kdevelop - en to fi translation catalogue (31 entries)

en: Need Help?
fi: Tarvitaanko apua?

en: Learn about KDevelop
fi: Lisätietoa KDevelopista

en: Join KDevelop's team!
fi: Liity KDevelop-työryhmään!

en: Handbook
fi: Käsikirja

en: Back to code
fi: Palaa koodiin

en: Configure a new Launcher
fi: Määritä uusi käynnistin

en: Attach to Process
fi: Kiinnity prosessiin

en: Debug your program
fi: Paikanna ohjelman virheet

en: Debug Area
fi: Virheenpaikannusalue

en: On the <em>Debug</em> area you will be able to see and analyze how your program works on execution. On the <em>Run</em> menu you will find all the possible options.
fi: <em>Virheenpaikannus</em>-alueella voi nähdä ja analysoida, miten ohjelma suoritettaessa toimii. <em>Suorita</em>-valikosta löytyvät kaikki käytettävissä olevat valinnat.

en: As you can see, here you can just execute your application or debug it if you need further runtime information. You can select what is going to be run by configuring the launches and selecting the one you want to use in the <em>Current Launch Configuration</em> sub-menu.
fi: Kuten näkyy, tässä voi suorittaa ohjelman tai paikantaa sen virheitä, jos tarvitset lisää suoritusaikaista tietoa. Voit valita, mitä suoritetaan, määrittämällä käynnistykset ja valitsemalla haluamasi <em>Nykyinen käynnistysmääritys</em> -alivalikosta.

en: Review a Patch
fi: Tarkista paikkaus

en: Review Area
fi: Tarkistusalue

en: On the <em>Review</em> area you will be able to find the tools you need to review changes in your projects, either the ones you made or some external patch.
fi: <em>Tarkistus</em>-alueelta löytyvät työkalut projektien muutosten tarkistamiseen – joko omiesi tai ulkoisten paikkausten.

en: Also it will help you send the changes to the community you're contributing to, either by committing the changes, sending them by e-mail or putting them on a ReviewBoard service.
fi: Se auttaa myös lähettämään muutokset avustamallesi yhteisölle joko toimittamalla versionhallintaan, lähettämällä sähköpostitse tai viemällä ne ReviewBoard-palveluun.

en: New Project
fi: Uusi projekti

en: Open Project
fi: Avaa projekti

en: Fetch Project
fi: Nouda projekti

en: Recent Projects
fi: Viimeisimmät projektit

en: <h3>Welcome to KDevelop!</h3>
    <p>You can start working on a project by opening an existing or creating a new one via the above buttons.</p>
    <p>If you need help, please check out the <a href="https://userbase.kde.org/KDevelop">User Manual.</a></p>
fi: <h3>Tervetuloa KDevelopiin!</h3>
    <p>Voit aloittaa työt projektissa avaamalla olemassa olevan tai luomalla uuden yllä olevin painikkein.</p>
    <p>Jos tarvitset apua, katso <a href="https://userbase.kde.org/KDevelop">käyttöopasta</a>.</p>

en: <br/>
    <h3>Note for Windows users</h3>
    <p>Note that KDevelop does NOT ship a C/C++ compiler on Windows!</p>
    <p>You need to install either GCC via MinGW or install a recent version of the Microsoft Visual Studio IDE and make sure the environment is setup correctly <i>before</i> starting KDevelop.</p>
    <p>If you need further assistance, please check out the <a href="https://userbase.kde.org/KDevelop4/Manual/WindowsSetup">KDevelop under Windows instructions.</a></p>
fi: <br/>
    <h3>Huomautus Windows-käyttäjille</h3>
    <p>Huomaa, ettei KDevelopin mukana Windowsissa tule C/C++-kääntäjää!</p>
    <p>Sinun on asennettava joko GCC MinGW:llä tai tuore versio Microsoft Visual Studio IDEstä ja varmistettava ympäristön toiminta <i>ennen</i> KDevelopin käynnistämistä.</p>
    <p>Jos tarvitset lisäapua, katso <a href="https://userbase.kde.org/KDevelop4/Manual/WindowsSetup">KDevelop Windowsissa</a> -ohjetta.</p>

en: Sessions
fi: Istunnot

en: Go!
fi: Menoksi!

en: Documentation for KDevelop users
fi: Ohjeistus KDevelopin käyttäjille

en: Keep up with KDevelop's development
fi: Pysy ajan tasalla KDevelopin kehityksestä

en: Help us improve KDevelop
fi: Auta meitä parantamaan KDevelopia

[ctx: Example: Tue, 03 Jan 2017 10:00:00 (new)]
en: %1 (new)
fi: %1 (uusi)

en: Fetching feeds...
fi: Noudetaan syötteitä…

en: No recent news
fi: Ei viimeaikaisia uutisia

en: Branches
fi: Haarat

en: Projects
fi: Projektit
