select the session to open the document in
fi: Valitse istunto, johon tiedosto avataan

en: Cannot open unknown session %1. See `--list-sessions` switch for available sessions or use `-n` to create a new one.
fi: Tuntematonta istuntoa %1 ei voitu avata. Mahdolliset istunnot näkee valitsimella ”--list-sessions” ja uuden voi luoda valitsimella ”-n”.

en: The KDevelop Integrated Development Environment
fi: KDevelop-sovelluskehitysympäristö

en: Copyright 1999-%1, The KDevelop developers
fi: Tekijänoikeudet 1999–%1 KDevelop-kehittäjät

en: Co-maintainer, C++/Clang, QA, Windows Support, Performance, Website
fi: Rinnakkaisylläpitäjä, C++/Clang, QA, Windows-tuki, suorituskyky, sivusto

en: Co-maintainer, AppImage, Python Support, User Interface improvements
fi: Rinnakkaisylläpitäjä, AppImage, Python-tuki, käyttöliittymäparannukset

en: CMake Support, Run Support, Kross Support
fi: CMake-, suoritus- ja Kross-tuki

en: C++/Clang, Generic manager, Webdevelopment Plugins, Snippets, Performance
fi: C++/Clang, yleishallinta, verkkokehitysliitännäiset, katkelmat, suorituskyky

en: C++/Clang, DUChain, Bug Fixes
fi: C++/Clang, DUChain, virhekorjauksia

en: Architecture, VCS Support, Project Management Support, QMake Projectmanager
fi: Arkkitehtuuri, VCS-tuki, projektin hallintatuki, QMake-projektinhallinta

en: Architecture, Sublime UI, Ruby support
fi: Arkkitehtuuri, Sublime-käyttöliittymä, Ruby-tuki

en: Definition-Use Chain, C++ Support, Code Navigation, Code Completion, Coding Assistance, Refactoring
fi: Määrittely–käyttö-ketju, C++-tuki, koodinavigointi, koodintäydennys, koodausavustaja, refaktorointi

en: GDB integration
fi: GDB-integrointi

en: Text editor integration, definition-use chain
fi: Tekstimuokkainintegrointi, määrittely–käyttö-ketju

en: Website admin, API documentation, Doxygen and autoproject patches
fi: Julkaisukoordinaattori, API-ohjeistus, Doxygen- ja autoproject-paikkauksia

en: GDB integration, Webdevelopment Plugins
fi: GDB-integrointi, verkkokehitysliitännäisiä

en: astyle and indent support
fi: astyle- ja indent-tuki

en: Distributed VCS, Git, Mercurial
fi: Hajautettu VCS, Git, Mercurial

en: SnippetPart, debugger and usability patches
fi: SnippetPart, virheenpaikannin ja käytettävyyskorjauksia

en: Subversion plugin, Custom Make Manager, Overall improvements
fi: Subversion-liitännäinen, räätätöity make-hallinta, kokonaisparannukset

en: Ported to Qt 3, patches, valgrind, diff and perforce support
fi: Siirros Qt 3:een, korjauksia, valgrind-, diff- ja perforce-tuki

en: C++ parser
fi: C++-jäsennin

en: The KWrite authors
fi: KWriten tekijät

en: Kate editor component
fi: Kate-muokkainosa

en: Nokia Corporation/Qt Software
fi: Nokia Corporation/Qt-ohjelmisto

en: Designer code
fi: Designer-koodi

en: Contributors to older versions:
fi: Osallisena vanhemmissa versioissa:

en: Initial idea, basic architecture, much initial source code
fi: Alkuperäinen idea, perusarkkitehtuuri, paljon alkuperäistä lähdekoodia

en: KTabBar, bugfixes
fi: KTabBar, virhekorjauksia

en: Java & Objective C support
fi: Java & Objective-C -tuki

en: Debugger frontend
fi: Virheenpaikannuskäyttöliittymä

en: PHP support, context menu stuff
fi: PHP-tuki, kontekstivalikko asioita

en: KDE application templates
fi: KDE-sovelluspohjat

en: Dist part, bash support, application templates
fi: Dist-osa, Bash-tuki, sovelluspohjia

en: Matthias Hoelzer-Kluepfel
fi: Matthias Hoelzer-Klüpfel

en: Several components, htdig indexing
fi: Useita komponentteja, htdig-indeksointi

en: Victor Roeder
fi: Victor Röder

en: Help with Automake manager and persistent class store
fi: Avustanut Automake-hallinnassa ja persistenttiluokkasäilön kanssa

en: Help with KParts infrastructure
fi: Avustus KPartsin perusrakenteessa

en: Ada support
fi: Ada-tuki

en: QMake projectmanager
fi: QMake-projektihallinta

en: MDI modes, QEditor, bugfixes
fi: MDI-tilat, QEditor, virheenkorjauksia

en: PartExplorer, redesign of CvsPart, patches, bugs(fixes)
fi: PartExplorer, CvsPart:n uudelleensuunnittelu, korjauksia, virhekorjauksia

en: Replace, Bookmarks, FileList and CTags2 plugins. Overall improvements and patches
fi: Korvaus-, Kirjanmerkit-, Tiedostoluettelo- ja CTags2-liitännäiset. Yleisiä parannuksia ja korjauksia

