kdevgrepview - en to fi translation catalogue (68 entries)

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Open Files
fi: Kaikki avoimet tiedostot

[ctx: @item:inlistbox]
en: All Open Projects
fi: Kaikki avoimet projektit

[ctx: @title:window]
en: Find/Replace in Files
fi: Etsi ja korvaa tiedostoista

[ctx: @action:button]
en: Search...
fi: Etsi…

[ctx: @title:window]
en: Select Directory to Search in
fi: Valitse kansio, josta etsiä

en: %2, and %1 more item | %2, and %1 more items
fi[0]: %2 ja %1 muu sijainti
fi[1]: %2 ja %1 muuta sijaintia

[ctx: @item search result]
en: Search "%1" in %2
fi: Etsi ”%1” kohteesta %2

[ctx: @item search result]
en: Search "%1" in %2 (at time %3)
fi: Etsi ”%1” kohteesta %2 (kello %3)

en: Find in Files
fi: Etsi tiedostoista

en: Search aborted
fi: Haku keskeytetty

en: No files found matching the wildcard patterns
fi: Jokerimerkkejä vastaavia tiedostoja ei löytynyt

[ctx: Capture is the text which is "captured" with () in regular expressions see https://doc.qt.io/qt-5/qregexp.html#capturedTexts]
en: Captures are not allowed in pattern string
fi: Mallijonossa ei sallita osamerkkijonoja

en: Searching for <b>%2</b> in one file | Searching for <b>%2</b> in %1 files
fi[0]: Etsitään <b>%2</b> yhdestä tiedostosta
fi[1]: Etsitään <b>%2</b> %1 tiedostosta

en: Collecting files...
fi: Kerätään tiedostoja…

en: Failed: %1
fi: Epäonnistui: %1

en: No results found
fi: Ei tuloksia

en: Line %1:
fi: Rivi %1:

en: <b>1</b> match | <b>%1</b> matches
fi[0]: <b>1</b> osuma
fi[1]: <b>%1</b> osumaa

en: <b>1</b> file | <b>%1</b> files
fi[0]: <b>1</b> tiedostossa
fi[1]: <b>%1</b> tiedostossa

[ctx: %1 is e.g. '4 matches', %2 is e.g. '1 file']
en: <b>%1 in %2</b>
fi: <h3>%1 %2</h3>

en: %2: 1 match | %2: %1 matches
fi[0]: %2: 1 osuma
fi[1]: %2: %1 osumaa

[ctx: %1 is the old text, %2 is the new text, %3 is the file path, %4 and %5 are its row and column]
en: Failed to replace <b>%1</b> by <b>%2</b> in %3:%4:%5
fi: <b>%1</b> korvaaminen merkkijonolla <b>%2</b> epäonnistui tiedostossa %3:%4:%5

[ctx: @title:window]
en: Find/Replace Output View
fi: Etsinnän ja korvauksen tulokset

[ctx: @action]
en: &Previous Item
fi: E&dellinen kohta

[ctx: @action]
en: &Next Item
fi: &Seuraava kohta

[ctx: @action]
en: C&ollapse All
fi: &Supista kaikki

[ctx: @action]
en: &Expand All
fi: &Laajenna kaikki

[ctx: @action]
en: New &Search
fi: Uusi &haku

[ctx: @action]
en: Refresh
fi: Virkistä

[ctx: @action]
en: Clear Search History
fi: Tyhjennä hakuhistoria

en: Do you want to replace with an empty string?
fi: Haluatko korvata tyhjällä merkkijonolla?

