kdevelop - en to fi translation catalogue (81 entries)

en:     *** MESON ERROR ***
fi:     *** MESON-VIRHE ***

en: The current build directory for %1 is invalid
fi: %1 – nykyinen koostamiskansio on kelvoton

en: The directory '%1' is not empty and does not seem to be an already configured build directory
fi: Kansio ”%1” ei ole tyhjä eikä vaikuta jo määritetyltä koostamiskansiolta

en: The directory '%1' cannot be used as a meson build directory
fi: Kansiota ”%1” ei voi käyttää Mesonin koostamiskansioksi

en: The current build configuration is broken, because the build directory is not specified
fi: Koostamiskansiomääritys on rikki, koska koostamiskansiota ei ole asetettu

en: Congratulations: You have reached unreachable code!
    Please report a bug at https://bugs.kde.org/
    FILE: %1:%2
fi: Onnea! Olet törmännyt saavuttamattomissa olevaan koodiin!
    Ilmoita ohjelmavirheestä osoitteessa https://bugs.kde.org/
    TIEDOSTO: %1:%2

en: Internal error: The buildsystem manager is not the MesonManager
fi: Sisäinen virhe: koostamisjärjestelmäohjelma ei ole MesonManager

en: Failed to create a new build directory
fi: Uutta koostamiskansiota ei voitu luoda

en: The directory '%1' is already pruned
fi: Kansio ”%1” on jo tyhjennetty

en: The directory '%1' does not appear to be a meson build directory
fi: Kansio ”%1” ei vaikuta Mesonin koostamiskansiolta

en: Aborting prune operation
fi: Keskeytetään tyhjennystoimenpide

en: Deleting contents of '%1'
fi: Poistetaan sisältöä – ”%1”

en: ** Prune successful **
fi: ** Tyhjentäminen onnistui **

en: ** Prune failed: %1 **
fi: ** Tyhjentäminen epäonnistui: %1 **

[ctx: @title:window]
en: Project Import Failed
fi: Projektin tuonti epäonnistui

en: Meson builder error: %1
fi: Meson-koostamisvirhe: %1

en: Importing %1 failed because no build directory could be created.
fi: %1 – tuonti epäonnistui, koska koostamiskansiota ei voitu luoda.

en: %1 returned %2
fi: %1 palautti %2

en: JSON parser error: %1
fi: JSON-jäsennysvirhe: %1

en: The current build directory is invalid
fi: Nykyinen koostamiskansio on kelvoton

en: Failed to create a temporary file.
fi: Väliaikaistiedostoa ei voitu luoda.

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, b_showAdvanced)
en: Show Advanced Configuration
fi: Näytä lisäasetukset

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, container)
en: Advanced Configuration
fi: Lisäasetukset

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_mesonArgs)
en: Extra Meson arguments:
fi: Meson-lisäparametrit:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_backend)
en: Meson backend:
fi: Meson-taustaosa:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_mesonExe)
en: Meson executable:
fi: Meson-ohjelmatiedosto:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KLineEdit, i_mesonArgs)
en: Changing this will reset the build options.
fi: Tämän muuttaminen nollaa koostamisvalinnat.

[ctx: @info:placeholder]
note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, i_mesonExe)
en: /path/to/mesonexecutable
fi: /polku/mesonin/ohjelmatiedostoon

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, b_hideAdvanced)
en: Hide Advanced Configuration
fi: Piilota lisäasetukset

en: Status: %1
fi: Tila: %1

en: The current build directory does not exist
fi: Nykyistä koostamiskansiota ei ole olemassa

en: The current build directory is empty
fi: Nykyinen koostamiskansio on tyhjä

en: Build directory configured
fi: Koostamiskansio on asetettu

en: This meson build directory is not fully configured
fi: Tätä Meson-koostamiskansiota ei ole täysin asetettu

en: This directory does not seem to be a meson build directory
fi: Kansio ei vaikuta Meson-koostamiskansiolta

en: Invalid build directory configuration (empty build directory string)
fi: Virheellinen koostamiskansioasetus (tyhjä koostamiskansiojono)

en: Something went very wrong. This is a bug
fi: Jotakin meni vikaa. Tämä on ohjelmavirhe

en: No changes
fi: Ei muutoksia

en: %1 option changed | %1 options changed
fi[0]: %1 valinta muuttunut
fi[1]: %1 valintaa muuttunut

[ctx: @title:tab]
en: Meson Project Configuration
fi: Meson-projektin asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, b_addDir) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, b_rmDir)
en: ...
fi: …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_status) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_statusMessage)
en: Status message...
fi: Tilaviesti…

en: <NEW>
fi: <UUSI>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MesonListEditor)
en: Dialog
fi: Kyselyikkuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, b_new)
en: New
fi: Uusi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, b_del)
en: Delete
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, b_first)
en: First
fi: Ensimmäiseksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, b_up)
en: Up
fi: Ylemmäs

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, b_down)
en: Down
fi: Alemmas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, b_last)
en: Last
fi: Viimeiseksi

[ctx: @title:window]
en: Configure a Build Directory - %1
fi: Koostamiskansion asetukset – %1

en: Specified meson executable does not exist
fi: Annettua Meson-ohjelmatiedostoa ei ole olemassa

en: Creating new build directory
fi: Luodaan uutta koostamiskansiota

en: Using an already configured build directory
fi: Käytetään jo asetettu koostamiskansiota

en: Using a broken meson build directory (this should be fine)
fi: Käytetään virheellistä Meson-koostamiskansiota (ei pitäisi aiheuttaa ongelmia)

en: Cannot use specified directory
fi: Annettua kansiota ei voi käyttää

en: There are already files in the build directory
fi: Koostamiskansiossa on jo tiedostoja

en: The build directory field must not be empty
fi: Koostamiskansiokenttä ei saa olla tyhjä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_buildDir)
en: Build directory:
fi: Koostamiskansio:

note: i18n: ectx: property (placeholderText), widget (KUrlRequester, i_buildDir)
en: Full Path to the new build directory
fi: Uuden koostamiskansion täydellinen sijainti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_name) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_dispProject)
en: Name:
fi: Nimi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, b_reset)
en: Reset to default value
fi: Palauta oletusarvoon

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, c_main)
en: Meson Options
fi: Meson-valinnat

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, t_core)
en: Core
fi: Ydin

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, t_backend)
en: Backend
fi: Taustaosa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, t_compiler)
en: Compiler
fi: Kääntäjä

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, t_directory)
en: Directories
fi: Kansiot

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, t_user) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, t_project)
en: Project
fi: Projekti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, t_test)
en: Testing
fi: Testataan

en: Initializing GUI
fi: Käyttöliittymää alustetaan

en: Loading project data...
fi: Ladataan projektin tietoja…

en: Writing project data...
fi: Kirjoitetaan projektin tietoja…

[ctx: @title:window]
en: Select Additional Meson Option
fi: Valitse Meson-lisävalinta

[ctx: @label:listbox]
en: Meson option to add:
fi: Lisättävä Meson-valinta:

[ctx: @title:tab]
en: Project
fi: Projekti

[ctx: @title:tab]
en: Meson Project Settings
fi: Meson-projektiasetukset

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MesonRewriterPage)
en: Meson project settings
fi: Meson-projektiasetukset

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, t_project)
en: Project settings
fi: Projektiasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_project)
en: <html><head/><body><h3>projectName</h3></body></html>
fi: <html><head/><body><h3>projektinNimi</h3></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, l_defOpts)
en: Project default options
fi: Projektin oletusvalinnat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, b_newOpt)
en: New Option
fi: Uusi valinta