en: Filecreate part and other bits and patches
fi: Tiedostoluonti-osa sekä muita palasia ja paikkauksia

en: ClearCase support
fi: ClearCase-tuki

en: Ruby support
fi: Ruby-tuki

en: Fortran documentation
fi: Fortran-dokumentaatio

en: Python documentation utility
fi: Pythonin dokumentointi-apuohjelma

en: Doxygen wizard
fi: Doxygen-velho

en: Fileselector component
fi: Tiedostonvalinta-komponentti

en: C++ code completion, persistent class store
fi: C++-koodintäydennys, persistenttiluokkasäilö

en: Patches
fi: Paikkoja

en: Help with Perl support
fi: Avustus Perl-tukeen

en: Documentation index view
fi: Ohjeistuksen hakemistonäkymä

en: Documentation Finder,  qmake projectmanager patches, usability improvements, bugfixes ...
fi: Ohjeistushaku,  qmake-projektinhallintapaikkauksia, käytettävyysparannuksia, virheenkorjauksia…

en: Andreas Koepfle
fi: Andreas Köpfle

en: QMake project manager patches
fi: QMake-projektihallinnan paikkauksia

en: Cleanup and bugfixes for qEditor, AutoMake and much other stuff
fi: qEditorin siistiminen ja virheenkorjauksia, AutoMake ja paljon muuta

en: Artwork for the ruby language
fi: Kuvia Ruby-kielelle

en: Open KDevelop with a new session using the given name.
fi: Avaa uusi, annetun niminen KDevelop-istunto.

en: Open KDevelop with the given session.
    You can pass either hash or the name of the session.
fi: Avaa KDevelop annetulla istunnolla.
    Voit antaa joko hashin tai istunnon nimen.

en: Delete the given session.
    You can pass either hash or the name of the session.
fi: Poista annettu istunto.
    Istunnon voi määrittää joko tiivisteenä tai nimenä.

en: Shows all available sessions and lets you select one to open.
fi: Näyttää kaikki istunnot ja antaa avata jonkun niistä.

en: List all available sessions on shell and lets you select one to open.
fi: Luettelee kaikki istunnot ja antaa avata jonkun niistä.

en: List available sessions and quit.
fi: Luettele kaikki istunnot ja lopeta.

en: Open KDevelop and fetch the project from the given <repo url>.
fi: Avaa KDevelop ja nouda projekti annetusta <lähdeosoitteesta>.

en: Open KDevelop and load the given project. <project> can be either a .kdev4 file or a directory path.
fi: Avaa KDevelop ja lataa annettu projekti. <projekti> voi olla joko .kdev4-tiedosto tai kansion sijainti.

en: Start debugging an application in KDevelop with the given debugger.
    The executable that should be debugged must follow - including arguments.
    Example: kdevelop --debug gdb myapp --foo bar
fi: Aloita sovelluksen virheiden paikantaminen KDevelopissa annetulla virheenpaikantimella.
    Ohjelmatiedoston tulee seurata kaikkine sille annettavine parametreineen.
    Esimerkiksi: kdevelop --debug gdb myapp --foo bar

en: Files to load, or directories to load as projects
fi: Ladattavat tiedostot tai projekteina ladattavat kansiot

en: Available sessions (use '-s HASH' or '-s NAME' to open a specific one):
fi: Istunnot (avaa valinnalla ”-s HASH” tai ”-s NIMI”):

en: Name: Opened Projects
fi: Nimi: Avoimet projektit

en: [running]
fi: [käynnissä]

en: Select the session you would like to use
fi: Valitse käytettävä istunto

[ctx: @info:shell]
en: Specify the executable you want to debug.
fi: Valitse ohjelmatiedosto, jonka virheitä haluat paikantaa.

[ctx: @info:shell]
en: Specified executable does not exist.
fi: Annettua ohjelmatiedostoa ei ole olemassa.

en: Debug %1
fi: Virheenpaikannus – %1

en: A session with the name %1 exists already. Use the -s switch to open it.
fi: Nimellä %1 on jo istunto. Avaa se valitsimella -s.

en: No session with the name %1 exists.
fi: Istuntoa nimeltä %1 ei ole olemassa.

en: Could not lock session %1 for deletion.
fi: Istuntoa %1 ei voitu lukita poistamista varten.

en: Session with name %1 was successfully removed.
fi: Istunnon nimeltä %1 poistaminen onnistui.

en: Cannot find native launch configuration type
fi: Natiivia käynnistyskokoonpanotyyppiä ei löydy.

en: Cannot find launcher %1
fi: Käynnistintä %1 ei löydy.

en: KDevelop Sessions
fi: KDevelop-istunnot

en: Arbitrary String Which Says Something
fi: Mielivaltainen merkkijono, joka kertoo jotain

en: Finds KDevelop sessions matching :q:.
fi: Etsii :q::a vastaavia KDevelop-istuntoja.

en: Lists all the KDevelop editor sessions in your account.
fi: Luettelee kaikki käyttäjäsi Kate-istunnot.

en: Open KDevelop Session
fi: Avaa KDevelop-istunto