[ctx: @title:window]
en: Start Replacement
fi: Aloita korvaaminen

[ctx: @action:button]
en: Replace
fi: Korvaa

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replacementLabel)
en: Replacement &text:
fi: Ko&rvaava teksti:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, replacementCombo)
en: Enter the replacement pattern
fi: Kirjoita korvauksen malli

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, applyButton)
en: Apply replacement on selected items
fi: Käytä korvausta valittuihin kohtiin

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyButton)
en: &Replace
fi: Ko&rvaa

[ctx: @action]
en: Find/Replace in Fi&les...
fi: Etsi ja korvaa &tiedostoista…

[ctx: @info:tooltip]
en: Search for expressions over several files
fi: Etsi lausekkeita monista tiedostoista

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens the 'Find/Replace in Files' dialog. There you can enter a regular expression which is then searched for within all files in the directories you specify. Matches will be displayed, you can switch to a match directly. You can also do replacement.
fi: Avaa Etsi ja korvaa tiedostoista -ikkunan, johon voi kirjoittaa säännöllisiä lausekkeita, joita etsitään kaikkien annettujen kansioiden kaikista tiedostoista. Osumat näytetään, ja osumaan voi vaihtaa suoraan. Myös korvaaminen on mahdollista.

[ctx: @action:inmenu]
en: Find/Replace in This Folder...
fi: Etsi ja korvaa tästä kansiosta…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Find/Replace in Files...
fi: Etsi ja korvaa &tiedostoista…

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, patternCombo)
en: Enter the regular expression you want to search for
fi: Kirjoita tähän säännöllinen lauseke, jota haluat etsiä

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, patternCombo)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Enter the regular expression you want to search for here.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">If you do not check "Regular Expression" below, this is considered a raw string. That means, all meta characters are escaped.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Possible meta characters are:</p>
    <ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">.</span> - Matches any character</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">^</span> - Matches the beginning of a line</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">$</span> - Matches the end of a line</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">\b</span> - Matches a word boundary</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">\s</span> - Matches any whitespace character</li></ul>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">The following repetition operators exist:</p>
    <ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">?</span> - The preceding item is matched at most once</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">*</span> - The preceding item is matched zero or more times</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">+</span> - The preceding item is matched one or more times</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">}</span> - The preceding item is matched exactly <span style=" font-style:italic;">n</span> times</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">,}</span> - The preceding item is matched <span style=" font-style:italic;">n</span> or more times</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{,</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">}</span> - The preceding item is matched at most <span style=" font-style:italic;">n</span> times</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">,</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">m</span><span style=" font-weight:600;">}</span> - The preceding item is matched at least <span style=" font-style:italic;">n</span>, but at most <span style=" font-style:italic;">m</span> times.</li></ul>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Furthermore, backreferences to bracketed subexpressions are available via the notation \<span style=" font-style:italic;">n</span>.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">For further reference, look at <a href="https://www.pcre.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.pcre.org</span></a> or <span style=" font-style:italic;">man pcresyntax.</span></p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Anna tähän säännöllinen lauseke, jota haluat etsiä.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Ellei ”Säännöllinen lauseke” ole alla valittu, tämä tulkitaan täsmälliseksi merkkijonoksi. Näin ollen kaikki metamerkit lainataan.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Mahdolliset metamerkit ovat:</p>
    <ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">.</span> – vastaa mitä tahansa merkkiä</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">^</span> – vastaa rivin alkua</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">$</span> – vastaa rivin loppua</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">\b</span> – vastaa sananrajaa</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">\s</span> – vastaa mitä tahansa ei-tyhjemerkkiä</li></ul>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Seuraavia toisto-operaattoreita voi käyttää:</p>
    <ul style="margin-top: 0px; margin-bottom: 0px; margin-left: 0px; margin-right: 0px; -qt-list-indent: 1;"><li style=" margin-top:12px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">?</span> – edellinen kohta esiintyy enintään kerran</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">*</span> – edellinen kohta esiintyy nolla kertaa tai useammin</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">+</span> – edellinen kohta esiintyy kerran tai useammin</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">}</span> - edellinen kohta esiintyy täsmälleen <span style=" font-style:italic;">n</span> kertaa</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">,}</span> – edellinen kohta esiintyy <span style=" font-style:italic;">n</span> kertaa tai useammin</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{,</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">}</span> – edellinen kohta esiintyy enintään <span style=" font-style:italic;">n</span> kertaa</li>
    <li style=" margin-top:0px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">{</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">n</span><span style=" font-weight:600;">,</span><span style=" font-weight:600; font-style:italic;">m</span><span style=" font-weight:600;">}</span> – edellinen kohta esiintyy vähintään <span style=" font-style:italic;">n</span>, but at most <span style=" font-style:italic;">m</span> kertaa.</li></ul>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Lisäisin takaisinviittaukset sulkeistettuihin osalausekkeisiin ovat käytettävissä merkinnällä \<span style=" font-style:italic;">n</span>.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Lisätietoa löytyy osoitteesta <a href="https://www.pcre.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">www.pcre.org</span></a> tai komennolla <span style=" font-style:italic;">man pcresyntax.</span></p></body></html>

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Template:
fi: Malli:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, templateEdit)
en: This is the regular expression template.
fi: Tämä on säännöllinen mallilauseke.

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, templateEdit)
en: This is the regular expression template. <i>%s</i> will be replaced by the pattern, while <i>%%</i> will be replaced by <i>%</i>.
fi: Tämä on säännöllinen mallilauseke. <i>%s</i> korvataan kuviolla, kun taas <i>%%</i> korvataan merkillä <i>%</i>.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, syncButton)
en: Quickly select location from a set of directories
fi: Valitse sijainti pikaisesti kansiojoukosta

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, syncButton)
en: Quick Select
fi: Pikavalinta

[ctx: @label:spinbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, depthLabel)
en: Depth:
fi: Syvyys:

[ctx: @item full recursion]
note: i18n: Full recursion will be used. For folder-based searches, that means searching in the target folder and all the subfolders, their subfolders, and so on. i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, depthSpin)
en: Full
fi: Täysi

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Pattern:
fi: Malli:

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Files:
fi: Tiedostot:

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Case sensitive:
fi: Erota pien- ja suuraakkoset:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, caseSensitiveCheck)
en: Case-sensitive searching.
fi: Pien- ja suuraakkoset erottava haku.

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Location(s):
fi: Sijainnit:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, filesCombo)
en: Files filter
fi: Tiedostosuodatin

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, filesCombo)
en: Enter the file name pattern of the files to search here. You may give several patterns separated by commas or spaces.
fi: Kirjoita tähän niiden tiedostojen nimien kuvio, joista etsitään. Kuvioita voi antaa pilkuin tai sanavälein erotettuna.

[ctx: @label:listbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Exclude:
fi: Jätä pois:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, excludeCombo)
en: Files pattern to exclude
fi: Pois jätettävät tiedostokuviot

[ctx: @info:whatsthis]
note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, excludeCombo)
en: Enter the file name pattern of the files to exclude from the search here. You may give several patterns separated by commas or spaces.<p>Every pattern is internally surrounded by asterisks, so that each pattern can match parts of the file paths.</p>
fi: Kirjoita tähän hausta pois jätettävien tiedostonimien kuvio. Kuvioita voi antaa useita pilkuin tai sanavälein erotettuna.<p>Sisäisesti kukin malli ympäröidään tähdin, jotta se voi täsmätä myös tiedostopolkujen osiin.</p>

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Regular expression:
fi: Säännöllinen lauseke:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, regexCheck)
en: Enable or disable regular expression.
fi: Käytetäänkö säännöllisiä lausekkeita.

[ctx: @option:check]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, limitToProjectLabel)
en: Limit to project files:
fi: Rajaa projektitiedostoihin:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, replacementTemplateEdit)
en: Enter the replacement template
fi: Kirjoita korvausmalli

[ctx: @label:textbox]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Replacement template:
fi: Korvausmalli:

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, searchPaths)
en: Select the location where you want to search. It can be a directory, a file, or a semicolon separated (without spaces) list of directories/files.
fi: Valitse sijainti, josta haluat etsiä. Se voi olla kansio, tiedosto tai puolipistein erotettu luettelo kansioita tai tiedostoja.

[ctx: @info:tooltip]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, directorySelector)
en: Select a directory to search in
fi: Valitse kansio, josta etsitään
